Punih je 37 godina omiljena zagrebačka pedijatrica Metka Regan liječila djecu, a nakon 7 godina rada u Domu zdravlja Zagreb Zapad gdje je skrbila za njih čak 1600 odlazi u mirovinu. Njen DZZ, prema podacima dostavljenima iz Grada, u najvećem problemu, odnosno treba pružiti zdravstvenu skrb najvećem broju djece po ugovorenom pedijatrijskom timu. Idealan broj djece po timu je inače 950, dok bi maksimalni broj trebao biti 1190. Prema podacima Hrvatske liječničke komore prosjek po pedijatrijskom timu u Zagrebu jest čak 1375 djece, a zbog situacije u DZZ postavlja se ozbiljno pitanje.
Tko će nam liječiti djecu?
Gradske vlasti sada pokušavaju riješiti taj problem. Na idućoj sjednici Gradske skupštine zakazanoj za 5. prosinca, trebao bi se utvrditi i potvrditi prijedlog plana specijalističkog usavršavanja zdravstvenih radnika za petogodišnje razdoblje, odnosno od 2025. do 2029. godine.
Prema podacima iz prijedloga plana nadležnog Gradskog ureda tri specijalizacije ističu se kao najpotrebitije: obiteljska medicina sa 108, psihijatrija s 43 i pedijatrija s 30 specijalističkih usavršavanja. Plan se odnosi na bolnice u gradskom vlasništvu a to su: specijalne bolnice, poliklinike, Klinička bolnica sv. Duh, Ustanova za zdravstvenu njegu u kući, Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", Domovi zdravlja te Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba.
Potrebna specijalizacije
U prijedlogu plana broj potrebnih specijalizacija u zagrebačkim zdravstvenim ustanovama određen je na 373 specijalizacije te 61 užu specijalizaciju.
Prijedlog propisuje 51 specijalizaciju upravo za Dom zdravlja Zagreb zapad od kojih se njih 5 odnosi na pedijatrijske specijalizacije. S obzirom na to da se radi o projekcijama za idućih pet godina, i tih pet specijalizacija raspoređeno je anualno, tako da bi DZZ u 2025. godini trebao raspisati dvije, 2026. nijednu, te sljedeće tri godine po jednu specijalizaciju iz pedijatrije.
- Navedene specijalizacije nužne su za optimalno pružanje zdravstvene skrbi zbog očekivanog odlaska specijalista u mirovinu i planiranog jačanja specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite na primarnoj razini, kao i zbog odlaska u mirovinu specijalista koji obavljaju privatnu praksu na osnovu zakupa te očekivanog povrata tih ordinacija u sustav Doma zdravlja, stoji u planu.
Prema podacima Hrvatske liječničke komore, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Zagrebu radi 55 specijalista pedijatrije, prosječne dobi od 53 godine. Čak 96% njih su žene.
Da je manjak pedijatrijskog kadra gorući problem oprimjerila je situacija s pedijatrijskom ordinacijom Prečko 2. Naime, Dom zdravlja Zapad, pod čijom je ingerencijom ordinacija na Prečkom, kontinuirano je raspisivao natječaje za zapošljavanje specijalista pedijatrije tijekom 2023. i 2024. godinu.
Upute HZZO-a
- Nakon provedenih 14 natječaja, na koje nismo zaprimali prijave, jer nema zainteresiranih pedijatara te nisu rezultirali zapošljavanjem, ordinacija, odnosno ugovoreni pedijatrijski tim na lokaciji Prečko 2, koji od srpnja 2023. nema nositelja - izabranog pedijatra, od 1. rujna 2024. prestaje s radom, obavijest je na mrežnoj stranici DZZ-a. Hrvatska liječnička komora procjenjuje da Zagrebu nedostaje najmanje 13 pedijatara.
Domovi zdravlja u Zagrebu trenutačno imaju 23 aktivne pedijatrijske specijalizacije; u sustavu specijalizacije Doma zdravlja Zapad školuje se osam specijalizantica pedijatrije,u Domu zdravlja Zagreb-Centar njih osam te u Domu zdravlja Zagreb -Istok-sedam. Problematični Dom zdravlja Zapad kao ozeblo sunce očekuje prvu od osam specijalizantica da započne s radom, što će biti tek 2026. godine. Grad Zagreb čak je financirao otkup duga za specijalizaciju jedne specijalistice pedijatrije koja pokriva "tim" u Španskom.
- Kadrovski normativ tima u djelatnosti zdravstvene zaštite predškolske djece obuhvaća jednog specijalistu pedijatra i jednu medicinsku sestru ili medicinskog tehničara. U sustavu DZZ nositelji 34 tima su zaposlenici Doma zdravlja Zagreb, dok ih je 26 u zakupu, a jedan djeluje u vlastitom prostoru, odgovor je Grada na upit o definiciji pedijatrijskog tima te njihovoj brojnosti.
- Prosječno u Zagrebu jedan pedijatrijski tim zbrinjava 1375 djece, što bi značilo da 17.875 djece nema svojeg pedijatra, obavijestila nas je pak Hrvatska liječnička komora.
Sudeći prema trenutačnoj situaciji, još tisuće zagrebačke djece moglo bi ostati bez primarne zdravstvene zaštite. Suprotno tome, ured za informiranje Grada Zagreba tvrdi da svako dijete u Zagrebu mlađe od sedam godina ima svog pedijatra, dok se starija djeca, prema uputama HZZO-a, upisuju kod liječnika obiteljske medicine.
Iz Grada poručuju: " HZZO redovito, pisanim putem, podsjeća roditelje djece starije od 7 godina da ih ispišu iz pedijatrijske ordinacije i upišu ih u ordinacije obiteljske medicine. Slijedom toga, prilikom zatvaranja pedijatrijske ordinacije u Prečkom, djeca mlađa od sedam godina preraspodijeljena su u ostale pedijatrijske ordinacije, a djeca starija od sedam godina upisuju se kod obiteljskih liječnika.
Također, praksa je da se u nekim dijelovima RH, gdje ne postoji mogućnost izbora pedijatra za djecu mlađu od 7 godina, upisuju kod liječnika obiteljske medicine, kao i u većini zemalja u EU gdje ne postoje pedijatri na razini primarne zdravstvene zaštite. Obiteljski liječnici su također stručni i educirani za pružanje pedijatrijske skrbi."
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....