‘PAMTIT ĆU ZAUVIJEK‘

ZET-ov kontrolor brutalno prebijen na Trgu: ‘Pozvao me iza kioska, a onda šakom u glavu... Bio sam cijeli krvav‘

Napadač je kontroloru rekao: ‘Dođi pi*ko, ovdje nema kamera‘ i napao ga. Tužiteljstvo traži uvjetnu kaznu zatvora

Ilustracija

 Damjan Tadic/Cropix

- Bilo je to na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Gospodin, naravno, nije imao kartu. Kolega i ja smo ga zamolili da je kupi, nije htio. Nakon toga smo ga tražili da nam pokaže osobnu iskaznicu i u tom je trenutku postao agresivan. Počeo je vikati, galamiti, vrijeđati nas u tramvaju i nazivati svakakvim pogrdnim imenima. Zamolili smo ga da izađe van i izašli za njim.

On se samo jednom okrenuo i pitao me želim li da mi sada pokaže kartu. Ja sam rekao da može i odjednom sam primio udarac u glavu. Pao sam na pod, nastalo je naguravanje, bio sam cijeli krvav, ispričao je kontrolor ZET-a S. R. kojeg je 2018. brutalno pretukao, tada 29-godišnji, informatičar I. P.

Iako je Trg bio prepun svjedoka, a I. P. su odmah savladali prolaznici i drugi kontrolor te je na licu mjesta uhićen, od zločina do optužnice koja je donesena ovih dana prošlo je punih šest godina. Policija je istog dana utvrdila da je I. P. bio putnik u tramvaju broj 6 te da mu je između Zrinjevca i Trga bana Jelačića prišao kontrolor S. R. koji je zatražio da mu pokaže kartu.

"Dođi pi***, ovdje nema kamera"

Nakon što je izašao iz tramvaja, I. P. je otišao iza kioska Tiska i pozvao kontrolora da dođe.

- Prvo mi je rekao da će mi pokazati kartu, a prije nego što me udario je rekao: ‘Dođi pi***, ovdje nema kamera‘. Nakon što me udario šakom u lice pao sam na pločnik i izgubio svijest na nekih 20 sekundi. Kada sam došao k svijesti taj me je muškarac i dalje udarao rukama i nogama i grizao me po glavi, ispričao je J. Š. na policiji odmah nakon događaja, a državni je tužitelj usvojio taj spis kao dokaz.

U tom mu je trenutku prišao turist iz Rusije i pomogao da ustane. Taj su turist, kolega kondukter V. R. i ozlijeđeni S. R. potrčali su za agresivnim informatičarem koji se dao u bijeg te su ga sustigli i pozvali policiju. I. P. se počeo jako opirati i tući trojac koji ga je savladao, a u tom je komešanju ozlijeđen V. R..

Dvojica su kontrolora odmah odvezana u bolnicu gdje je utvrđeno da I. P. ima potres mozga i ozlijede nosa, a V. R. slomljenu ruku, odnosno prijelom avul. epikondila desnog humerusa, što spada u tešku tjelesnu ozljedu.

"Nije mi svejedno, imam malo dijete"

- Ja ne znam što su oni na sudu radili šest godina, mislim da je to smiješno. Doći nekome na posao, polomiti nos i ruku i proći tek tako? A da ne pričam to tome da mi takve situacije u tramvaju imamo svaki dan. Nama je svakodnevica da nas netko psuje, vrijeđa, stavlja žvaku u kapuljaču, psuje Tomaševića...

Naravno da mi nije svejedno. Ja imam malo dijete koje moram hraniti. To je moj posao, kakav je, takav je, ja od toga živim. Moram nastaviti raditi, ali zaista mi nije svejedno, pogotovo kada dođem na stanicu na kojoj sam bio napadnut, priča nam S. R.

Nakon napada neko je vrijeme bio na bolovanju, a svog je napadača mora tužiti u privatnoj tužbi. - Tužilo ga je Croatia osiguranje, tako da sam preko toga dobio nekakvu odštetu. Nisam ništa išao tražiti od ZET-a jer sam bio novi na poslu, tada sam radio svega nekoliko mjeseci, rekao je S. R.

- Žalosno je da je prošlo toliko godina od optužnice, to se ne zaboravlja, cijeli život će mi se vrtjeti po glavu. Zamislite, da hitna dođe po vas na posao i odvozi vas..., rekao je S. R..

"Prosvjedovali smo upravo zbog takvih stvari"

Tužiteljstvo sada za njega traži uvjetnu kaznu zatvora od 11 mjeseci, koju neće morati izvršiti ako u roku od tri godine ne počini novo kazneno djelo. S. R. kaže da je nezadovoljan tim prijedlogom tužiteljstva, a isto je šokiralo i predsjednika Sindikata vozača i prometnih radnika ZET, Antu Jelića.

- Mora se čovjek nasmijati. Kao da su tog napadača tražili po Siriji, kada šest godina to traje. Pa oni su napadnuti na svom radnom mjestu, sve je bilo utvrđeno putem vještaka! Pitam ja taj sud, bi li toliko dugo odlučivali o tome da su oni napadnuti na njihovom radnom mjestu?, poručio je Jelić.

- I sada tužitelji traže samo uvjetnu kaznu zatvora, pa naravno da mi tražimo da napadač ide u zatvor. Prosvjedovali smo 2020. godine upravo zbog toga. Izmjenama i dopunama Kaznenog zakona iz 2019. g. uporaba sile prema osobama koje obavljaju poslove od javnog interesa proglašena je kaznenim djelom, za koje je propisana maksimalna kazna do pet godina zatvora.

No, taj se članak nije primjenjivao do 2021. godine. Zbog toga smo i došli sa 150 autobusa ispred Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. To je bilo upravo zbog takvih sudaca i optužnih prijedloga, te zbog toga jer takvi procesi traju nerazumno dugo. Taj napadač sada može reći da je prošlo previše vremena i tražiti da ga se pusti.

Ja očekujem i da u ovom slučaju bude primijenjen članak 315. b. Ti ljudi su napadnuti na svom radnom mjestu. Napadač je kontrolora namamio, znači napao ga je s predumišljajem. Dati mu samo uvjetnu kaznu stvarno nije u redu, zaključuje Jelić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 13:20