Ukrajinski satelit financiran prikupljanjem sredstava javnosti omogućio je vojnoj obavještajnoj službi te zemlje (GUR) da promatra i prati ruske agresore iz svemira, prati logistiku, detektira položaje i kretanje njihovih snaga i uništi njihovo oružje. "Rezultati su nevjerojatni", navodi GUR u izvješću objavljenom prošle srijede.
Vojna obavještajna služba precizirala je da je mikrosatelit kupljen od finske tvrtke ICEYE te da omogućuje Ukrajincima da špijuniraju položaje ruskih snaga. "Zahvaljujući ‘narodnom satelitu‘, naša je vojska uspjela uništiti tisuće vojnih ciljeva, uključujući podmornicu Rostov na Donu i veliki desantni brod Minsk, da spomenemo samo neke. Isplatilo se na desetke puta", rekao je za Politico Serhij Pritula, ukrajinski bivši televizijski voditelj, čija je zaklada pomogla prikupiti novac za satelit.
Priča je počela još u ranim danima ruske invazije, kada su se Ukrajinci borili da dođu do oružja kako bi se obranili od napada. Naime, humanitarna zaklada Serhija Pritule i ukrajinski bloger Ihor Lačenkov skupili su oko 20 milijuna dolara za kupnju tri bespilotne letjelice Bayraktar, koje su bile ključno ukrajinsko oružje u prvim mjesecima rata.
Sustav SAR
Ipak, turski proizvođač Baykar Defense odlučio je dronove pokloniti Ukrajini pa, kako novac nije bio potrošen, volonteri su se savjetovali s vojskom o tome kako najbolje iskoristiti novac. U kolovozu 2022. godine odlučili su kupiti jedan satelit i pristup bazi podataka finske satelitske tvrtke ICEYE, koju je kreirao 21 satelit koji je tvrtka posjedovala u to vrijeme.
"Ne sjećam se slučaja da je civilno društvo kupilo satelit za obrambenu obavještajnu službu svoje zemlje. A Ukrajinci su ti koji su to učinili. Ljudi su osjetili da imaju moć realizirati tako velike projekte za svoje obrambene snage", kaže Pritula.
Ukrajina nije imala vlastitih satelite prije invazije krajem veljače 2022. godine pa je pristup tehnologiji ICEYE omogućio Kijevu da prima jedinstvene snimke u svim vremenskim uvjetima, po kiši, snijegu, magli, kroz smog i prašinu, danju i noću.
Minijaturni sateliti ICEYE koriste tzv. tehnologiju Radara sa sintetičkom aperturom (SAR) koji prikuplja detaljne slike s mogućnošću snimanja kroz oblake, lišće i slična ometanja te u noćnim uvjetima, na način da se radiovalovi reflektiraju od Zemljine površine. To otežava sposobnost kamuflaže i skrivanja tenkova i vojnika, a vojsci koja se služi tom tehnologijom omogućuje bolje planiranje operacija i učinkovitije uništavanje neprijatelja.
Korištenje ‘narodnog satelita‘ u kombinaciji s pristupom bazi podataka ICEYE omogućilo je stručnjacima GUR-a da snime više od 4700 fotografija ruskih vojnih objekata, uključujući 370 aerodroma, 238 položaja protuzračne obrane i obavještajne radiotehničke službe, 153 skladišta nafte i goriva, 147 skladišta za projektile, zrakoplovno oružje i streljivo te 17 pomorskih baza.
GUR navodi da je oko 38 posto podataka dobivenih zahvaljujući ICEYE-u korišteno za pripremu napada na neprijatelja. "Velika prednost satelita ICEYE je njegova sposobnost da jasno vidi skupinu neprijateljskih mehaniziranih jedinica s opremom, čak i pažljivo kamufliranu u ‘zelenilu‘. Što mislite da se nakon toga događa s njima?", našalila se ukrajinska služba, aludirajući na operacije duboko u pozadini na teritoriju Rusije i na Crnom moru.
Korist od privatnih satelita u uvjetima rata
Špijunski sateliti postoje od samog početka svemirskog doba, ali do sada su ih uglavnom lansirale i njima upravljale nacionalne obavještajne agencije i vojske. Rat u Ukrajini pokazao je da je potražnja za tim resursima i sposobnostima puno šira i veća. Sateliti u privatnom vlasništvu, koji se obično koriste za praćenje klimatskih promjena ili aktivnosti velikih poljoprivrednih poduzeća, pokazalo se, također imaju sposobnosti vrlo korisne u slučaju rata.
"Obrambene i sigurnosne aplikacije su vrlo velikih razmjera", kaže William Marshall, izvršni direktor tvrtke Planet, koja upravlja flotom satelita visoke rezolucije za promatranje Zemlje. U prvim danima rata, tvrtka je osigurala detaljnu mapu gomilanja ruskih snaga duž bjeloruske granice s Ukrajinom i još uvijek redovito objavljuje ažurirane snimke.
Iako Planet prvenstveno koristi konvencionalne optičke satelite, njegova tehnologija može detektirati prisutnost vode u prvih 10 centimetara tla. Zatim koristi umjetnu inteligenciju za razvoj onoga što Marshall naziva "perifernim vidom", potrebnim za uočavanje malih promjena pri skeniranju velikih područja, poput lokacija izgradnje pontonskih mostova ili razmočenih polja. "Ako pokušavate isplanirati rute tenkova, možda biste željeli znati koja su polja blatna, a koja nisu", sugerirao je Marshall.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....