Advent je u Zagrebu tri godine zaredom proglašen najboljim u Europi. Možda bi bio i četvrti. Nikad nećemo znati jer ove godine nadmetanja za tu titulu neće biti. S obzirom na situaciju - nema smisla. Priznat će zato nevoljko i dežurni zajedljivci da im, usprkos svemu, nedostaje taj blagdanski kičeraj na Trgu, Zrinjevcu i Tomislavcu. Uostalom, nikada i nisu preskupe kobasice i sumnjivo vino bili svrha odlaska na zagrebački advent. Uvijek je to bila atmosfera, šušur, društvo. Lani je zabilježen rekordan broj posjetitelja - njih 161 tisuća i 309 tisuća noćenja u 40 dana trajanja adventa.
Koliko ih je ove godine moglo biti, nikada nećemo saznati. Vjerojatno bi bilo i više jer iz godine u godinu brojke rastu za oko deset posto. Ipak, za one najhrabrije nešto će se kućica i ove godine naći raštrkano po centru grada. Nije to lanjska brojka od 228 koliko ih je bilo, ali, recimo, na Trgu “po vurom” može se pronaći 15-ak kućica. Raspoređene uz protuepidemijske mjere, dakako. Mjere srećom ne priječe postavljanje tradicionalnih božićnih lampica i ukrasa kojima je i ove godine ukrašen Zrinjevac, Strossmayerov trg i Tomislavac.
Ali zato su došle glave prepoznatljivo otvorenom klizalištu na Trgu kralja Tomislava. Ledeni park, najveći kompleks za klizanje na otvorenom u ovome dijelu Europe, privukao je lani 80.142 osobe. Rekord. Svi klizači će se sada morati strpjeti dogodine. Također, na istoj je lokaciji, sjećamo se, održano i 67 koncerata lani, a ove godine je to puno skromnije. Održat će se 9 različitih prigodnih glazbenih festivala na kojem će nastupiti, među ostalim, Zagrebački solisti i Zagrebački komorni orkestar. Pritom je većina online. Zato je sigurno zaključiti da će, usprkos svim naporima, ostati rupa od najmanje pola milijarde kuna u zagrebačkoj blagajni i džepovima ugostitelja. Toliko je, naime, potrošeno lani. Oko 13 milijuna kuna svaki dan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....