SYDNEY - Australska policija izvela je u noći s ponedjeljka na utorak po mjesnom vremenu napad na otmičara koji je u kafiću u Sydneyju oko 16 sati držao neodređen broj talaca, gostiju i zaposlenika uz istaknutu islamsku zastavu, a nakon 60 sekunda pucnjave iz vatrenog oružja spasilačka služba iznijela je ranjenike i policija je objavila kraj akcije, prenose agencije. Kako se kasnije saznalo, u akciji specijalaca ubijen je otmičar i još dvoje talaca.
"Opsada je završena", objavila je na Twitteru nešto prije tri sata po mjesnom vremenu policija Novoga Južnog Walesa, javlja AFP.
Policijski napad počeo je u dva sata poslije ponoći po australskom vremenu, nakon što je šestero talaca pobjeglo iz kafića. Policija ima je naredila da trče s rukama u zraku, a kada su došli do ugla, sklonila ih je na sigurno, prenosi njemačka agencija dpa.
FOTOGALERIJA: Krvavi kraj talačke krize u kafiću
Nekoliko teških detonacija odjeknulo je kad su policajci ušli na sporedna vrata u kafić Lindt Cholocat, prenosi AFP. Dodaje da su taoci izlazili iz zgrade, a neki od njih izneseni su na nosilima.
Taoce je otmičar tijekom opsade prisiljavao da u izlogu drže crnu zastavu s bijelim arapskim natpisom, sličnu onoj kojom se koriste pripadnici Islamske države u Iraku i Siriji.
AFP dodaje da je u prostorije ušao robot za razminiravanje.
KRVNIK IZ SYDNEYJA 'Ja sam crni mag. Pomogao sam ljubavnici da izbode i spali moju bivšu ženu'
Otmičar je, kako prenose taoci, postavio četiri bombe, dvije u kafiću i dvije na drugim mjestima u gradu, objavio je prije Channel 10 TV.
Iranski izbjeglica Man Haron Monis, samozvani šeik, lani je optužen za ubojstvo bivše supruge, koja je pretučena i zapaljena u stanu u Sydneyju.
SEKUNDE PRIJE OKRŠAJA Kako je petero zatočenika prije upada specijalaca spasilo živu glavu
Također je proglašen krivim 2012. godine za slanje prijetećih i uvredljivih pisama obiteljima osmorice australskih vojnika ubijenih u Afganistanu, što je bio njegov način prosvjeda protiv australskog upletanja u sukob, prenijeli su lokalni mediji.
Monis, koji sebe opisuje kao "duhovnog iscjelitelja", ove je godine bio optužen za napad na ženu u Sydneyju 2002. godine. Na njegovoj mrežnoj stranici su slike djece za koju tvrdi da su ubijena u američkim i australskim zračnim udarima. Na stranici je Monis postavio i medijska izvješća o svojem pojavljivanju na sudu te svoje izjave muslimanskoj zajednici i australskom premijeru Tonyju Abbotu.
Po australskim medijima, Monisu je 49 ili 50 godina.
Watch the moment gunfire and explosions were heard inside the Lindt cafe in Sydney.
#sydneysiege
http://t.co/AHK0ztOFz9
— Sky News (@SkyNews)
December 15, 2014
FOTOGALERIJA: Otmičar je prislio taoce da na izlogu drže zastavu s arapskim natpisom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....