STANARI SE BUNE

Čistoća reagirala na naše priče o otpadu na ulicama u Zagrebu: ‘Pa tamo smo češće nego drugdje, ovo vam je rješenje...‘

Zvonko iz Trnja nam je poslao fotografije krcatih kanti, a Ivica iz Ravnica koji veli da više ne može gledati smeće koje se skuplja ispod njegova prozora

Smeće na Ravnicama (lijevo) i Trnju (desno) na koje su nas upozorili čitatelji

 /Snimili čitatelji

Nakon što su nam se javili čitatelji iz dva zagrebačka nasljea koji tvrde da se "guše u smeću", reagirao je i Zagrebački holding.

Podsjetimo, Zvonko iz Trnja nam je poslao fotografije krcatih kanti, rekavši da je vrećica pored njih toliko da više ne može autom normalno izaći iz parkirališta.

Situacija je, kaže, eskalirala, a sličnog je doživljaja i Ivica iz Ravnica koji veli da više ne može gledati smeće koje se skuplja ispod njegova prozora i otpalo lišće koje nitko nije sakupio.

- Kontejneri za papir se prerijetko prazne i stalno su puni. Oko njih hrpe smeća, i to ne samo papira, već se znalo naći i starih WC školjki i raznog glomaznog otpada, požalio nam se.

Iz Holdinga poručuju kako u spomenutim ulicama u ova dva naselja redovito odvoze sve vrste otpada "prema javno objavljenom rasporedu koji je dostupan unutar aplikacije Razvrstaj MojZG te na web stranici Podružnice Čistoća".

image

Smeće u ulici Njivice

/Snimio čitatelj

- Osim redovnog odvoza, u slučaju potrebe organizira se i dodatni odvoz otpada, a to se posebice odnosi na situacije kada se primijeti da se na određenim lokacijama odlažu povećane količine otpada. Tako se i u ulici Njivice, gdje se nalaze višestambene zgrade, spremnici prazne češće nego u nekim drugim dijelovima grada, pa podružnica Čistoća u toj ulici svaki tjedan prazni kontejnere za plastičnu i metalnu ambalažu, kao i papir", odgovaraju.

Za fotografije snimljene u Ulici Njivice na Trnju kažu kako je vidljivo je da je na lokaciji riječ o velikoj količini kartonske ambalaže većih dimenzija što odgovora predblagdanskom razdoblju.

- Ovim putem apeliramo na savjest građana da veliku kartonsku i papirnatu ambalažu ne odlažu u spremnike, već bi se takva ambalaža, posebice u vrijeme kada se proizvode veće količine otpada, trebala odlagati na reciklažna dvorišta. Također, želimo podsjetiti građane kako u spremnike stane više otpada ako se kartonska i papirnata ambalaža prije odlaganja rastavi i rasklopi, a jednako vrijedi i za dio plastične ambalaže koja se može spljoštiti, poručuju građanima.

image

Otpad na Ravnicama

Također, podsjećaju dalje, Odlukom o načinu pružanja javne usluge odvoza komunalnog otpada propisano je kako bi suvlasnici trebali spremnike staviti unutar svoje parcele, odnosno pod nadzor kako bi se, među ostalim, izbjegle situacije neovlaštenog odlaganja otpada.

- Ukoliko nisu u mogućnosti smjestiti ih unutar svoje parcele, suvlasnici bi trebali spremnike staviti pod nadzor u zaključane tipizirane bokseve, čije se postavljanje u potpunosti financira iz gradskog proračuna.

Ukoliko primijete da se okolo spremnika kojima se služe ilegalno odlaže glomazni otpad, upućujemo građane da to prijave nadležnom komunalnom redarstvu, što je moguće napraviti putem aplikacije e-Redar, nakon čega se u kratkom roku otklanja nepropisno odloženi glomazni otpad, poruka je Zagrebačkog holdinga.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:28