CIJENE LETE U NEBO?

'NABAVILI SMO NOVE KANTE I KAMIONE, ZAPOŠLJAVAMO 40O LJUDI... ZNATE, TO KOŠTA!' Iz Grada neslužbeno potvrdili kako će cijena odvoza smeća rasti

 
 Dragan Matic / CROPIX

Dan nakon što je Jutarnji ekskluzivno otkrio kako bi usluga odvoza smeća od travnja za većinu građana mogla duplo poskupjeti, iz Grada Zagreba odbili su službeno komentirati navode iz cjenika. Upravo je gradska uprava, naime, institucija koja će u konačnici presuditi hoće li cijene smeća za Zagrepčane u prosjeku poskupjeti mjesečno za 46 kuna s obzirom na to da je suglasnost gradske uprave dovoljna da cjenik stupi na snagu.

Njega je, kao i prethodna dva Holdingova prijedloga Cjenika za pružanje javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada, već odbilo Vijeće za zaštitu potrošača Grada Zagreba, ali kako njihovo mišljenje za gradske oce nije obvezujuće, formalno-pravno nema velikih prepreka da se cjenik odvoza smeća prihvati baš u ovakvu obliku.

A prema njemu, cijene odvoza otpada za većinu građana u prosjeku će poskupjeti duplo, no neke će kategorije kućanstava u stambenim zgradama moguće doživjeti i povećanje od tri i pol puta, poput četveročlanih obitelji koje žive u stanovima od prosječna 33 četvorna metra.

Fiksna naknada

Njima bi prosječne cijene odvoza smeća, prema izračunu podružnice Čistoće, s 27,8 mogle poskupjeti na ukupno 102,17 kuna dok bi dvočlana kućanstva u istoj kvadraturi umjesto sadašnjih 30,45 plaćale 79,29 kuna.

Frapantne razlike u cijenama buduće naplate javne usluge prikupljanja otpada posljedica su novog sistema prikupljanja i odvajanja različitih vrsta smeća, a koju je Hrvatska dužna uvesti zbog europske regulative o odvajanju smeća.

Grad Zagreb pritom je, na negodovanje udruga za zaštitu potrošača, odbio primijeniti model po kojem bi se prikupljanje otpada naplaćivalo ovisno o njegovoj stvarno prikupljenoj količini, nego je radije implementirao varijantu u kojoj će potrošači plaćati dvije vrste naknada: fiksnu mjesečnu naknadu koja će u prosjeku po kućanstvu iznositi između 45 i 56 kuna i koja će se naplaćivati neovisno o tome je li kućanstvo proizvelo i miligram smeća, a varijabilni dio naknade potom će se naplaćivati na pražnjenje svakog pojedinog spremnika, i to 7 lipa po pražnjenju bez PDV-a, neovisno o tome koliko u tom spremniku doista ima otpada.

Europska direktiva

“Za nas je neprihvatljiv i ovaj cjenik i kompletna Uredba o načinu prikupljanja otpada s obzirom na to da je ona za potrošače štetna, ali i nezakonita. Ideja Europske unije koja nas je i natjerala da se odgovorno ponašamo prema otpadu vodi prema tome da se otpad naplaćuje ovisno o njegovoj količini i tako motivira razdvajanje, a uredba koju je donio Grad Zagreb derogirala je europsku direktivu, složivši model prema kojem potrošač zapravo plaća dvije vrste cijene. Jednu, onu fiksnu, plaća neovisno o tome proizvodi li smeće i boravi u stanu, a onda, ako ga doista i proizvodi, na to plaća dodatnu taksu koja je neprihvatljiva. Vijeće za zaštitu potrošača na to nije dalo suglasnost, ali naše negativno mišljenje ne priječi da se cjenik prihvati. Osobno vjerujem da će on ipak biti prihvaćen u ovom obliku jer je cilj njegova donosioca da u gradsku kasu prikupi što više novca”, rekao je Tomislav Lončar, jedan od članova Vijeća za zaštitu potrošača.

Iz Grada Zagreba odbili su službeno komentirati “neslužbeni materijal”, ali Jutarnji list neslužbeno doznaje kako u gradskoj upravi ne odustaju od povećanja cijena.

“Cijena svakako treba rasti. Tko god pročita Uredbu i europske direktive, vidi da mi u budućnosti moramo odvajati 50 odnosno 60 posto otpada. Da bismo to odvajali na kućnom pragu, za to moramo imati infrastrukturu. Grad i Holding nabavili su kamione i spremnike, zaposlili nove ljude, izgradili nova reciklažna dvorišta i non-stop radimo na daljem unapređenju infrastrukture. Raspisali smo natječaj za elektronsku evidenciju otpada i za vrećice za biootpad, kao i za oporabu biootpada. Kad sve to postaviš, to nešto mora koštati. Uostalom, ovdje nije suština u zaradi, nego u zaštiti okoliša”, neslužbeno su komentirali najave o poskupljenju.

Točnije, zbog provedbe novog načina prikupljanja i razdvajanja otpada podružnica Čistoća u svojim je materijalima najavila zapošljavanje dodatnih 400-tinjak radnika kojima će trebati osigurati novac za plaće, a iz povećanja naknade financirat će se i nabavka vrećica za prikupljanje otpada.

Radni materijal

Prema podacima koje je predstavila podružnica Čistoća, godišnje će ta tvrtka morati izdvojiti 16,1 milijun kuna za nabavku 52 vrećice za svako od 310 tisuća kućanstava u stambenim zgradama i 700 tisuća kuna za “trošak pakiranja vrećica”, a sve će se to preliti na budžet kućanstava.

Četiri milijuna stajat će trošak “obilježavanja spremnika”, a predviđen je i trošak od 11 milijuna kuna za “povrat potpisanih izjava korisnicima usluge o javnoj usluzi te troškove distribucije vrećica”.

Zagrebački holding jedini se jučer službeno oglasio, naglasivši još jednom kako je riječ tek o radnom materijalu. “Dokument je još uvijek podložan promjenama i izmjenama, zbog čega u ovom trenutku još ne možemo govoriti o bilo kakvoj korekciji cijene”, poručili su.

Rast cijena

46

kuna mjesečno prosječno bi trebao poskupjeti odvoz

50%

otpada moramo odvajati prema europskoj direktivi

400

novih radnika treba zaposliti Čistoća

16,1

milijun kuna godišnje za nabavu 52 vrećice za 310.000 kućanstava

700.000

kuna godišnje koštat će “trošak pakiranja vrećica”

4

milijuna kuna trošak obilježavanja spremnika

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. studeni 2024 05:17