Britanski trg u Zagrebu, točno je 15 sati. Sunce žestoko prži, trg je pust. Tek jedna kumica na njemu, uporna je, prodaje voće i povrće na svom štandu. Poneki turist u prolazu staje uz popularnog franceka, javnu slavinu za vodu i puni si bočicu. Znoj im se slijeva niz lice. Ostali su pobjegli u klimatizirane prostore obližnjih kafića. Vadimo termometar i čekamo.
Temperatura je 40 stupnjeva Celzijusovih. Svi su pobjegli sa sunca.
Zagrebom vlada toplinski val, gradski asfalt se užario. Čini se da spasa nema. Međutim samo 180 sekundi hoda od točke gdje smo izmjerili 40 stupnjeva, kod Rokovog perivoja skriva se prava mala ljetna oaza. Ne pričamo bezveze, izmjerili smo.
Temperatura tamo je 9 stupnjeva niža.
Reporteri Jutarnjeg proveli su jedan dan na gradskim ulicama, u širem središtu opustjelog grada kako bi pronašli upravo to - male oaze svježine usred ljetnog pakla. Ako već po najjačem suncu morate u grad, ovo su lokacije na kojima možete predahnuti.
Ima ih začudo dosta, ali mi smo odabrali pet na frekventnim mjestima. Pritom klimatizirane prostore kafića i dućana ne računamo.
I mirno i osvježavajuće
Jedna od lokacija na kojima smo bili je novootvorena pješačka zona u Staroj Vlaškoj. Otvorena nedavno od strane gradskih vlasti zamišljena je kao šetnica i mjesto za sjesti i predahnuti. No, po paklenim vrućinama tamo baš i nema smisla sjesti i predahnuti.
Sjeli smo na užarenu betonsku klupicu i čekali da termometar proradi. Nakon par minuta obojeni alkohol u staklu se zagrijao i tekućina je skočila. Uporno se dizala i zaustavila tek na 37 stupnjeva Celzijusovih. Ni crteži, ni klupice, ni terase kafića na toj lokaciji nisu nas mogle zadržati.
Da izbjegnemo toplinski udar požurili smo prema jednoj od naših oaza - Ribnjaku. Popularni park koji je od nove pješačke zone udaljen tek par minuta hoda pokazao se pravim izborom. U dubokom hladu ispod gustih krošanja stabala temperatura je bila podnošljivih 30 Celzijusa, iako je na osjet lokacija još bolja: Između stabala pirkao je ugodan svježi povjetarac pa ne čudi da su na klupicama mnogi pronašli spas. Osim sedam stupnjeva hladnijeg vremena, park pruža i mir. Iako je u blizini cesta koja automobile vodi prema sjeveru Zagreba, na Ribnjaku je tiho i mirno.
U njegovoj blizini smjestila se još jedna gradska oaza. Riječ je o Opatovini, malenom parku iznad Tkalčićeve ulice. Krošnje su tamo nešto rjeđe, no temperatura nije puno viša. Kraj brojnih grafita na zidovima Opatovine tekućina u termometru dosegla je 31 stupanj. Vjetar konstantno donosi svježi zrak, ne kao na Ribnjaku ali dovoljno da nas rashladi.
A koliko je zapravo ugodno na Opatovini, saznali smo tek nakon mjerenja temperature u najbližem kafiću na Tkalči. Tamo su bila 34 Celzijusa, a voda koja se obliku parice konstantno raspršuje po gostima ne pomaže previše.
Jedna od najneobičnijih temperaturnih oaza u gradu, ili, kako smo ga mi doživjeli, deset metara dugi vakuum hladnoće, smjestio se na ulazu u tunel Grič s Ilice. Sam po sebi tunel je, naravno, mjesto u kojem je osjetno hladnije, pogotovo u južnom hodniku. Hladan zrak iz njega izlazi u malu vežu u kojoj se nalazi i javno kupalište Diana te mali kafić. Dok sjedite u toj veži imate osjećaj kao da je barem 15 stupnjeva hladnije. Ipak, naš termometar je pokazivao 30 Celzijusa, a zbog hladnog vjetra iz tunela činilo nam se da je temperatura znatno niža.
Samo pet koraka dalje, na stepenicama koje vode prema kupalištu i tunelu, doživjeli smo šok. Alkohol u termometru je podivljao i popeo se na 40 Celzijusa. Dakle 10 stupnjeva više, a samo pet koraka razmaka.
Drugu četrdesetku smo, izmjerili na Britancu od čijih je vrućina najbolji bijeg obližnji Rokov perivoj. Već na stepenicama koje vode prema perivoju osjeti se pad temperature. Na samom perivoju ona je bila 9 stupnjeva niža od one na Britancu - iznosila je 31 stupanj. U tom zelenilu je boravak na otvorenom doista imao smisla.
Deke oko fontana
Hladnije je i na Zrinjevcu, skrivenom u hladu raskošnih krošnji, ali tamo se jedno mjesto izdvaja, točnije dva. Naime, kod muzičkog paviljona termometar je pokazao 33 Celzijusa, tek koji stupanj manje od službene temperature zraka. Malo dalje, kod dvaju fontana na južnoj strani parka zrak je osjetno hladniji. A Zagrepčani su to i prepoznali. Uzeli su svoje deke, rasprostrli ih na travu i guštali u žuborenju vode.
Ona ih katkad poprska jer vjetar raznosi njezine kapljice po njima. Temperatura na tom dijelu Zrinjevca iznosila je 30 Celzijusa. Dakle, tri stupnja manje nego kraj muzičkog paviljona, na 20-ak metara udaljenosti.
Najmanje šanse za rashlađivanje građani imaju na Tomislavcu. Sve klupice u hladu, a njih nema mnogo, su zauzete, a cijela druga strana, na udaru sunca je pusta. Oni koji mjesto za sjedenje nisu našli na vrijeme stišću se ispod drveća, njih desetak u par kvadrata.
Tamo smo na suncu izmjerili 37 stupnjeva. A već par minuta dalje, u Botaničkom vrtu naravno osjetno je svježije. Samo 31 stupanj. Botanički vrt divno je mjesto za bijeg od vrućina. Problem je što ne radi cijeli dan i ulaz u njega nije besplatan. Ali nagrada je višestruka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....