Europske zemlje trebale bi početi poduzimati preventivne mjere protiv virusa zike, imajući na umu povećan rizik od širenja u proljeće i na ljeto, objavila je u srijedu Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Suzana Jakab, šefica europskog ureda WHO-a koji pokriva 53 zemlje, rekla je da se nekoliko Europljana zarazilo na putovanjima u zahvaćena područja, primjerice u Južnu Ameriku.
"No bolest se nije dalje širila, jer komarci još nisu aktivni", istaknula je.
Irsko ministarstvo zdravstva objavilo je u srijedu da su u Irskoj dvije osobe, koje međusobno nisu povezane, zaražene virusom zike, dodajući da se "osjećaju dobro i potpuno se oporavljaju".
Indonezijska vlada također je u srijedu službeno potvrdila izolirani sličaj virusa zike u toj zemlji i pozvala Indonežane da ostanu mirni, jamčeći da je spremna spriječiti epidemiju.
"Otkrili smo zaraženog pacijenta na Sumatri", rekao je vladin dužnosnik Puan Maharani i dodao da je zaražena osoba 27-godišnji muškarac.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u ponedjeljak da virus zike, koji se brzo širi a vjeruje se da je povezan sa slučajevima mikrocefalije u Brazilu, predstavlja opasnost za javno zdravlje u svijetu i proglasila ga je globalnom zdravstvenom krizom.
Stručnjak WHO-a Marcos Espinal smatra da bi se virusom moglo zaraziti 3 do 4 milijuna ljudi u Sjevernoj i Južnoj Americi, uključujući 1,5 milijun u Brazilu.
Mnoge osobe ne shvaćaju da su zaražene, a u najvećem broju slučajeva pojavljuje se niska temperatura, glavobolja, bolovi i crvenilo kože.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....