Za Srbiju nema sretnog rješenja kosovskog pitanja i kakvo god ono bilo ne možemo biti naročito zadovoljni, rekao je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u subotu ocijenivši da je velikim silama stalo da se taj problem riješi jer "Kosovo je njihovo čedo".
"Ne mislim da bih laganjem i varanjem ljudi nešto postigao. Posao predsjednika Srbije nije da obmanjuje ljude", rekao je Vučić u intervjuu za TV Prva i najavio da će Srbija u sljedećih šest mjeseci do godinu dana biti izložena "snažnim pritiscima" zbog Kosova.
Na pitanje hoće li politički preživjeti rješavanje kosovskog pitanja, Vučić je rekao da "nije suština" njegova politička sudbina, već su to "nacionalni i državni interesi na Kosovu i sudbina srpskog naroda".
"Nije u pitanju stajalište Prištine da ih moramo priznati", rekao je Vučić i ocijenio da Priština neće biti pod pritiskom velikih sila jer je Kosovo "njihovo čedo".
"Oni su u kolijevku stavili Kosovo, podizali ga, a to dijete je malo odraslo i počelo raditi nestasluške. Nisu Albanci stvorili entitet već Amerikanci, Nijemci i ostali", rekao je Vučić.
Po njegovoj ocjeni zabluda je misliti da će SAD, Njemačka i Francuska i drugi promijeniti stajalište o Kosovu.
"Oni kažu - Kosovo u sadašnjim granicama, granicama nepromjenjivima prema Srbiji", rekao je Vučić.
Srbija neovisna u politici prema Kini
Komentirajući svoju potporu kineskom predsjedniku Xi Jinpingu u politici "jedne Kine" i odnosa prema Hong Kongu, Vučić razumije da će to izazvati reagiranja na Zapadu, ali je naglasio da Srbija "vodi politiku neovisne zemlje".
"Nisam naročite pameti, ali nisam ni glup da ne znam kako to nije naročito dobro primljeno ni u Europi ni u Americi, ali ja vodim politiku neovisne zemlje koja gleda svoje državne i nacionalne interese", rekao je Vučić.
Zapitao je pritom "kako mislite da dobijemo podršku Kine za integritet Srbije, a da ne podržimo politiku 'jedne Kine"'.
U svezi nastavka rješavanja kosovskog pitanja Vučić očekuje da će, odmah poslije izbora u Srbiji 21. lipnja, posebni izaslanik Europske unije za dijalog o Kosovu Miroslav Lajčak doći i u Beograd i u Prištinu.
Dijalog Beograda i Prištine u zastoju je od kraja 2018. godine kada je kosovska vlada uvela stopostotne carine na robu iz Srbije u znak odmazde za lobiranje Beograda protiv prijema Kosova u međunarodne institucije.
Kosovo ukinulo mjere reciprociteta za uvoz robe iz Srbije
Kosovska vlada poništila je u subotu odluke prethodne vlade Albina Kurtija o reciprocitetu za uvoz robe iz Srbije i objavila da je to rezultat "koordinacije s međunarodnim partnerima".
Vlada u Prištini poništila je odluku od 20. svibnja o postupnoj primjeni reciprociteta sa Srbijom te odluku od 30. svibnja da vozila sa srpskom robom ne mogu ući na Kosovo bez posebne dozvole i obveze da na dokumentima za uvoz piše „Republika Kosovo“.
Protiv te odluke glasali su ministri iz Alijanse za budućnost Kosova nekadašnjeg premijera Ramusha Haradinaja za čijeg su mandata u studenom 2018. uvedene pristojbe od 100 posto na robu iz Srbije (i Bosne i Hercegovine), objavili su prištinski mediji.
Predsjednik Kosova Hashim Thaci poručio je da se sad "međunarodni pritisak mora usmjeriti na Srbiju kako bi se nastavio dijalog".
Đurić i Hoti za nastavak prekinutog dijaloga
U prvim reagiranjma službeni Beograd ocjenjuje da je "današnja ispravna odluka o ukidanju zabrane trgovine morala biti davno donesena" jer je u međuvremenu dvogodišnjom blokadom pričinjena "velika, nemjerljiva šteta".
U pisanoj izjavi direktor Ureda za Kosovo i Metohiju vlade Srbije Marko Đurić ističe da je "jačanje ekonomske suradnje Beograda i Prištine neophodni sastojak normalizacije odnosa", te će "dalje jačanje srpske ekonomije ojačati i srpsku državnu poziciju".
Ðurić je pozvao gospodarstvenike na obje strane da "iskoriste priliku, bolje se povežu i stvore nove šanse za ljude svih nacionalnosti".
Novi kosovski premijer Avdulah Hoti, koji je ranije ovaj tjedan tijesnom većinom, sa 61 glasom od ukupno 120 zastupnika, izbaran na čelo vlade, izrazio je nadu nakon današnje sjednice da će srpska strana sada također ukloniti zapreke i omogućiti dijalog prekinut uvođenjem carina.
„Donijeli smo važnu odluku da uklonimo zapreke za nastavak dijaloga. Očekujemo da će srpska strana ukloniti sve zapreke, ali zadržavamo pravo suverene države da poduzmemo mjere za očuvanje našeg suvereniteta", rekao je Hoti.
Odluke se donose u suradnji s međunarodnim partnerima, naglasio je i najavio da će nakon uklanjanja zapreka sjesti za stol s predstavnicima Beograda.
„Ove odluke dolaze kao rezultat koordinacije sa međunarodnim partnerima. Obveza koju smo preuzeli je uklanjanje barijera za dijalog, a volju za ovaj potez potvrdio sam američkom veleposlaniku. Ali, ukoliko dijalog ne bude dao očekivane rezultate, zadržavamo pravo da ponovo odlučujemo“, istaknuo je Hoti.
On je naglasio da odluke koje su danas usvojene stupaju na snagu odmah.
Thaci očekuje da se pritisak usmjeri na Srbiju
Kosovski predsjednik Hashim Thaci ocijenio je, nakon ukidanja mjera reciprociteta da se "međunarodni pritisak sada mora usmjeriti na Srbiju kako bi se nastavio dijalog".
Thaci je objavio na Facebooku dao je "Srbija iskoristila tu mjeru (reciprociteta) kao izgovor" da blokira dijalog.
"Sada se međunarodni pritisak mora usmjeriti na Srbiju da bi se nastavio dijalog bez gubljenja vremena, dijalog koji se mora završiti uzajamnim priznanjem dviju država", napisao je Thaci na svojoj Facebook stranici.
Dijalog Beograda i Prištine u zastoju je od kraja 2018. kada je kosovska vlada uvela stopostotne carine na robu iz Srbije u znak odmazde za lobiranje Beograda protiv prijema Kosova u međunarodne institucije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....