Kirgistan i Tadžikistan u petak se međusobno optužuju za upotrebu teškog naoružanja poput tenkova i minobacača u sukobu na granici u kojem je dosad živote izgubilo najmanje troje ljudi, a ozlijeđeno ih je 27.
Kirgistanska granična straža tvrdi da su snage Tadžikistana opet pucale na nekoliko njezinih položaja na spornoj planinskoj granici, te da su pritom koristili tenkove, oklopne transportere i minobacače.
Tadžikistan pak optužuje snage Kirgistana za granatiranje s teškim naoružanjem njegovih položaja i sedam sela s na istom području, poznatom zbog svoje komplicirane etničke geografije koja je prošle godine gotovo rezultirala otvorenim ratom.
Vlasti tadžikistanskog grada Isfare objavile su da je ubijen jedan civil, a još troje je ozlijeđeno. Kirgistan izvještava o 18 ozlijeđenih s noći na petak u južnoj provinciji Batken koja ima i eksklavu Voruh.
Ministri vanjskih poslova dviju strana razgovarali su o sporu, objavila je vlada u Biškeku, no snage na granici tvrde da je primirje već propalo.
Guverneri susjednih pokrajina dviju država trebali bi se sastati na granici u novom pokušaju postizanja mira, a razgovarat će i njihove sigurnosne službe.
U isto vrijeme kirgistanski predsjednik Sadir Žaparov i tadžikistanski predsjednik Emomali Rahmon na skupu su Šangajske organizacije za suradnju u Uzbekistanu gdje su u četvrtak snimljeni na zajedničkoj fotografiji.
Sukobi na neprecizno određenoj granici između dviju sovjetskih republika su česti, no u pravilu se brzo i riješe.
Obje države imaju ruske vojne baze i održavaju bliske odnose s Moskvom koja je ovaj tjedan pozvala na prekid sukoba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....