Najmanje 97 osoba je poginulo, a stotine je ranjenih u krvavim sukobima koji su se proširili Sudanom, a Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da nekim bolnicama ponestaje vitalnih potrepština za brigu o stradalima.
Borbe su izbile u subotu između vojnih postrojbi lojalnih generalu Abdelu Fattahu al-Burhanu, koji je čelnik sudanskog prijelaznog suverenog vijeća, i paravojnih Snaga za brzu potporu (RSF), koje prevodi general Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti.
Burhan i Hemedti dogovorili su jučer trosatno primirje kako bi se omogućile humanitarne evakuacije koje su predložili Ujedinjeni narodi, priopćila je misija UN-a u Sudanu, ali se dogovor uglavnom ignorirao već nakon kratkog vremena.
UN-ov Svjetski program za hranu obustavio je rad u zemlji nakon što su tri njegova zaposlenika ubijena u sukobima u Darfuru. WHO je izdao apel da bolnicama nedostaje vitalnih zaliha.
"Neke od devet bolnica u Kartumu koje primaju ozlijeđene civile ostalo je bez krvi, opreme za transfuziju, intravenozne tekućine i drugih vitalnih zaliha", rekla je agencija.
Od subote zračni udari, topnička paljba, ulične borbe s automatskim oružjem i teškim strojnicama ne daju predaha stanovnicima Kartuma koji su ostali bez vode i struje. Borbe su najžešće u glavnom gradu i u Darfuru, na zapadu.
Teške borbe vode se u blizini međunarodne zračne luke u Kartumu i vojnog zapovjedništva, piše Guardian. Svjedoci tvrde da je vojska izvela zračne udare na vojarne i baze RSF-a i uspjela uništiti većinu njihovih objekata. U priopćenju vojske se navodi da su u tijeku sukobi u blizini vojnog stožera u središtu Kartuma i da su vojnici RSF-a postavili snajperiste na zgrade, ali da su ‘pod nadzorom‘,
Stanovnici Kartuma za BBC su ispričali kakva je situacija u gradu.
- Uplašeni smo, nismo spavali 24 sata zbog buke, kuća nam se trese. Zabrinuti smo da ćemo ostati bez vode i hrane i lijekova za mog oca, ispričala je Huda za Reuters.
Svjedoci javljaju i o topničkoj paljbi u Kasali, na istoku zemlje.
Sukob tinja već tjednima i sprječava bilo kakvo političko rješenje u toj zemlji, jednoj od najsiromašnijih u svijetu. Nakon narodne pobune u kojoj je 2019. svrgnut Omar al-Bašir, Sudan pokušava organizirati prve slobodne izbore nakon 30 godina diktature.
U državnom udaru kojim je u listopadu 2021. dokrajčena demokratska tranzicija, general Burhan i general Daglo, poznat kao "Hemedti", udružili su snage kako bi srušili civile s vlasti.
Međunarodna zajednica opetovano poziva na primirje. Arapska liga i Afrička unija sazvale su izvanredni sastanak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....