Ni deset godina od početka obnove palače Gvozdanović i njezina raskošna vrta, radovi nisu blizu završetka, a izvođači trenutno muku muče upravo s vrtom zbog strmine i klizišta.
Iz Grada najavljuju kako će trenutna faza obnove biti dovršena u rujnu ove godine, a iz razgovora s inženjerom s gradilišta doznali smo da zatim slijedi dodavanje montažnih elemenata. Tek na samom kraju, koji će kako stvari sada stoje, uslijediti za nekoliko godina, krenut će obnova palače.
Radovi su dugotrajni iz tri razloga. Prvo, za svaku novu fazu obnove Grad Zagreb raspisuje novi javni natječaj. Drugo, gradilište je krajem 2019. godine zatvoreno zbog klizišta koje je trebalo sanirati prije nastavka radova. Osim toga, zbog velikog nagiba terena ne može se koristiti nikakva mehanizacija, pa radnici ručno ili tačkama prevoze materijal do viših dijelova dvorišta.
Građani se pak, dok šeću Tuškancem prema Dubravkinom putu, prisjećaju nekadašnje ljepote palače i vrta koji je danas ograđen metalnom ogradom, raskopan, pun dasaka, materijala koji će koristiti za njegovu obnovu i građevinskog otpada.
Daleko je to od onoga kako bi ova važna zagrebačka kulturno-povijesna lokacija trebala izgledati, slažu se korisnici Facebooka koji su se uključili u raspravu o ovoj temi.
- Žalosno kako to kod nas propada, a da je to u rukama Austrije, Njemačke ili Engleske? Oni uvijek nađu novaca za takve investicije i ne dozvoljavaju da povijest građevina ode u propast. Šteta - jedan je od komentara.
Drugi je korisnik dodao kako je ovo danas "samo sjena nekadašnje palače".
Palača Babočaj – Gvozdanović izgrađena je krajem 18. stoljeća ili početkom 19. stoljeća, a u spisima se prvi put spominje 1809. godine. Graditelj Stjepan Uršić dogradio je istočno krilo i na padini prema Tuškancu projektirao vrt koji se danas nalazi u registru spomenika vrtne arhitekture.
Palača Gvozdanović je između dva rata bila značajna po tome što su se u njoj okupljali ugledni Zagrepčani. Danas je Zbirka Anke Gvozdanović, koja se sastoji od namještaja, slika,grafika, skulptura i dekorativnog posuđa, pod upravom Muzeja za umjetnost i obrt.
- Ova zbirka je, kao sačuvani cjeloviti povijesni ambijent, nezaobilazna sastavnica kulturne povijesti Zagreba, ali i njegove sadašnjosti - objašnjava na svojoj stranici Muzej za umjetnosti i obrt.
Upravo taj važan prostor danas vapi za obnovom i povratkom posjetitelja, ali ćemo na to, čini se prema brzini dovršetka prijašnjih faza obnove vrta, trebati pričekati još barem nekoliko godina.
Obnova je, naime, započela prije točno deset godina kad je Grad Zagreb sa zajednicom ponuditelja sklopio ugovor o izradi projektne dokumentacije za obnovu Palače Gvozdanović temeljem koje su dobili lokacijsku dozvolu za njezinu rekonstrukciju uz prenamjenu jednog dijela u muzej.
Pet godina kasnije, 2017. godine, sklopili su ugovor o sanaciji elemenata vrtne arhitekture i ugovor o obnovi vrtne arhitekture i izvedi infrastrukture parka s dvije tvrtke - Centrogradnja d.o.o. i TEH-GRADNJA d.o.o.
- Jedno je vrijeme postojao problem zbog toga što su se u poslu djelomično preklapale dvije firme pa je to trebalo uskladiti. Oni su imali rušenje, izradu kanalizacijske odvodnje ponovnu montažu svega, a mi smo radili temelje. Problem je bio što se trebalo uskladiti tko će kada raditi - prisjeća se inženjer TEH-GRADNJE d.o.o.
Kada se dvije godine od potpisivanja ugovora shvatilo da radovi neće biti dovršeni na vrijeme, potpisan je aneks ugovora u kojemu se produljuje rok izvođenja.
Kraj 2019. godine obilježila su dva dodatna problema zbog kojih je gradilište od 28. studenog privremeno zatvoreno - Centrogradnja d.o.o. je otišla u stečaj, a neplanirani je problem nastao zbog novonastalog klizišta koje je trebalo sanirati prije nego se nastavi s radovima.
Naime, dok je vrt bio u svom punom sjaju, korijenje drveća i drugog bilja zemlju je držalo na mjestu, no njihovim micanjem aktiviralo se klizište koje bi nakon svake kiše uništilo prije odrađeno. Samo radovi na klizištu potrajali su do ožujka 2020. godine i potrošili dio sredstava koji je u originalnom troškovniku imao drugačiju namjenu pa je došlo do izmjena glavnog projekta.
- Zbog toga je pokrenut je postupak sporazumnog raskida ugovora s izvođačem radova na konstruktivnoj sanaciji elemenata vrtne arhitekture Palače Gvozdanović. Osim toga, njihov nastavak tehnološki ovisi o izvedbi radova na obnovi vrtne arhitekture i izvedbe infrastrukture vrta - objašnjavaju iz Grada.
Ukupna vrijednost do tada izvedenih radova u vrtu Palače Gvozdanović s tvrtkama Centrogradnja d.o.o. i TEH-GRADNJA d.o.o. iznosila je oko 1.450.000 kuna bez PDV-a.
Trenutno su u tijeku radovi TEH-GRADNJE na konstruktivnoj sanaciji elemenata vrtne arhitekture, isto ono od čega se u prijašnjoj fazi moralo odustati, u vrijednosti od nešto manje od 3,3 milijuna kuna bez PDV-a.
- Dovršetak tih radova planiran je početkom rujna 2022. godine - najavljuje Grad Zagreb.
To ipak, ne znači, da će za četiri mjeseca vrt palače Gvozdanović zasjati u punom sjaju, već samo da je gotova jedna faza njegove obnove, objašnjava inženjer TEH-GRADNJE s kojim smo razgovarali.
Sljedeći korak je izrada konstruktivnih montažnih elemenata. To su montažne stepenice, montažni stupici i montažne grede.
Na ovakvom terenu i s ovakvim principom natječaja, tvrdi, teško je posao učiniti u kraćem roku. Nakon svake kiše saniraju ono što je prouzročila, a klizište ih ujedno sprječava da istovremeno rade na više mjesta. Kada bi i mogli, teško da bi pet radnika, koliko ih je na gradilištu, to stiglo.
- Sve moramo ručno, ne možemo koristiti nikakvu mehanizaciju za radove na gornjem dijelu. Dolje ju se nekako moglo koristiti, ali gore nikako. Radovi na ovom vrtu su vrlo težak zadatak, ali netko mora i to - kaže nam inženjer s gradilišta.
Jednom kada na red dođe sama palača Gvozdanović, slijedi obnova fasade i krova te neizostavno protupotresno ojačanje.
Iz Grada poručuju kako se trenutno traži izvor financiranja za tu fazu obnove.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....