- Zamislite situaciju u kojoj Jamie Oliver kuha na televiziji, a na robotima ljudi kod njih doma se istovremeno priprema to isto jelo pa i sami možete odmah isprobati što je Jamie kuhao. To je kuhanje na daljinu koje je moguće kod robota kuhara koji svako jelo uvijek rade na isti način – objašnjava nam Hrvoje Bujas, jedan od začetnika ideje prvog robotskog restorana u svijetu koji će svoja vrata otvoriti u ožujku ove godine u Vlaškoj ulici u Zagrebu.
Iza njega i inovatora iz splitskog startupa GammaChef Dražena Drnasa i Đulijana Nole pet je godina intenzivnog rada na ovom vrijednom projektu u koji su, ne računajući troškove razvoja i izrade robota, uložili preko 1.5 milijuna kuna.
Robotski kuhari GammaChefa su prvi put predstavljeni 2016. godine, ali je visoka cijena proizvodnje spriječila njihovu serijsku proizvodnju koja bi omogućila da se nađu u domovima građana. Prošle su godine robotski kuhari patentirani, a franšiza robotskih restorana drugi je pokušaj približavanja snu o automatiziranom kuhanju.
- Ja mogu na stroju u Splitu skuhati jelo za nekoga tko se nalazi u Zagrebu i ima isti takav stroj. Jelo, nikad prije skuhano, može biti replicirano, ne na jednom već na stotine drugih mjesta, bitno je samo da imate isti uređaj i iste sastojke – pojasnio je Đulijano Nola za Jutarnji list u srpnju, kada je stigla potvrda Europskog patentnog ureda.
- Ovo je velika stvar za Hrvatsku. Projekt je poprilično ambiciozan i detaljan, a nastavit će se daljnjim prilagodbama i po otvaranju samog "Bots & Pots" restorana. Potencijal je izniman: postati jaka svjetska franšiza, konkurencija McDonald'su i sličnima! - tvrdi Bujas.
Početna postava ovog jedinstvenog restorana sastoji se od pet robota kojima će vrhunski kuhari profesionalci pomoći oko recepata, ali i namještati ih za pripremu jela pa se Bujas šali kako će se na tržištu uskoro otvoriti novo radno mjesto - "opslužitelj ili opslužiteljica robota."
U ponudi robotskog restorana naći će se različite delikatese - njoki s hobotnicom, rižota sa škampima ili kozicama, tjestenina na razne načine, indijska i tajlandska jela,... Roboti kuhari imaju samo jedan zahtjev, a to je izbor jela koja se od početka do kraja mogu pripremiti u samo jednom loncu. Naime, roboti nisu podijeljeni po koracima u pripremi jela.
- Nakon što se izvrše sve potrebne predradnje, svaki robot sam sprema jedno jelo od početka do kraja. Primjerice, najprije izađe ručica koja u lonac stavi ulje, druga gurne crveni luk, treća miješa i tako sve dok se jelo u cijelosti ne skuha – objašnjava ovaj poduzetnik. Priprema traje između 15 i 20 minuta, a najavljuju cijene za oko 30 posto povoljnije od onih u drugim restoranima.
- Sve će biti digitalizirano, od nabave namirnica i svih ostalih potrepština, knjigovodstva, kuhanja pa do same prodaje našim gostima. Najveći je naglasak naravno na korisničkom iskustvu. Narudžba je bazirana na digitalnom "wall", a uskoro će biti moguća kupnja preko naše aplikacije – najavljuje Hrvoje Bujas.
Ovaj robotski restoran je u ovoj početnoj fazi, kako kaže, svojevrsni showroom kako bi se ljude upoznalo s idejom koju nitko do sada nije imao priliku vidjeti, a koja će, nadaju se njezini začetnici, postati "Tesla u ugostiteljstvu." Za sada malo-pomalo stvaraju potpuno novo tržište u svijetu, ali vjeruju da Hrvatska u budućnosti može postati svjetski lider u "digitaliziranom ugostiteljstvu".
- Moram priznati da ni sam nisam vjerovao da je ovo moguće dok nisam kušao različita jela, sada već njih preko 20, i uvjerio se u njihovu kvalitetu. Tek sam tada zapravo ušao u projekt i investirao. Sam proces kuhanja je fascinantan, uživanje je gledati kako se radi u konačnici doista ukusno, zdravo i brzo jelo – otkriva Bujas, ujedno predsjednik udruge Glas poduzetnika.
Planovi za budućnost jednako su uzbudljivi kao to što je Zagreb jedini grad u svijetu u kojem će vam kuhati roboti kuhari.
- Ideja je 2023. godine ideju proširiti u Njemačku, a nakon toga slijede skandinavske zemlje i Velika Britanija. Ako doista i uspijemo, mogli bi potencijalno biti jedna od najjačih franšiza, a startali smo iz male Hrvatske. Možda se isplati sanjati – zaključuje ovaj poduzetnik.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....