Transparenti s nazivima “Bandićevi kumovi past ćete u Resniku”, “Država propada na području otpada”, “Stavi pravu stvar na pravo mjesto - u Remetinec” te “Gdje je Uskok” dočekali su u četvrtak zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, direktora Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom Igora Zgombu i predsjednicu Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom Aleksandru Anić-Vučinić na predstavljaju projekta izrade dokumentacije za izgradnju Centra za gospodarenjem otpadom. Naime, spomenuti Centar predviđenim projektom planira se izgraditi u Resniku, a Udruga za zaštitu okoliša Resnik UZOR smatra kako se radi o privatnim interesima koji se donose na štetu građana. Kažu kako protiv ovog projekta prosvjeduju već 13 godina i neće odustati.
- Mi tražimo da se odmah prekine ovaj projekt koji nije utemeljen na interesu građana Grada Zagreba ni Zagrebačke županije. Ekološki, financijski i zdravstveno je štetan te je suprotan Planu gospodarenja otpadom Grada Zagreba. Predlaže sustav koji je suprotan odvojenom prikupljaju i ciljevima cirkularne ekonomije. Tužno je i žalosno da se ide s projektom koji je zastario i već 18 godina se gura u interesu nekih pojedinaca i partikularnih organizacija - kaže predsjednica Udruge Branka Genzić-Horvat.
Dodala je i da je Europska komisija prošli tjedan donijela izvješće o gospodarenju otpadom po kojem je vidljivo kako Hrvatska neće uspjeti u zadanom roku ispuniti ciljeve i mjere koje su joj zadane EU direktivama te će zbog toga plaćati penale i kazne. Gradonačelnik Bandić je rekao kako su očito na dobrom putu jer vidi da "neki prosvjeduju".
- Uvijek će netko prosvjedovati, a dok oni prosvjeduju mi ćemo delati - kazao je Bandić.
Direktor Zagrebačkog centra za gospodarenje otpadom Igor Zgomba tvrdi pak kako je Hrvatska na dobrom putu, samo malo kasni.
- Resnik je lokacija planirana prostornim planom Grada Zagreba, to je lokacija na kojoj će biti Centar za gospodarenjem otpadom “Zagreb”. To nije spalionica otpada već postrojenje za obradu otpada. U Gradu i Županiji se godišnje proizvede 410 tisuća tona miješanog otpada, a kapacitet ovog Centra je 180 tisuća tona. Ono što se ne može odvojiti, to će dolaziti u Centar za obradu - rekao je Zgomba.
Dodao je da bi studijsko-projektna dokumentacija za izgradnju Centra, koja će definirati najbolju tehnologiju i obradu otpada, trebala biti gotovo do 2022. godine, nakon čega će se radovi izvoditi još 2 godine te bi Centar trebao biti gotov 2024. godine. Projekt uključuje studiju izvedivosti, studiju utjecaja na okoliš, idejni projekt centra za gospodarenje otpadom te prijavu na financiranje izgradnje.
Vrijednost projekta je 30 milijuna kuna, od čega je 85 posto financirano iz EU, a ostatak će osigurati Grad Zagreb, Zagrebačka županija, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU.
Predsjednica Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom Aleksandra Anić-Vučinić istaknula je kako se radi o izgradnji cjelovitog sustava gospodarenja otpadom kojom će se nastojati smanjiti ukupna količina komunalnog otpada, odvojeno prikupljati papir, staklo, metal, plastika i biootpad, kao i biološki razgradiv otpad te se smanjiti odložene količine otpada.
- Ovisno o vrsti otpada, on se uvijek može iskoristiti, ali postoji ostatak koji se nakon obrade ne može vrijedno iskoristiti. Takav otpad se odlaže, a nama je cilj smanjiti to odlaganje i povećati odvajanje otpada. Za realizaciju ovog projekta potrebno je minimalno 5 godina. Svako zaustavljanje, promjena smjera ili promjena garniture vraća projekciju na početak. Jakuševac će imati puno posla dok se Centar ne realizira - rekla je Anić-Vučinić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....