Postoji niz prirodnih recepata koji mogu olakšati disanje i zaštiti sluznicu nosa
 Foto: iStock
Obranite se od virusa

Sinusi vole aerosol, ali za to ne morate na more...

Nos i dišni organi prva su linija obrane od virusa i infekcija, a da biste ih očuvali zdravima i unatoč hladnim zimskim temperaturama, pomoći će vam češnjak, hren, povrtna juha, pa čak i slana voda!

Niske temperature, prezagrijani i nedovoljno prozračeni prostori u kojima zimi provodimo najviše vremena te česte i nagle promjene temperature ulaskom s hladnog u zagrijane prostore idealan su poligon za bakterije, viruse i gljivice. Prvi na udaru njihova napada je nos, a sluznica kojom su dišni kanali i grlo obloženi prva je linija obrane. Ona, naime, ima ulogu filtra, odbacujući ono što bi organizmu moglo štetiti, a apsorbirajući ono što mu koristi. Ako je oštećena, bakterije i virusi lakše će je probiti i dospjeti do sinusa. A pronađu li put do njih, dospjeli su u svoje idealno okruženje!

Nezahvalan položaj

Ti mali kanali u šupljinama kostiju iznad obrva, ispod očiju i pokraj nosnog područja mjesto su kao iz snova za njihovo razmnožavanje. Dovoljno toplo, tamno, do kojeg teško dopiru čak i antibiotici. Zbog takvog nezahvalnog položaja sinusa i događa se da akutna upala, ako se samo zaliječi, može postati kroničnom, što potcrtava važnost prevencije. Gotovo svaka prehlada, gripa, alergija ili bakterijska infekcija gornjih dišnih putova u tom slučaju može rezultirati upalom sinusa.

Inhaliranje je najučinkovitija metoda prevencije i liječenja: topla će para proširiti dišne puteve i pridonijeti razrjeđivanju sluzi, a eterična ulja će djelovati protuupalno, antiseptički ili analgetički!

Boreći se protiv infekata, s ciljem da ih eliminira iz organizma, tijelo proizvodi više sluzi pa dolazi do zagušenja u sinusnim kanalima. Sinusi nateknu, što sprečava prirodno cijeđenje, a to se očituje nizom neugodnih, ponekad i izuzetno bolnih simptoma: začepljenim nosom, curenjem iz nosa, gustim sekretom zelene ili žućkaste boje, kašljanjem ili šmrcanjem i kihanjem, glavoboljom, gubitkom osjeta mirisa, otežanim disanjem, suzenjem iz očiju, a moguće su i vrtoglavice te druge tegobe povezane s manjkom kisika.

Kako je sluz zagađena bakterijama i virusima, slijeva li se niz grlo pridonosi širenju upalnog procesa na sluznicu bronhija pluća pa nastaju bronhitis i astma, a može se proširiti i na želudac, a preko krvi pogoditi bilo koji drugi organ.

Abeceda zdrave sluznice

Prehrana koja povećava otpornost organizma, zasnovana na svježem voću i povrću, bogata mineralima i vitaminima, a naročito A, B, C, D i E, idealna je prevencija od bolesti dišnih puteva i zato jer jača sluznicu i kožu.

Vitamin A nalazi se u jetri, jajima, ribljem ulju, mliječnim proizvodima te većini tamno zelenog lisnatog povrća i žuto-narančastog povrća i voća (mrkva, buča), a ima ga i u bučinom ulju.

Vitaminima B-kompleksa, a naročito B1, B2, B3 i folnom kiselinom (B9), bogate su mahunarke, bijelo meso, krumpir, špinat, proizvodi od cjelovitih žitarica, losos i banane.

Važan za kožu i sluznicu je i vitamin E, antioksidans koji štiti stanice od utjecaja slobodnih radikala, koji je važan i u očuvanju imuniteta. Ima ga u biljnom ulju te orašastom voću i povrću sa zelenim lišćem.

U preventivi prehlade i gripe, kao i radi ublažavanja upala sinusa, prirodni terapeuti često preporučuju jabučni ocat jer uravnotežuje kiselost (pH) tijela, i stanjuje uslijed upale zadebljalu sluznicu. Jabučni ocat sadrži i pektin, koji pomaže eliminirati toksine iz organizma, odnosno očistiti ga od infekcija. Stoga se prilikom infekcije sinusa preporučuje u čašu vode umiješati žlicu meda i dvije žlice octa te piti to triput na dan, sve dok simptomi ne nestanu.

