Uslijed pregovora zagrebačkog SDP-a i Možemo! o novoj-staroj suradnji i koaliciji u Zagrebu, na stranicama Gradske skupštine Grada Zagreba pojavio se prijedlog zastupnika SDP-a Renata Peteka o gradskim podzemnim spremnicima, na koji, prema svemu sudeći, Možemo! neće pristati.
U tom prijedlogu, ukratko, Petek traži da se podzemni ili polupodzemni spremnici, planirani na 50-ak lokacija u centru grada, najviše u Donjem gradu, postave u cijelom gradu o trošku gradskog proračuna, a ne samo u središtu.
- Ne smijemo dijeliti građane Zagreba na one u centru i one na periferiji, na one prvog reda i drugog reda, kao što to sada ispada. Osobno sam predložio da se o trošku Grada podzemni spremnici instaliraju u cijelom gradu, u centru i na Peščenici - rekao je Petek, dodavši da ipak drži da ga zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u tom prijedlogu, na sjednici Skupštine za tjedan dana, neće podržati.
Velika investicija
Naime, u gradu su podzemni spremnici zasad postavljeni samo na raskrižju Masarykove i Gundulićeve. I to je prva od 50-ak predviđenih lokacija u samom središtu grada. Međutim, ispada sada da će podzemne spremnike u centru financirati Grad iz proračuna, ali "boksove" bi u ostatku grada trebali financirati suvlasnici iz svoje pričuve.
Najmanja je cijena za "boks", podsjetimo, oko 20 tisuća kuna, a što se tiče cijene podzemnih spremnika, ako je suditi prema cjeniku tvrtke Komop koja je postavila spremnike u Masarykovoj, set od tri spremnika stoji 100.000 kuna, a tu još treba zbrojiti i troškove montaže od oko 70.000 kuna.
Cijena je, u bitnom, i razlog zašto se zasad neće uvoditi podzemni spremnici na razini cijeloga grada, kako smo doznali iz Možemo!.
- Uvođenje podzemnih spremnika jako je skupo. To je velika investicija samo za Donji grad, a u programu nije predviđena montaža na svim lokacijama u gradu. Naravno, mi bismo to rado vidjeli u cijelom gradu u budućnosti. No, zasad je prioritet da se maknu te kante na ulicama u Donjem gradu - objasnila je Rada Borić, gradska zastupnica Možemo!.
Možda ipak polupodzemni
Postavljanje podzemnih spremnika na samo 50-ak planiranih lokacija u gradu koštat će otprilike 10 milijuna kuna (1,3 milijuna eura). Ako bi se takvim spremnicima pokušao obuhvatiti cijeli grad, cijena bi mogla skočiti i na nekoliko stotina milijuna kuna.
Petek ipak navodi da se financiranje za podzemne spremnike u cijelom gradu može osigurati u sljedećem rebalansu i da novac ne može biti izlika. Pritom, napominje, moguće je i postavljanje polupodzemnih spremnika čija je cijena gotovo pet puta manja, oko 20.000 kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....