Rusija i Sjedinjene Države sporile su se u utorak na Vijeću sigurnosti UN-a oko Sirije blokirajući jedna drugoj pokušaje da se uspostave međunarodne istrage o napadima kemijskim oružjem u toj ratom razorenoj zemlji.
Sjedinjene Države i druge zapadne sile, uključujući Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo, ali i Saudijsku Arabiju, razmatraju poduzimanje vojne akcije zbog, sumnja se, napada otrovnim plinom u subotu na sirijski grad koji drže pobunjenici i koji već dugo odolijeva snagama predsjednika Bašara al-Asada.
Rusija je uložila veto na nacrt američke rezolucije kojom bi se otvorila nova istraga koja bi utvrdila tko je kriv za takve napade. Sjedinjene Države i druge zemlje su potom blokirale suparnički ruski pokušaj da se uspostavi druga istraga koja bi tražila da Vijeće sigurnosti pripiše odgovornost.
- Povijest će zabilježiti da je na današnji dan Rusija odabrala zaštititi čudovište, a ne živote sirijskog naroda, rekla je američka veleposlanica pri Ujedinjenim narodima Nikki Haley govoreći o Asadu. Na ruski odgovor nije trebalo dugo čekati.
Ruski veleposlanik u Libanonu Aleksandar Zasipkin poručio je kako 'svaka američka raketa koja bude upućena prema Siriji treba biti srušena, a mjesta s kojih su lansirane napadnuta'. U izjavi za televiziju al-Manar, koja je bliska Hezbolahu, naveo ja kako taj njegov stav proizlazi iz priopćenja koje je poslao ruski predsjednik Vladimir Putin, a prenio glavni stožer ruske vojske. Također, istaknuo je kako eskalacija sukoba u Siriji prijeti da stvari otiđu predaleko i sve preraste u 'ozbiljnu krizu'.
Gledanje 'preko nišana'
Svjetski mediji pitaju se s čime se to svjetske velesile gledaju 'preko nišana'. Tako b92 prenosi ruski 'Sputnjik', koji piše da se američki razarač USS Donald Cook, opremljen s 50 krstarećih raketa 'Tomahawk', približio na oko 100 kilometara od Tartusa u Siriji, a tamo se nalazi pomorska baza Rusije.
Osim razarača, put Sirije poslan je i nosač aviona 'Harry S. Truman', zajedno s grupom brodova koja ga prati. Nosač aviona će otploviti zajedno sa sedam napadačkih brodova i na njima će biti 6.500 mornara. Putovat će uz njemačku fregatu FGS Hessen tijekom prvog dijela putovanja.
No, i Rusija ima spreman odgovor. Poznati ruski vojni analitičar Viktor Banec tvrdi kako se u Sredozemnom moru već nalazi grupa borbenih brodova Rusije, uključujući i dizel-podmornice naoružane raketama 'Kalibar'. U bazi Hmejmim, tvrdi Banec, Rusija ima lovce i bombardere, uključujući i par najnovijih aviona Su-57, piše Sputnjik.
Rusiji su na raspolaganju i 'Bastioni', raketni kompleksi s visoko preciznim protubrodskim raketama 'Jahont' i 'Oniks. 'Bastioni' su inače namijenjeni za gađanje brodova u radijusu od 350 kilometara, a raketa može dopremitii bojevu glavu na minimalnoj visini i zato ju je jako teško presresti.Ruske jedinice u Siriji imaju i 'Pancir — S1', samohodni protuzračni raketni kompleks za zaštitu od svih sredstava zračnog napada s bliske udaljenosti. Također, ruske baze u Siriji pokrivaju i trenutno najbolji u svijetu kompleksi S-400.
Da je situacija kritična, najbolje potvrđuje i tweet Carla Bildta, švedskog političara i diplomata, kojeg se i mi sjećamo kao mirovnog posrednika EU za bivšu Jugoslaviju: 'Zračna obrana ruske flote u Crnom moru podigla je borbenu spremnost na najvišu razinu. Zauzimanje stava? Pripreme? Čeka nas velika neizvjesnost...'
Air defence of Russian Black Sea Fleet has declared combat alert. Posturing? Preparation? Deep uncertainty. https://t.co/nQdBRZrHnZ
— Carl Bildt (@carlbildt) April 10, 2018
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....