Osjetljivoj ili oštećenoj sluznici pogotovo ne odgovara hrana koja zakiseljuje tijelo te je, imate li problema sa sinusima, izbjegavajte! To su, ukoliko vam nije poznato, rafinirani šećer i svi njegovi derivati. Izbjegavajte i ostale rafinirane ugljikohidrate, kao što su tjestenina, torte, keksi, kruh. Na popisu su i margarin, kofein i alkohol te sva industrijski prerađena hrana koja sadrži konzervanse, umjetne boje, arome i stabilizatore.

Voda s aromom

Tekućina pospješuje izmjenu tvari u organizmu (pročišćavanje) i razrjeđivanje sluzi te energizira organizam, a osigurat ćete je, osim pijenjem najmanje 8 čaša vode na dan, i toplim biljnim čajevima i juhama. Neka vam topla, besmesna povrtna juha svakodnevno bude na meniju, a redovito pijte i čajeve od majčine dušice, kadulje i metvice (zbog svog antibakterijskog i dezinfekcijskog djelovanja); kamilice (protuupalno djelovanje), dok su komorač, anis, bijeli i crni sljez, uz već spomenutu majčinu dušicu, dobri za pluća i bronhije te olakšavaju iskašljavanje. Ako vam ne odgovara čista vode, naročito u hladnim zimskim mjesecima, u vrču s vodom držite nekoliko sati par kriški jabuke, kruške ili limuna, a uz jabuku i štapić cimeta - dobit će finu aromu, a voda biti obogaćena vitaminima.

Snažni imunostimulansi i pročišćivači dišnog sustava su i češnjak, ehinaceja i astralagus. Neki vjeruju da će češnjak, jede li se sirov na prvi znak prehlade ili teškoća sa sinusima, spriječiti nastanak bolesti. Djelotvoran je i ekstrakt sjemena od grejpa, snažnog antibakterijskog, antivirusnog i antigljivičnog djelovanja, također alkalnog učinka na tijelo. Hren je među najjačim biljkama kad su tegobe sa sinusima u pitanju pa ga u liječenju vrijedi isprobati kao oblog ili inhalirati. U tu svrhu napravite pripravak od hrena tako da u staklenku zapremnine pola litre stavite jedan naribani korijen hrena, a potom do vrha nalijete vinskog octa (1/2 litre). Staklenku zatvorite i ostavite na sobnoj temperaturi tri dana, uz povremeno protresanje. Liječenje ovim pripravkom traje minimalno tjedan dan: nagnite se nad otvorenu staklenku najmanje pet puta dnevno i udišite barem tri minute, a prije spavanja držite oblog na čelu, kojeg ćete pripremiti tako da gazu prelijete s dvije jušne žlice pripravka.

Spas za dišne puteve je i đumbir, od kojeg se radi sirup protiv upale sinusa. Napravite ga sami tako da usitnite u blenderu 50 dag đumbira i 20 dag cikorije, a potom u smjesu umiješate čajnu žličicu cimeta. Izmiješajte i stavite u staklenku; držite desetak dana na sobnoj temperaturi, uz povremeno miješanje, bez otvaranja. Sirup konzumirajte svakodnevno, jednu čajnu žlicu ujutro, natašte.

Eukaliptus i ružmarin

Prilikom začepljenog nosa i otežanog disanja zbog svog direktnog utjecaja značajno će pomoći aromaterapija. U tu svrhu preporučuje se i blaga krema/balzam za nos na bazi eteričnog ulja koja će smiriti nadraženost sluznice i kože ili onog koji će svojim reskim mirisom osloboditi nosnice. Izbjegavajte kemijske sprejeve i kapi za nos jer često imaju neželjene popratne pojave. Osim pretjeranog sušenja nosne sluznice, mnogi sadrže i tvari koje izazivaju suženje krvnih žila, i to ne samo dišnih puteva; a nakon što dospiju u krv, mogu izazvati i porast krvnog tlaka i ubrzano kucanje bila. Dodatno, kemijski preparati isušuju sluznicu nosa i smanjuju lučenje sluzi, a upravo je pojačano lučenje sluzi prirodni mehanizam samoregulacije tijela koji služi uklanjanju virusa i bakterija.

