SPORI TIJEK OFENZIVE

Zagonetna Putinova poruka, Ukrajincima muke zadaju ruski helikopteri: ‘Imaju veliku prednost‘

Lavrov i Putin poručili su da imaju više bombi od Zapada te da će njihova pobjeda označiti kraj dominacije SAD-a

Ruski helikopter Kamov Ka-52 napada ukrajinske položaje (arhivska fotografija)

 -/Sputnik/Profimedia/-/sputnik/profimedia

Mogu uništiti bilo koju zgradu u Kijevu bez nuklearnog oružja, ali to neću učiniti. Zašto? Objasnit ću su vam kasnije", rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin govoreći na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.

Prema Putinovim riječima, jedan od razloga zašto Rusija neće koristiti nuklearno oružje je taj što za to nema potrebe.

Uništenje Patriota

Rusi su nedavno slavili "uništenje" američkog proturaketnog sustava Patriot u Kijevu uz pomoć hipersoničnog oružja Kinžal, što su ukrajinske zračne snage demantirale. SAD je priznao da bi sustav Patriot mogao biti oštećen. Predsjednik Putin u petak je prvi put potvrdio da su prve nuklearne bojeve glave isporučene u susjednu, de facto vazalnu državu Bjelorusiju te da se isporuka ostatka nuklearnog oružja očekuje do kraja ljeta ili do kraja godine. Ovo priznanje dolazi kao upozorenje NATO-u nakon što je obećana dodatna vojna pomoć Ukrajini tijekom sastanka Obrambene kontaktne skupine za Ukrajinu ranije ovog tjedna u Bruxellesu. Putinov komentar uslijedio je i nekoliko dana nakon što je bjeloruski čelnik Aleksandar Lukašenko rekao da njegova zemlja već ima "rakete i bombe" iz Rusije, tri puta jače od onih koje je SAD koristio u Hirošimi i Nagasakiju tijekom Drugog svjetskog rata. Bijela kuća je odmah osudila te komentare, ali i rekla kako ne vidi nikakve naznake da se Rusija sprema upotrijebiti nuklearno oružje.

Na istom forumu u Sankt Peterburgu, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je rekao kako svaki potencijalni mirovni sporazum mora uključivati priznanje Kijeva o gubitku ukrajinskih regija Doneck, Luhansk, Herson i Zaporižja, koje su prošle godine glasovale za pridruživanje Ruskoj Federaciji. Lavrov je upozorio da "što dulje budu odgađali razgovore, to će im biti teže postići dogovor s nama". Rusija ne kontrolira u potpunosti nijednu od četiri okupirane regije. U biti, ponavljajući Putinove riječi izgovorene u više navrata, ruski ministar vanjskih poslova opisao je "posrednički rat" Zapada s Rusijom kao "geopolitički sukob", u kojem SAD pokušava eliminirati moćnog konkurenta i svim sredstvima očuvati svoju hegemonijsku poziciju.

Vojni put - pravi put

Čini se kako su Rusija i Ukrajina u ovom trenutku obje uvjerene da do svojih ciljeva mogu doći vojnim putem te ne ostavljaju mnogo slobodnog prostora za kompromis. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je nakon sastanka s afričkim čelnicima u Kijevu da će mirovni pregovori s Rusijom biti mogući samo nakon što Moskva povuče svoje snage s okupiranog ukrajinskog teritorija. Afričku delegaciju u Kijevu dočekao je najveći raketni napad na glavni ukrajinski grad u posljednjih nekoliko tjedana, što je okarakterizirano kao jasna poruka Africi. Brojne afričke nacije ostale su neutralne po pitanju ukrajinskog rata. Neke imaju dobre odnose s Rusijom, no mnoge imaju bliže ekonomske veze sa SAD-om i Europom.

Ukrajinske obrambene snage nastavljaju provoditi ofenzivne i obrambene operacije na istoku i jugu Ukrajine. Ukrajinske snage potiskuju ruske snage na tlu, dok Rusija ima značajnu prednost u zraku - naročito im probleme zadaju ruski napadački helikopteri. Hanna Maliar, ukrajinska zamjenica ministra obrane, otkrila je kako se najaktivnije borbe vode u smjeru dva lučka grada na jugu zemlje - Mariupolja i Berdjanska - i ondje su Ukrajinci napredovali oko dva kilometra. Ukrajinske snage izvele su uspješne protuofenzivne operacije i jugozapadno od Bahmuta, u Doneckoj oblasti blizu Vuhledara te u graničnom području između Donecka i Zaporoške oblasti.

Zračna nadmoć

Međutim, ruske trupe privremeno su stekle zračnu nadmoć na jugu zemlje jer su tamo raspoređeni dodatni jurišni helikopteri koji koriste projektile dugog dometa protiv zemaljskih ciljeva. Konkretno, satelitske snimke pokazuju raspoređivanje više od 20 dodatnih ruskih jurišnih helikoptera u zračnoj luci Berdjansk, otkriva obrambena obavještajna služba Ujedinjenog Kraljevstva. Na istoku zemlje, Rusija izvodi ofenzivne operacije na nekoliko bojišnica odjednom, posebno u smjeru Limana u Donjeckoj oblasti. Ukrajinske trupe provode ofenzivne akcije u određenim područjima, zauzimaju uzvisine i šumske pojaseve kako bi postupno otjerale Ruse s prilaza Bahmutu. Međutim, Rusi se svim silama trude zaustaviti ofenzivu ukrajinskih obrambenih snaga te su doveli svoje najbolje divizije u sektor Bahmuta uz podršku topništva i zrakoplova. U Bahmutu su zabilježene neke od najžešćih borbi od početka ruske invazije u veljači prošle godine.

Ukrajinsko ministarstvo obrane reklo je kako Ukrajina preuzima inicijativu u ratu, dok se Rusija prebacuje u obrambeni položaj. "Ali za pobjedu nam je potrebno visokoprecizno oružje dugog dometa s dometom do 200 kilometara", rekao je zamjenik ukrajinskog ministra obrane Volodimir Havrilov. Do sada je samo Britanija dostavila rakete većeg dometa - Storm Shadow, a Njemačka i Švedska još se kolebaju oko isporuke takve opreme u Ukrajinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. listopad 2024 23:26