DONALD TUSK

UPOZORENJE PRVOG ČOVJEKA EUROPE 'Opasnost od raspada EU je stvarna. Moramo postupati pažljivo, slomljeno se ne da popraviti'

 Reuters

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk ocijenio je u ponedjeljak u Bukureštu da je opasnost od raspada EU "stvarna", pozivajući njegove članove da "poslušaju i argumente drugih" kako bi se spriječio izlazak Velike Britanije.

"Opasnost od raspada je stvarna, budući da je taj proces doista veoma osjetljiv. Moramo postupati pažljivo, slomljeno se ne da popraviti", rekao je. "Riječ je o presudnom trenutku. Treba početi slušati argumente drugih, više nego naše vlastite argumente", istaknuo je Tusk, ocijenivši da je ipak uobičajeno da se "stajališta zaoštravaju kako vrijeme istječe".

Tusk koji putuje po prijestolnicama EU kako bi obranio svoj prijedlog za sprječavanje izlaska Velike Britanije iz EU ("brexit"), nastojao je umiriti stanovnike Istočne Europe zabrinute zbog plana britanskog premijera Davida Camerona da ograniči iznos socijalne pomoći za radnike iz zemalja EU.

"Posrijedi je budućnost EU", istaknuo je, ali "nećemo popustiti glede temeljnih sloboda i prava i u tom duhu sam pripremio svoj prijedlog".

Rumunjski predsjednik Klaus Iohannis istaknuo je pak potrebu "poštovanja slobode kretanja" i "nediskriminiranja" rumunjskih radnika u Velikoj Britaniji kojih je oko 150.000 po zadnjim raspoloživim podacima.

"Ne smijemo dovoditi u pitanje prava Rumunja koji rade u Velikoj Britaniji što se tiče socijalne pomoći", rekao je.

Osvrnuvši se na Tuskov prijedlog koji predviđa "zaštitni mehanizam" - takozvanu kočnicu u slučaju opasnosti - koji bi Londonu omogućio da na određeno vrijeme, koje može iznositi do četiri godine, smanji iznos socijalne pomoći radnicima iz europskih zemalja, Iohannis je iznio nekoliko zahtjeva koje treba ispuniti da bi Rumunjska dala svoj pristanak.

"Taj mehanizam ne smije diskriminirati, mora biti izvanredna i vremenski ograničena mjera. Te se mjere ne smiju provoditi samovoljno (...) i retroaktivno", kazao je predsjednik.

No, izrazio je spremnost za dogovor o drugim točkama Tuskova plana, istaknuvši "važnost ostanka Velike Britanije u EU".

Prijedlog dogovora koji je pripremio Tusk u četvrtak i u petak će se podastrijeti predsjednicima država i vlada EU.

Hollande rekao Cameronu: još ima posla do sporazuma

Francuska želi dogovor kako bi se spriječio izlazak Velike Britanije iz Europske unije, ali ima "još posla" koji treba obaviti kako bi se osigurao sporazum na summitu EU ovaj tjedan, rekao je u ponedjeljak izvor iz ureda francuskog predsjednika Francoisa Hollandea nakon sastanka s britanskim premijerom Davidom Cameronom.

"Postoji politička volja za dogovor", ali "ima još posla, napose u vezi s gospodarskim upravljanjem", rekao je isti izvor, nakon razgovora francuskog predsjednika i Camerona u Elizejskoj palači, prenosi agencija AFP.

Nastojeći osigurati potporu pojedinih zemalja članica prije summita EU u četvrtak u Bruxellesu Cameron je razgovarao sat vremena s Hollandeom, a u utorak će razgovarati s članovima Europskog parlamenta.

Cameron se nada postići dogovor tijekom summita 28 članova kako bi izbjegao da Britanci na referendumu glasaju za izlazak iz EU.

Čelnici 28 zemalja članica u četvrtak i petak trebaju postići dogovor o reformama koje je zatražila Velika Britanija u sklopu priprema za referendum na kojem će se građani te zemlje izjasniti žele li ostati ili napustiti Europsku uniju.

Prijedlog sporazuma pripremio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk koji prije summita obilazi Pariz, Bukurešt, Atenu, Prag i Berlin kako bi osigurao što širu političku potporu za dogovor s Britanijom.

Najosjetljivije pitanje u pregovorima odnosi se na socijalne naknade koje Velika Britanija želi ograničiti za radnike iz ostalih članica EU-a u prve četiri godine njihova boravka u toj zemlji. U vezi s tim pitanjem u ponedjeljak su u Pragu razgovarali čelnici Višegradske skupine - Češke, Slovačke, Poljske i Mađarske kako bi usuglasili zajednički stav.

Francuska želi ograničiti britanska prava da se miješa u odluke eurozone. Ona odbija da devet zemalja izvan eurozone mogu blokirati odluke za 19 članica eurozone.

Zaštita interesa zemalja nečlanica eurozone je pitanje "koje mora biti riješeno, ono je bitno za Veliku Britaniju", rekao je, međutim, u ponedjeljak u Bruxellesu britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. srpanj 2024 15:24