U Pekingu je danas na spektakularan način održana svečanost otvaranja Zimskih olimpijskih igara. Prijestolnica Kine je prvi grad koji je ugostio i ljetne i zimske olimpijske igre, a Nacionalni stadion ili Ptičje gnijezdo je bio prvi stadion domaćin svečanosti otvaranja ljetnih i zimskih olimpijskih igara.
Svečanosti su nazočili kineski predsjednik Xi Jinping te predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach i drugi visoki kineski dužnosnici, između ostalih i glavni tajnik UN-a António Guterres i monegaški princ, ali i čelnici zemalja u kojima, barem iz vizure mnogih zapadnih zemalja, vladaju autokratski režimi.
Ministarstvo vanjskih poslova Kine objavilo je još ranije popis državnika te drugih uzvanika koji dolaze uveličati ceremoniju u Pekingu.
Oni čiji je dolazak najavljen:
Popis je predvodio ruski predsjednik Vladimir Putin, a na njemu su se, između ostalih, našli i kambodžanski kralj Norodom Sihamoni, predsjednica Singapura Halimah Yacob, kazahstanski predsjednik Kasim-Žomart Tokajev, kirgistanski predsjednik Sadir Džaparov, tadžikistanski predsjednik Emomali Rahmon, turkmenistanski predsjednik Gurbangulij Berdimuhamedov, uzbekistanski predsjednik Šavkat Miržijojev, egipatski predsjednik Abdel Fatah Al-Sisi, saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, katarski emir šeik Tamim Bin Hamad Al-Thani, prijestolonasljednik Ujedinjenih Arapskih Emirata princ Mohammed bin Zayed Al Nahyan, poljski predsjednik Andrzej Duda, srpski predsjednik Aleksandar Vučić, veliki vojvoda Henri od Luksemburga, princ Albert II. od Monaka, argentinski predsjednik Alberto Fernández, ekvadorski predsjednik Guillermo Lasso Mendoza, premijer Papue Nove Gvineje James Marape, predsjednik Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija, azerbajdžanski premijer Ali Ahmadov, tajlandska princeza Maha Chakri Sirindhorn, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach i generalni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres.
Neke od njih na svečanosti otvaranja uhvatile su novinarske kamere i fotoaparati, no neke objektivi u Pekingu još nisu detektirali, a predstavnike nekih zemalja niti neće jer su se čelnici dijela država odlučili na diplomatski bojkot Igara u Pekingu.
Diplomatski bojkot zbog kršenja ljudskih prava u Kini i zabrinutosti u vezi covida-19, što je razljutilo službeni Peking, smanjili su broj svjetskih čelnika i stranih uglednika koji su prisustvovali otvaranju.
Ipak, kineski predsjednik Xi Jinping trebao se prije otvaranja sastati s više od 20 državnih čelnika.
Oni koji bojkotiraju:
SAD su ranije najavile diplomatski bojkot, ali su dozvolile svojim sportašima da se natječu. SAD su slijedili glavni saveznici poput Velike Britanije, Australije i Kanade, prenosi Al Jazeera.
Kosovo i Litva, čiji su odnosi s Pekingom pogoršani zbog njihovog jačanja veza s Tajvanom, također diplomatski bojkotiraju igre.
Indija je objavila da neće slati nijednog dužnosnika nakon izvješća da je kineski vojni zapovjednik koji je sudjelovao u smrtonosnim sukobima s indijskim graničnim snagama 2020. godine izabran za jednog od nositelja olimpijske baklje.
No, tu su i zemlje koje službeno ne sudjeluju u bojkotu, ali ipak ne prisustvuju.
Oni koji ne bojkotiraju, ali ih ipak nema:
Članovi norveške i švedske kraljevske obitelji kraljevskih obitelji, koji inače prisustvuju Zimskim olimpijskim igrama, ovoga su puta odlučili ne prisustvovati.
Isto tako ni čelnici iz Njemačke, Austrije ili Švicarske, redom zemalja izuzetno jakih u zimskim sportovima.
Službeno se pozivaju na pandemiju koronavirusa, a ne na nekakav diplomatski prosvjed. Drugi, poput Danske, Nizozemske i Novog Zelanda, naveli su kao razlog covid-ograničenja i oštre restrikcije, a također su izrazili zabrinutost zbog situacije s ljudskim pravima u Kini.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....