- Visoki upravni sud ukinuo je u ponedjeljak opće akte Grada Zagreba koje je donijela gradska vlast na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, a kojima se grubo vrijeđaju ugovorna te zakonska i ustavna prava najmoprimaca, odnosno korisnika gradskih stanova kojima su značajno povećane najamnine - do razine tržišne i preko nje - te izmijenjeni uvjeti za produljenje ugovora, dok određeni broj ljudi nije mogao ni produljiti ugovor te su time dovedeni u neravnopravan položaj, odnosno diskriminirani - rekao nam je jučer odvjetnik Luka Mlinarić koji zastupa udrugu "Ostajemo". Građani su se, naime, organizirali oko spomenute udruge nakon ljeta 2023., kad je Grad Zagreb stavio je u savjetovanje Nacrt prijedloga Odluke o najmu stanova i Nacrt prijedloga Zaključka o visini najamnine za stanove. Iz Udruge su ih tada prozivali da su pokušali "ispod radara" provući Odluku koja bitno mijenja kriterije dobivanja gradskog stana u najam, kao i novi način naplate najamnine prema visini prihoda kućanstava jer je odluka puštena usred ljeta.
"Zajedničkim snagama prikupili smo ukupno 975 potpisa, od kojih je 919 važećih, 37 bez OIB-a i 19 precrtanih, uputili više od 100-tinjak prigovora i prijedloga na nacrte Odluke i Zaključka. Peticija koja je provedena u vrlo kratkome roku, s obzirom na niz otegotnih okolnosti, proslijeđena je u najboljoj mogućoj formi i u rokovima", stoji na stranici udruge.
Glavnogovornica Grada Zagreba Dinka Živalj kazala nam je da još nisu dobili ništa službeno sa suda i da, dok ne dobiju, nemaju komentara. Inače, ta odluka je bila izglasana na sjednici Gradske skupštine 5. listopada 2023. Međutim, ono protiv čega se udruga najviše borila bilo je tada usvojeno, a to je bilo uvođenje visine najamnine sukladno visini dohodaka.
Zašto takva odluka
Odvjetnik Mlinarić kazao nam je da još nije dobio odluku, odnosno obrazloženje od strane suda zašto je donesena takva odluka.
- Ali tom odlukom Grad Zagreb vrijeđa i konvencijsko pravo na dom tih najmoprimaca. Upravo zato, Udruga ‘Ostajemo‘ zajedno s 219 podnositelja pozdravlja današnju odluku Visokog upravnog suda, iako je ista mogla i morala biti donesena i ranije, a s obzirom na to da je šteta već nastala. Što će po tom pitanju poduzeti Grad Zagreb, koji je već počeo slati uvećane uplatnice, kao što su se i neki najmoprimci iselili jer nisu više ispunjavali uvjete, tek ćemo vidjeti. A sve će biti jasnije kad dobijemo obrazloženje suda - izjavio je odvjetnik Mlinarić. Podsjetimo da je zagrebačka Gradska skupština lani, uz oštru kritiku i nezadovoljstvo oporbe, prihvatila i tu Odluku o najmu stanova.
Tom odlukom utvrđeni su novi uvjeti, mjerila i postupci za davanje u najam stanova kojima upravlja Grad. Stanovi se daju u najam za stambeno zbrinjavanje socijalno ugroženih te osoba nižih i srednjih prihoda po priuštivim cijenama.U Gradu su tada istaknuli da je ta odluka socijalno pravedna te najavili da će gradonačelnik donijeti zaključak o visini najamnine za stanove kojima upravlja Grad s namjerom da više od 6000 gradskih stanova koriste socijalno ugrožena i kućanstva koja imaju ispodprosječne prihode.
Priuštivo stanovanje
Stanovi za socijalno ugrožene osobe iznajmljivat će se osobama koje su državljani RH, druge članice EU ili su pod međunarodnom zaštitom i koje su u trenutku objave natječaja imale prijavljeno prebivalište u Gradu Zagrebu najmanje tri godine te njihovi prosječni prihodi po članu kućanstva ne smiju prelaziti 30 posto prosječne plaće za višečlana kućanstva te 50 posto za samačka kućanstva.
Najmoprimci koji zadovoljavaju kriterije za priuštivo stanovanje podijeljeni su tada u tri razreda s obzirom na visinu prihoda.
Kućanstva koja imaju manje od 50 posto prosječne mjesečne plaće isplaćene u gospodarstvu Grada Zagreba u prethodnoj godini plaćat će najamninu na razini 12 posto prihoda, kućanstva od 50 do 80 posto prosječne mjesečne plaće plaćat će najamninu na razini 16 posto prihoda, a kućanstva koja imaju više od 80 poto prosječne mjesečne plaće isplaćene u gospodarstvu Grada Zagreba u prethodnoj godini plaćat će najamninu na razini 24 posto prihoda.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....