U Bosni i Hercegovini u četvrtak je potvrđeno 1700 novozaraženih covidom-19, a zbog činjenice da se epidemiološko stanje već treći tjedan pogoršava, zdravstvene vlasti traže nova ograničenja o čemu još nema konačnih odluka.
Nakon testiranja nešto više od pet tisuća uzoraka, zaraza koronavirusom od srijede je potvrđena u još 1156 osoba iz Federacije BiH, zatim 543 iz Republike Srpske te 39 iz distrikta Brčko. Preminulo je 57 oboljelih u kojih je ranije dijagnosticiran covid-19.
U RS najveće žarište već danima je Banja Luka gdje je od srijede potvrđeno 169 novih slučajeva.
U Federaciji BiH najgore je i dalje na području Sarajevske županije gdje je u 24 sata potvrđeno 689 novozaraženih, a deset je zaraženih preminulo.
Prema dostupnim podacima sadašnja incidencija novozaraženih na 100.000 stanovnika u jednom tjednu u Sarajevu iznosi 734.
Druga najveća žarišta su hercegovačke regije uz granicu s Hrvatskom. Tako Hercegovačko-neretvanska županija bilježi 496, a slijedi Zapadno-hercegovačka županija 325 na 100.000 stanovnika.
Ugostitelji protiv oštrijih mjera
Iako dva entiteta vode potpuno samostalnu zdravstvenu politiku, stanje u cijeloj BiH gotovo je identično i stoga epidemiolozi traže slične mjere.
"U uzlaznoj smo liniji i to je signal za pooštravanje svih mjera", kazala je za televiziju N1 Jela Aćimović, epidemiologinja iz Banje Luke.
Logično je očekivati da se stanje iz Sarajeva uskoro preslika i na druge dijelove zemlje, ocijenila je.
Međutim, dodatnim ograničenjima odlučno se protive ugostitelji iz RS koji strahuju da bi ih novi lockdown prisilio na stečaj i obvezno na otpuštanje do dvije tisuće zaposlenih.
"Ako ugostiteljske objekte zatvore sastajanje građana će se samo preseliti u kuće", kazao je na konferenciji za novinare Dalibor Šajić, predsjednik udruge ugostitelja RS.
Apelirao je na entitetski krizni stožer da ne uvodi dvotjedni lockdown o kojemu se nagađa.
Cjepivo ne stiže
Krizni stožer Federacije BiH zbog pogoršanog epidemiološkog stanja predložio je uvođenje dodatnih ograničenja poput duljeg noćnog policijskog sata i zabrane rada ugostiteljskih objekata te posluživanja gostiju u zatvorenim prostorima no entitetska vlada to za sada odbija i fokusira se na nabavku cjepiva.
Entitetski premijer Fadil Novalić potvrdio je u četvrtak da su za taj entitet naručili 500 tisuća doza cjepiva Sputnjik V po cijeni od 14,31 eura po dozi.
Vlasti RS su još prije dva mjeseca naručile oko 400 tisuća doza istog tog cjepiva, a do sada su primile 10 posto te količine.
"Čekamo još potpis s ruske strane i ako sve bude u redu prvih 100 tisuća doza stići će narednog tjedna", kazao je Novalić na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma Federacije BiH sazvanoj na temu epidemiološke situacije.
Novalić je priznao da je stanje s nabavkom cjepiva zapravo kaotično jer su vlasti dva entiteta tek potkraj veljače od Predsjedništva BiH informirane kako se uopće ne zna kada će stići ono naručeno posredstvom mehanizma COVAX te da se Federacija BiH i RS moraju "same snalaziti" odnosno preuzeti zadaću koju je trebala obaviti država.
"Da smo htjeli glumiti državu mi smo cjepivo mogli nabaviti još u prosincu prošle godine", bio je Novalićev komentar.
Vlastima u RS-u sve je bilo jednostavnije jer oni to ionako redovito čine radeći istodobno sve ono što radi BiH kao država, rekao je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....