JE LI OVO RJEŠENJE?

Pavle Kalinić o napadu u Prečkom: ‘Svaka škola bi morala imati sigurnu sobu na svakom katu, evo kako bi to pomoglo...‘

Prije 15 godina trebalo je krenuti s implementacijom psihološkog procjenjivanja u školama, smatra bivši pročelnik

Pavle Kalinić

 Srdjan Vrancic/Cropix/Cropix

Nakon tragedije u zagrebačkom kvartu Prečko u kojoj je 19-godišnjak nožem ušao u osnovnu školu i napao učenike i zaposlenike, nižu se reakcije javnosti.

Pavle Kalinić, bivši pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreb, u razgovoru s medijima kazao je kako bi svaka škola na svakom katu trebala imati sigurne sobe gdje bi se djela mogla u sličnim situacijama skloniti.

Podsjetimo, u napadu je petero ozlijeđenih te je jedno dijete (7) preminulo zbog ozljeda.

- Prije 15 godina trebalo je krenuti s implementacijom psihološkog procjenjivanja u školama, no danas se suočavamo s tragedijom koja je ne samo duboko potresla obitelj, već i uzdrmala sigurnost i povjerenje koje roditelji imaju prema školama i vrtićima, kazao je Kalinić obrativši se medijima.

- Nemoguće je riječima opisati tragediju gubitka djeteta. Nema veće nesreće od toga da dijete koje ste poslali u školu s ciljem da se obrazuje i pripremi za život, na kraju doživi tragediju u tom istom prostoru, istaknuo je i dodao kako se sad sve više postavlja pitanje o sigurnosti djece u školama.

Naveo je i kako živimo u vremenu u kojem djeci i mladim sve postaje dostupno na internetu te da mnoge stvari djeca pokušavaju realizirati i u stvarnom svijetu. Osvrnuo se i na zaključavanje ulaznih vrata obrazovnih institucija.

- U pravilu škole budu zaključane. Koji put je to otključano, koji put je to zaključano. Uvijek kad se nešto dogodi ključa jednostavno nema, kazao je.

Smatra da nakon ovog tragičnog događaja, Grad Zagreb mora poduzeti konkretne korake za jačanje sigurnosnih mjera u školama i vrtićima. Kroz sustav bolje zaštite, psihološke podrške i prevencije, treba se osigurati da se ovakve situacije ne ponove. Obiteljima i djeci koji su preživjeli ovu tragediju, potrebna je dugoročna pomoć, a društvo mora osigurati da se svi školski sustavi prilagode novim izazovima i potrebama.

Izrazio je sućut obitelji preminulog djeteta i za kraj dodao: ‘sigurnost djece mora postati prioritet, jer nijedna škola ili institucija koja nije u stanju pružiti osnovnu zaštitu svom podmlatku, ne zaslužuje postojati.‘

--------------------------------------

Grad Zagreb na svojim je stranicama objavio kontakte za psihološku pomoć, podršku i savjetovanje koju pružaju gradske ustanove. Za pomoć se mogu obratiti djeca i mladi, roditelji i skrbnici, stručnjaci, te svi drugi građani koji je trebaju, bez uputnice.

Psihološku pomoć, podršku i savjetovanje pružaju sljedeće ustanove:

Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar

Telefon: (01) 4696 162

Centar za zdravlje mladih Doma Zdravlja Zagreb Istok

Telefon: (01) 6468 333

E-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Adresa: Heinzelova 62a

Centar za mentalno zdravlje u zajednici Doma zdravlja Zagreb Zapad

Telefon: (01) 3667 – 546

E - mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Adresa: Baštijanova 52

Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba

Telefon: (01) 64 719 40

E-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Adresa: Đorđićeva 26

Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež

Hitna ambulanta: (01) 4862-503, (01) 4862-511

Svi će kontakti tijekom dana biti dostupni i na web stranicama Grada Zagreba www.zagreb.hr, te na gradskim društvenim mrežama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 17:49