Inhaliranje je najučinkovitija metoda prevencije i liječenja grla, nosa i sinusa: topla će para proširiti dišne puteve i pridonijeti razrjeđivanju sluzi, a eterična ulja će djelovati protuupalno, antiseptički ili analgetički. Uputno je koristiti više različitih eteričnih ulja naizmjence, budući da svako ima svoja specifična svojstva. Zahvaljujući i svom jakom, prodornom mirisu, među uljima koja pomažu čišćenju sinusa osobito su na cijeni eukaliptus, bor i paprena metvica, a koristit će i ružmarin. Protiv glavobolje, česte posljedice sinusitisa, inhalirajte se uljem paprene metvice i lavande, dok će ulja limuna, cedra i australijskog čajevca pomoći kod bronhitisa, upale grla i gripe.

Foto: iStock
Inhalirati se može i na pari čaja od kadulje, a istim pripravkom i ispirati grlo. Kadulja djeluje antiseptički i pomaže razrjeđivanju sluzi i njenom otjecanju, a dobra je i majčina dušica. Nakon što skuhate čaj, ostavite ga da odstoji 20 minuta, a potom ga procijedite; grlo ispirite svaka dva sata, a inhalirajte se triput dnevno, u trajanju od 10 do 15 minuta.

Slane otopine

Ispiranje nosa i sinusa slanom vodom mnogi smatraju ključnim u prevenciji infekcije. Ova, od davnina poznata metoda, u jogi se prakticira tisućama godina zbog dobrobiti za zdravlje nosa, grla, pluća, očiju, ušiju te općenito poboljšanja mentalne i duhovne aktivnosti. Tako se u jala neti tehnici koristi voda u koju ste dodali morsku sol i ulili je u posebnu posudicu oblika Aladinove svjetiljke, a možete koristiti i fiziološku otopinu (koju ćete kupiti u ljekarni), njome napuniti špricu, te je uštrcnuti u svaku nosnicu dva ili tri puta nekoliko puta dnevno. Možete i promiješati u čaši mlake vode jednu jušnu žlicu soli te ispirati grlo 3-4 puta dnevno.

Nemate li povjerenja u kakvoću vode iz vodovoda, prokuhajte litru vode, dodajte joj čajnu žličicu morske soli, a kad se ohladi, dodajte tri čajne žličice sode bikarbone pa ulijte u bocu. Ujutro i navečer uštrcajte jednu špricu otopine u svaku nosnicu. Bitno je da voda ne ostane u nosnicama i sinusima, zbog čega je nakon ispiranja potrebno spustiti glavu, bradu nasloniti na grudi, jednu nosnicu zatvoriti prstom, pa snažno ispuhnuti ostatak tekućine iz druge nosnice, a postupak ponoviti na drugoj. Savjetuje se i da se, prilikom umivanja, ušmrka par puta mlaka voda i malo zadrži u nosnicama da se sinusi ugriju. Ronjenje je izvanredan čistač sinusa zbog blagotvornog učinka joda i podtlaka, kao i viša nadmorska visina, zbog čega se savjetuje što češći boravak u planinama, a korist će vam i tretmani u slanoj sobi.

U novije vrijeme istražuje se i djelovanje fotobiostimulacijske svjetlosne terapije na sluznicu nosa, tzv. terapije UV-svjetlom ili rinofototerapije, koja se primjenjuje i kod liječenja žutice kod novorođenčadi i alergija. Djeluje na smanjenje otekline sluznice nosa, smanjenu proizvodnju sekreta i bolju prohodnost nosnih šupljina.

Dobro je znati

  • Balzam od eukaliptusa pomaže i djeci kad ne mogu zaspati zbog otežanog disanja, a dojenčadi poštrcajte nekoliko kapi eukaliptusovog ulja na jastuk, plahtu i pokrivač.
  • Tjelovježba je odlična za liječenje upale sinusa jer se prilikom tjelovježbe oslobađa adrenalin koji steže krvne žile, što smanjuje otečenost u sinusima.
  • Kravlje mlijeko smatraju glavnim uzročnikom kroničnih bolesti sinusa. Nakon mjesec dana nekonzumiranja mliječnih proizvoda i mlijeka simptomi astme i sinusitisa nestaju.

Linker
01. studeni 2024 02:45