Dužnosnici su u utorak optužili američkog lovca za ubojstvo Cecila, jednog od najstarijih i najpoznatijih lavova u Zimbabweu, nakon što je dvojici lokalnih vodiča platio 50.000 dolara da namame životinju i dokrajče je.
Lav Cecil je životinja kojoj su se godinama divili milijuni posjetitelja nacionalnog parka Hwange u Zimbabweu. Walter James Palmer, američki stomatolog i strastveni lovac, uz pomoć lokalnih vodiča namamio je Cecila izvan nacionalnog parka. Najprije su ga ranili samostrelom, potom ga gonili četrdesetak sati, a nakon toga su ga dokrajčili vatrenim oružjem, odrubili mu glavu i oderali kožu, rekao je konzervator parka Johnny Rodrigues.
Nakon što je objavljen identitet lovca koji je ubio slavnog lava na društvenim mrežama otvorene su stranice na kojima korisnici objavljuju fotografije i komentare u kojima kritiziraju Amerikanca izražavajući zgražanje jer je iz zabave ubio najpoznatijeg afričkog lava.
"Po mojim saznanjima, sve povezano s ovim putovanjem bilo je legalno i pravilno realizirano", rekao je Palmer u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama lista Star Tribune.
Rodrigues tvrdi da je Palmer platio lovcima iz Zimbabwea, profesionalnom lovcu Theu Bronkhorstu i mjesnom zemljoposjedniku Honestu Ndlovu da namame trinaestgodišnjeg lava. Obojici u srijedu u Hwangeu prijete optužbe za krivolov zbog ubojstva Cecila 1. srpnja. Lav je bio vođa čopora i imao je prepoznatljivu crnu grivu.
Palmer tvrdi da ga vlasti Zimbabwea ni SAD-a nisu kontaktirale te da je spreman sudjelovati u ispitivanju. "Nisam imao pojma da je riječ o poznatom, omiljenom lavu sve do kraja lova. Pouzdao sam se u znanje svojih profesionalnih lokalnih vodiča koji su mi trebali zajamčiti legalan lov", stoji u Palmerovu priopćenju.
No američki je zubar već nekoliko puta bio bio prijavljen, među ostalim zbog ubojstva crnog medvjeda 2008. na sjeveru Wisconsina, izvan dopuštenog područja.
Lavovi nisu zaštićena životinjska vrsta u Zimbabweu. Ako budu osuđeni, dvojica muškaraca morat će platiti 20.000 dolara kazne, no sud može dosuditi i dodatnu zatvorsku kaznu. Vlasti u Zimbabweu izdaju godišnje lovačke dozvole kojima se stranim lovcima dopušta lov na slonove, lavove i bivole, uz objašnjenje da se na taj način prikuplja novac za očuvanje nacionalnog parka.
Po podacima National Geographica, od 1999. broj lavova u parku Hwange smanjio se sa 62 na 28.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....