NA DAN PROSVJEDA

Umrla još jedna žrtva pada nadstrešnice u Novom Sadu

Novi prosvjedni skup održao se u nedjelju, na dan kad je umrla 15. žrtva. Trajao je šest sati

Željeznička stanica u Novom Sadu

 Vlado Kos/Cropix

Šestosatni prosvjed u Novom Sadu kojim je u nedjelju ponovno zatražena odgovnost za pogibuju 14 osoba u padu nadstrešnice 1. studenoga na željezničkom kolodvoru, završen je u nedjelju navečer, u danu kad je umrla i petnaesta žrtva te nesreće.

Pacijentica, najteže ozlijeđena među troje putnika na koje se srušila nadstrešnica na kolodvoru preminula je u nedjelju u Kliničkom centru Vojvodine, potvrdila je direktorica te zdravstvene ustanove dr. Vesna Turkulov.

"Sa žaljenjem moramo priopćiti da je danas, 17. dana nakon tragičnog događaja na željezničkom kolodvoru, preminula još jedna žrtva nesreće, djevojka koja je bila najteže ozlijeđena, unatoč svim borbama liječnika UKC Vojvodine“, rekla je Turkulov medijima.

Građanski prosvjed, treći u nizu u Novom Sadu, pokušala su narušiti dvojica ljudi koji su nosili zastave Europske unije i jednu s natpisom "Maidan Serbia", aludirajući na prosvjede u Kijevu i kojima je skinuta proruska vlast u Ukrajini.

Građanske udruge koje su organizirale nedjeljni prosvjed zatražile su da se provokatori udalje s komemorativnog skupa žrtvama tragedije na kolodvoru, s porukom da to nije mjesto za nikakve zastave ni političke poruke.

Zatraženo je također da budu oslobođeni aktivisti uhićeni na prethodnim prosvjedima.

Na kraju nedjeljnog prosvjednog skupa koji su organizirale udruge Stav i SviĆe od 12 do 18 sati okupljeni građani su izvjesili otiske crvenih šaka s porukama "krvave su vam ruke", "čime se peru ruke od krvavog novca", "vlast se boji naroda, a ne narod vlasti", "ne bismo ovo nosili da ne moramo", "tisuće mrtvih zbog vašeg profita".

Simbol Novog Sada, slika golubice, postavljena je ispred kolodvora oslikana kako plače i krvari.

Jedan od okupljenih građana legao je na cestu, uz pesimističnu poruku. "Meni su 24 godine i gubim nadu da će se išta promijeniti na bolje. Nadam se da ćemo se jednom ujediniti i biti složni. Krivi smo mi jer smo im dopustili", rekao je taj mladić za TV N1.

„Ne daju nam da žalujemo za ljudima koji su ovdje poginuli. Djecom koja su poginula, ne daju da pričamo o tome. Tko god krene pričati o tome bude zastrašivan, bude uhićen“, rekla je sudionicima prosvjeda glumica Jelena Stupljanin.

Od nesreće u Novom Sadu prošlo je više od dva tjedna, u međuvremenu su organizirani prosvjedi u Novom Sadu i Beogradu na kojima su privođeni građani i aktivisti, a javnost je i dalje bez odgovora tko je kriv za nesreću, niti je itko priveden, objavili su u nedjelju srbijanski mediji.

Istragu o nesreći vodi Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu u kojem je do 13. studenoga saslušano više od 70 osoba, ali nitko nije priveden, uhićen, osumnjičen ili proglašen odgovornim.

Ostavku je, pod pritiskom javnosti, dosad podnio jedino ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić, inzistirajući da to čini "iz moralnih razloga", te da "ne osjeća krivnju" za smrt poginulih.

I srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević istaknuli su da će biti još ostavki i da se mora utvrditi i kaznena i politička odgovornost, dok javnost traži ostavku vlade i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:12