Ja sam šefu Fonda za obnovu Damiru Vanđeliću prijavio slučaj moje zgrade koja je na hitnim radovima na dimnjacima najavila da od države može naplatiti 1,5 milijuna kuna jer je u zgradi 128 stanova (po stanu 12.000 kuna).
Prijavio sam to kako bih spriječio daljnje rušenje dimnjaka koji nisu stradali u potresu te postavljanje novih, od kojih svaki stoji 40 tisuća kuna, i, što je najbizarnije, ne koristimo ih, spojeni smo na toplanu - rekao nam je policijski inspektor u mirovini M. Ž. (podaci poznati redakciji) koji živi u golemoj zgradi u zagrebačkoj Lastovskoj ulici.
Razmjeri štete
Riječ je o slučaju koji je Fond za obnovu prije nešto više od mjesec dana proslijedio, kako su rekli, policiji. Taj je slučaj u Ministarstvu graditeljstva, kako neslužbeno doznajemo, još uvijek u obradi. Šef Fonda Vanđelić je, podsjetimo, o toj prijavi govorio i na konferenciji za novinare u travnju, ali bez otkrivanja adrese i glavnih aktera. Međutim, ovih dana uspjeli smo doći do tih podataka, pa smo iz razgovora s predstavnikom stanara i suvlasnikom koji je prijavio slučaj šefu Fonda Vanđeliću pokušali utvrditi o čemu se radi.
Neki su dimnjaci na toj zgradi nesumnjivo stradali u trenutku potresa u Petrinji 28. prosinca prošle godine. No, suvlasnik koji je prijavio slučaj, M. Ž., smatra da su razmjeri štete i način na koji je ona sanirana nedopustivi.
- Posebno kad se uzmu u obzir razmjeri štete nastale u centru Zagreba i na Banovini - kaže M. Ž.
No, predstavnik stanara Guido Hornik tvrdi da je sve napravljeno u skladu sa zakonom i da je više od 76 posto suvlasnika donijelo odluku.
- Naša zgrada imala je devet što porušenih, što popucanih i pomaknutih dimnjaka od petrinjskog potresa. Na teren su dva dana izlazili vatrogasci koji su uklonili najkritičnije. Pozvana je i dimnjačarska služba koja je utvrdila trajna i konstruktivna oštećenja na devet dimnjaka, s preporukom da se zbog loše vertikalne konstruktivne krutosti ukloni svih 16 dimnjaka - objašnjava predstavnik stanara Hornik te dodaje da su u sanaciji dimnjaka angažirani ovlašteni inženjeri građevinarstva - "statičari koji su pregledali zgradu i dimnjake, utvrdili činjenično stanje te na osnovi toga napravili elaborat sanacije s troškovnikom".
- Ministarstvu je prijavljena šteta, a riječ je o iznosu od oko 400 tisuća kuna. Ovlašteni inženjeri građevine - statičari od strane Ministarstva su 11. siječnja 2021. izašli na teren i utvrdili stanje dimnjaka te dali zelenu naljepnicu s preporukom (U2) "hitno demontirati i sanirati dimnjake". Elaborat su napravili ovlašteni inženjeri graditeljstva sukladno napucima Ministarstva i UPPO Priručniku koji je predvidio sanaciju dimnjaka laganim čeličnim konstruktivnim i certificiranim materijalima. Na osnovi troškovnika tražene su ponude od licenciranih tvrtki te je izabrana ona koja je prema procjeni vijeća suvlasnika i upravitelja bila najbolja. Cijelu sanaciju dimnjaka prate nadzorni inženjeri i dimnjačari, sukladno uputama koje je izdalo Ministarstvo. Svi računi koji se izdaju za sanaciju dimnjaka su originalni i popraćeni fotodokumentacijom, nadzorom ovlaštenog inženjera građevine i dnevnikom rada - tvrdi predstavnik stanara Hornik.
Glavni projekt
Upravitelj zgrade je tvrtka Lind-grad, a njihov pravnik i prokurist tvrtke Nenad Bučar kaže da su odluku o izboru projektanta, izvođača i nadzora u toj zgradi donijeli suvlasnici čiji dijelovi čine 76,4 posto ukupne površine cijele zgrade.
- Suvlasnici zgrade su odlukom većine izabrali ovlaštenog projektanta koji je izradio glavni projekt sanacije dimnjaka, čiji je sastavni dio i troškovnik. Do današnjeg dana suvlasnicima zgrade nije isplaćena subvencija. Hoće li subvencija biti odobrena i u kolikom iznosu, ovisi o odluci Fonda za obnovu Grada Zagreba - kaže Bučar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....