TVRDI DA ĆE UŠTEDJETI

Tomašević priznao: ‘Nismo se uspjeli dogovoriti oko pročistača otpadnih voda. Traže od nas 191 milijun eura, evo što dalje...‘

U posjed smo vratili strateški možda najbitnije gradsko zemljište, riječ je o milijun kvadrata zemljišta, kaže gradonačelnik
 Zeljko Puhovski/Cropix

Na današnjoj konferenciji za medije gradonačelnika Tomislava Tomaševića otkrivene su nove informacije vezane uz raskid ugovora o koncesiji za pročistač otpadnih voda. Raskid ugovora pred Arbitražnim sudom HGK-a osporava koncesionar Zagrebačke otpadne vode (ZOV).

Podsjetimo kako je Gradska skupština Grada Zagreba na prijedlog Ureda gradonačelnika 25. siječnja donijela odluku o raskidu ugovora o koncesiji za obavljanje djelatnosti pročišćavanja otpadnih voda na području Zagreba između Grada i ZOV-a. Tako je Grad prijevremeno raskinuo ugovor kojem je datum isteka bio određen za 2028. Na današnjoj je konferenciji gradonačelnik Tomašević ponovio razloge za raskid ugovora i iznio plan daljnjeg postupanja od strane Grada.

- Iako je prijenos nadležnosti s koncesionara na Grad odrađen profesionalno i suradnja je bila korektna Zagrebačke otpadne vode su pokrenule arbitražni postupak. Ponavljam kako smo odluku o raskidu donijeli nakon pravne i financijske analize koja nam je potvrdila da ćemo raskidanjem ugovora ostvariti značajnu financijsku uštedu. Također, u posjed smo vratili strateški možda najbitnije gradsko zemljište, riječ je o milijun kvadrata zemljišta. Isto tako, za potrebe izgradnje 3. stupnja pročistača vode bilo je potrebno da pogonom upravlja Grad, a ne koncesionar jer tako stečemo pravo na sufinanciranje projekta od strane EU, govorimo o projektu vrijednom preko 90 milijuna eura.

Na konferenciji je također putem prezentacije prikazan troškovnik Grada prema koncesionaru zadnje tri godine. Godišnje isplate prema koncesionaru za 2022. godinu iznose 83 milijuna, 2023. milijuna, 2024. (do 3. kolovoza kada je Grad Zagreb preuzeo upravljanje nad pogonom, nap. a.) 54 milijuna eura. Procijenjena ukupna isplata koncesionaru od 2024. do 2028. iznosi 419 milijuna eura.

- Čak i s osporavanjem sporazuma Grad Zagreb će ostvariti uštedu. Podsjećam, do kraja koncesije bi još isplatili 419 milijuna eura. Koncesionar potražuje raskidnu naknadu u iznosu od 191,2 milijuna eura, a uzmemo li u obzir i procjenu maksimalnih operativnih troškova Vodopskrbe i odvodnje, troškove kredita, arbitraže te svih drugih financijskih i poreznih troškova čiji se zbroj penje na 170 milijuna eura. Ponavljam, u najnepovoljnijem mogućem scenariju, Grad Zagreb uz sve te troškove ostvaruje uštedu od barem 50 milijuna eura. To vam je cijena jednog stadiona u Kranjčevićevoj, a mi vjerujemo kako će ušteda biti još veća.

Na pitanje novinara zašto Grad Zagreb nije pristao na koncesionara ili krenuo u pregovore s koncesionarom kako bi se izbjegao rizik gubitka arbitraže, Tomašević je odgovorio kako bi bilo neodgovorno ulaziti u bilo kakve pregovore te ponovio kako oni za razliku od oporbe nisu neodgovorni te ponovio kako i u najgorem slučaju gubitka spora Grad ušteđuje 50 milijuna.

Kako je cijeli postupak raskidanja ugovora potaknut i razlogom stjecanja potpunog vlasništva nad zemljištem uz bazene pročistača otpadnih voda pitali smo gradonačelnika jesu provedene analize zdravstvenih posljedica izgradnje centra za gospodarenje otpada Resnik.

- Konzorcij je dobio posao na javnoj nabavi i već je napravio idejno rješenje. Rade trenutno na idejnom projektu i analizi ocjene okoliša koja razmatra sve negativne aspekte. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, a ne Grad, donosi odluku o prihvatljivosti zahvata za okoliš. Centar Resnik gradi se najnovijom tehnologijom te vjerujemo u pozitivnu odluku Ministarstva. Jamac tome će biti i razvojne banke preko kojih će se projekt izgradnje vrijedan 140 milijuna eura financirati te će i one vršiti kontrolu oko standarda tehnologije. Naglašavam, nitko neće biti ugrožen izgradnjom CGO Resnik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 13:56