Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić priopćio je u srijedu da će idućeg tjedna raspisati izvanredne parlamentarne izbore, te da će oni biti održani u Vojvodini i u još 60 lokalnih samouprava, među kojima i Beogradu, najvjerojatnije 17. prosinca.
Slijedom izbornih pravila i zakonskih rokova, izbori bi trebali biti raspisani do 2. studenog. „Ja ću idućeg tjedna raspisati parlamentarne izbore na obrazloženi prijedlog Vlade Srbije“, izjavio je Vučić večeras u dnevniku javnog servisa (RTS).
Raspisivanje izbora prethodno podrazumijeva raspuštanje državnog parlamenta.
Vučić je najavio da će prije toga predsjednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić raspisati lokalne izbore u više od 60 lokalnih samouprava, među kojima je, prema ranijim najavama, i Beograd.
Potom će, rekao je Vučić, uslijediti i raspisivanje pokrajinskih izbora "da sve to bude 17. prosinca".
Sadašnji parlament, u kojemu Vučićeva Srpska napredna stranka (SNS) s koalicijskim partnerima ima komotnu većinu, izabran je u travnju prošle godine.
U Srbiji su, od 2012. godine otkad je na vlasti SNS, prijevremeni izbori uobičajeni.
Vladajući u kampanju, po pravilu, ulaze koristeći Vučića kao nositelja svih lista, vodeći se činjenicom da je, uz nedvojbenu kontrolu dominantne većine elektroničkih i tiskanih medija, on nesumnjivo vodeća politička figura u Srbiji.
Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i ministar u srbijanskoj vladi Tomislav Žigmanov izjavio je ranije da će ta stranka u koaliciji s partnerima koji dijele slične političke vrijednosti sudjelovati na prijevremenim izborima, ako budu raspisani.
Proeuropska oporba u srbijanskom parlamentu potpisala je sredinom rujna takozvani Dogovor za pobjedu, čiji je cilj suradnja svih oporbenih stranaka i pokreta u osiguravanju slobodnih, poštenih i ravnopravnih izbora na kojima će se suprotstaviti aktualnoj vlasti, predvođenoj Srpskom naprednom strankom (SNS).
Prethodno je dio oporbe pismeno od šefa države zatražio raspisivanje izvanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja godine, a Vučić im je tada uzvratio da izbori "nisu fontana želja", te da bi mogli biti održani na proljeće iduće godine.
U međuvremenu, Vučić je - poslije poslije sukoba na sjeveru Kosova u kojima je ubijen jedan kosovski policajac i trojica iz skupine od tridesetak naoružanih i uniformiranih Srba - nagovijestio raspisivanje izvanrednih izbora, ali ne samo parlamentarnih i beogradskih, već i u pojedinim općinama, što je večeras i potvrdio.
Srbijanska oporba, prilično rascjepkana na male stranke i koalicije, bez izrazito vodeće stranke, zasad se u političkom spektru raspoznaje u dva tabora.
Jedan sebe naziva proeuropskom i okuplja partije centra, lijevog centra, građanske pokrete, udruge i inicijative, a svi skupa su organizatori prosvjeda "Srbija protiv nasilja".
S druge strane, desna oporba za sebe tvrdi da je "suverenistička" ili "patriotska".
Nedavni Dogovor za pobjedu za sada načelno podupiru obje strane političkog spektra, pa se može očekivati da se tako na izborima suprotstave vladajućoj koaliciji Srpske napredne stranke i socijalista (SPS), uz koje su još neke manje stranke, među kojima i umirovljenici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....