BILJANA BORZAN

Zakon protiv ugrađenih kvarova sprovest će se za dvije godine, evo kakve će biti kazne za proizvođače

Ovaj tjedan zakon je uspješno prošao pregovore s Europskom komisijom i Europskim vijećem

Biljana Borzan

 Damjan Tadic/CROPIX

Kroz dvije godine u Europskoj uniji na snagu će stupiti zakon koji će zabraniti programirano kvarenje uređaja, olakšati njihov popravak i poboljšati oznake garancija, najavila je u petak eurozastupnica Biljana Borzan, izvjestiteljica za to pitanje.

Europski parlament u svibnju ove godine usvojio je izvješće hrvatske zastupnice socijalista i demokrata koji je, u skladu s ciljevima zelene tranzicije EU-a, pozvao na trajnije proizvode, ukidanje programiranog kvarenja uređaja, širenje mreže za njihov popravak i poboljšanje oznaka o održivosti proizvoda. Ovaj tjedan zakon je uspješno prošao pregovore s Europskom komisijom i Europskim vijećem te bi na snagu trebao stupiti za dvije godine.

Borzan je u petak u Zagrebu naglasila rezultate istraživanja koji pokazuju da se više od 50 posto uređaja kvari nakon razdoblja od dvije godine od kupnje, kad prestaje obvezno jamstvo. Bijela tehnika prosječno traje tri godine i dva do tri mjeseca, elektronika dvije godine i jedan mjesec, a mali kućanski aparati dvije godine. Čak 94 posto hrvatskih građana pak smatra da su uređaji prije trajali dulje, dodala je Borzan.

Novim zakonom takva bi praksa trebala postati prošlost. Europska unija će zabraniti programirano kvarenje uređaja, a kazne za proizvođače iznosit će minimalno četiri posto godišnjeg prometa.

"Bilo gdje u Europskoj uniji da se pojavi informacija da je neki uređaj sumnjiv, da ima ugrađeni kvar, sve države se moraju automatski prilagođavati", rekla je zastupnica, dodavši kako teret dokazivanja neće biti na samim potrošačima, nego na regulatornim tijelima.

Novi zakon trebao bi zaustaviti i praksu da se potrošač primora mijenjati potrošnje dijelove ranije nego što je potrebno, kao i stati na kraj tvrdnjama da proizvod neće raditi jednako s potrošnim ili zamjenskim dijelom koji nije od originalnog proizvođača. Zabranit će se i ažuriranja koja negativno utječu na uređaj, kao i da se ona predstavljaju kao nužna.

Mijenjat će se i praksa označavanja, uvođenjem obvezne oznake zajamčene trajnosti uređaja. Kupac će tako u trgovini moći lako i brzo usporediti koji proizvodi imaju povoljniju oznaku, odnosno koji proizvođač dulje jamči za svoje uređaje, objasnila je hrvatska europarlamentarka u svibnju.

"Pošto su promjene zaista velike, dali smo dvije godine onima kojih se zakon tiče da se prilagode na nove okolnosti jer ovo nije zakon koji možeš donijeti danas i očekivati od onoga koji ga treba provesti da ga provede od sutra".

"To su znatne promjene, treba vremena, kako za proizvođače i trgovce da se prilagode novim pravilima, tako i za nacionalne vlade da unesu sve ove novine u naše zakone", dodala je Borzan, zaključivši da "ako se uzme u obzir da je riječ o praksama koje su trajale desetljećima, još dvije godine možemo izdržati da se taj zakon kvalitetno i sprovede".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 06:09