"Ljudi su skakali kroz prozor, s pet-šest metara visine. Lomili su se", ispričao nam je jedan od migranata smješten u prihvatilištu Miral u Velikoj Kladuši, gdje je u noći na subotu izbio veliki požar.
U Miralu je trenutno smješteno 673 migranata i izbjeglica, uglavnom iz Bangladeša, Afganistana, Pakistana, Iraka i Irana.
"Požar je izbio u jednoj zgradi koja čini četvrtinu objekta i u kojoj je tada bilo 247 migranata", ispričao je medijima Vladimir Mitkovski, kantonalni koordinator Međunarodne organizacije za migracije (IOM). O uzrocima požara još se nagađa.
Premda je policijski očevid još trajao u kasnim poslijepodnevnim satima, neki mediji su objavili da je požar izbio zbog jednog kuhala na kojemu su kuhali hranu. Međutim, među nekim migrantima iz Mirala danas se pronijela priča da je požar namjerno podmetnut, i to od jedne skupine migranata koja unutar centra maltretira ostale migrante, ali nije bilo nikakve potvrde te informacije.
"Ne bih išao s takvim izjavama", rekao je Mitkovski i dodao da policajci istražuju uzroke. U požaru je ozlijeđeno 30-ak osoba, no koliko je poznato zasad nitko nije u životnoj opasnosti, mada je desetak osoba zadržano na liječenju u Općoj kantonalnoj bolnici "Irfan Ljubijankić" u obližnjem Bihaću.
Dvojica su zbog težine ozljeda poslijepodne iz Bihaća upućena na liječenje u Sarajevo. Riječ je uglavnom o prijelomima i iščašenjima zbog skokova s prozora pred vatrenom stihijom, zatim o opeklinama te ozljedama dišnog sustava zbog udisanja dima. Dio najlakše ozlijeđenih zbrinut je u Domu zdravlja u Velikoj Kladuši.
Život u Miralu, gdje migranti žive već mjesecima, trebao bi se nakon požara nastaviti koliko-toliko normalno te su u poslijepodnevnim satima djelatnici humanitarnih organizacija dopremili zamjenske ležajeve. Dolazak kamiona s ležajevima izazvao je danas veliko oduševljenje i skandiranje migranata.
"Naši timovi već su postavili dva šatora u dvorištu Mirala, kreveti, madraci i nova posteljina, svi servisi su na mjestu. Dakle ide redovna podjela ručka, redovna podjela večere. Dio migranata bit će smješten u ostalim dijelovima Mirala, a dio u dva šatora u dvorištu", pojasnio je Mitkovski i pohvalio brzu reakciju vatrogasne brigade iz Velike Kladuše koja je brzo ugasila požar, ali i drugih organizacija poput Crvenoga križa i UNHCR-a, koji su brzo reagirali i odmah se pobrinuli da Miral već drugi dan počne raditi punim kapacitetom.
Kada smo došli na mjesto događaja, požar je već davno bio ugašen, no na parkiralištu ispred Mirala moglo se vidjeti kako neki od migranata šepaju, neki pak imaju zavoje zbog opeklina. Dio migranata bio je na livadi nasuprot Miralu, a moglo se zaključiti da je požar bio glavna tema među njima. Kada su čuli da smo iz Hrvatske, počeli su negodovati. Hrvatska policija među migrantima u Miralu nije na dobrome glasu, a gotovo svi s kojima smo pokušali započeti priču o požaru skrenuli su temu na hrvatsku policiju, koju optužuju za brutalnost.
"Svugdje gdje smo bili - Italija, Srbija, Crna Gora Makedonija, svugdje su ok, jedino nas vaši policajci tuku i pljačkaju. Zašto je to tako?" žali se jedan mladić koji kaže da je iz Bangladeša. Njegov sunarodnjak nas poziva da dođemo nešto vidjeti.
Vode nas do skupine svojih sunarodnjaka i jednog Afganistanca koji leže na strunjači bačenoj uz ogradu na samome rubu parkirališta. Mladić kojemu ne može biti više od 30 godina zadiže majicu i nogavice i pokazuje nam velike modrice na debelom mesu i gležnju. "Croatian police. Croatian police", kažu.
Tvrde da je mladić prije dva dana zadobio te ozljede kada je ilegalno pokušao ući u Hrvatsku. Premda je teško zaključiti o kojemu se postotku radi, iz priča migranata s kojima smo danas razgovarali može se zaključiti da je određen dio njih pokušao te će i dalje pokušavati ilegalno ući u Hrvatsku. "Ne zanima nas Hrvatska, hoćemo dalje na zapad", kaže mi jedan od njih. "Zašto nas ne puštaju?"
O životu u Miralu, barem oni s kojima smo razgovarali, također nemaju lijepe riječi. Živimo kao životinje. Hrana je loša, priča jedan, najglasniji među njima. Drugi nam kaže da ima obitelj u Njemačkoj i da im se želi pridružiti, ali ne uspijeva. Miral je, kako nam je danas rekao Mitkovski dajući izjavu za medije, specifičan jer je to kamp za "singles", dakle samo za muškarce koji nisu s obiteljima.
"Sigurnosna situacija u Miralu uvijek je bila na malo nižem nivou nego drugdje, ali u posljednjih nekoliko mjeseci sve je to u nekom normalnom okviru. Imamo mirno stanje. Ne postoje naoružane grupe unutar centra", odgovorio je Mitkovski na pitanje novinarke da prokomentira sigurnosnu situaciju u Miralu, odnosno glasine da postoje grupe koje maltretiraju ostale migrante.
Poslije 15 sati u Miral su se počeli vraćati i "ranjenici" koji su nakon medicinske obrade otpušteni iz bolnica, a neke od njih njihovi poznanici migranti zbog ozljeda nogu nosili su na rukama. Inače, centar Miral u Velikoj Kladuši trebao bi za nekoliko mjeseci biti ispražnjen, odnosno migranti iz njega trebali bi biti prebačeni u druge centre koji će se otvoriti u BiH.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....