TRAJE ISTRAGA

U ogradi pronašli rupu, vojnicima odmah zabranjeno da piju vodu, sumnja se na sabotažu: ‘Ovo je jako ozbiljno!‘

Nakon što je u vojarni Köln-Wahn utvrđeno da nešto nije u redu s pitkom vodom, njemačke službe istražuju je li u pitanju diverzija

Vojarna Köln-Wahn

 Marc John/imago Stock&people/profimedia/Marc John/imago Stock&people/profimedia

Policija i državna sigurnost pokrenuli su istragu nakon incidenta s vodovodom u vojarni zračnih snaga Köln-Wahn. Sumnja se na diverzantsku operaciju usmjerenu protiv njemačke vojske (Bundeswehr). Glasnogovornik Ministarstva obrane Njemačke potvrdio je pokretanje istrage uz obrazloženje da „postoji sumnja na sabotažu”, piše Deutsche Welle.

Što se točno dogodilo?

Prema riječima glasnogovornika Bundeswehra, tijekom noćnih provjera vode za piće otkrivene su "abnormalne vrijednosti". Primijećena je i rupa u ogradi „kroz koju bi mogao proći čovjek“. Voda je odmah zatvorena, a vojarna blokirana. Satima nije bilo dopušteno nikome ući ili izaći iz vojarne. Potraga za uljezom nije bila uspješna, rekao je glasnogovornik.

Vlasti pretpostavljaju da je uključen jedan ili više počinitelja. Sada se pregledavaju zapisi sigurnosnih kamera. Još uvijek nije jasno postoji li veza između kvalitete vode i rupe u ogradi. „Incident shvaćamo vrlo ozbiljno“, rekao je glasnogovornik.

image

Vojarna Köln-Wahn

Marc John/imago Stock&people/profimedia/Marc John/imago Stock&people/profimedia

Koja je konkretna sumnja?

Postoji početna, ali nepotvrđena sumnja da je vodoopskrba mogla biti sabotirana. Uzeti su uzorci vode za analizu. Također nije potvrđeno da su se vojnici žalili na mučninu. Prema riječima glasnogovornika Bundeswehra, nije bilo prijavljenih slučajeva bolesti.

Međutim, prema izvještaju njemačkog tjednika Der Spiegel, vojnici i civilno osoblje vojarne hitno su upozoreni da ni pod kojim uvjetima ne koriste vodu za piće. Čak je i tuširanje bilo zabranjeno.

Kako sada teče istraga?

Osim policije i vojne policije u istragu su uključeni i Vojna kontraobavještajna služba (MAD) i odjel Policijska državna zaštita, koji je među ostalim nadležan za politički kriminal i terorizam. Policija za sada vodi istragu protiv nepoznatih počinitelja.

Prema vlastitim izjavama, policija još nema dokaza o eventualnim štetnim posljedicama za zdravlje ljudi. Teritorijalno zapovjedništvo Bundeswehra objavilo je na Twitteru da je prikupljanje dokaza na mjestu događaja završeno. Vojarna je sada ponovno otvorena.

image

Preko vojarne Köln-Wahn obučeni ukrajinski vojnici vraćaju se u Ukrajinu

Chris Emil Janssen/imago Stock&people/profimedia/Chris Emil Janssen/imago Stock&people/profimedia

Tko je stacioniran u Kölnu?

U vojarni Bundeswehra u Köln-Wahnu, smještenoj neposredno uz zračnu luku Köln/Bonn, stacionirane su zračne snage Ministarstva obrane. Tu se također nalaze i organi višeg zapovjedništva, kao i ukupno oko 4.300 vojnika i 1.200 civilnih službenika.

Njemački ministar obrane Boris Pistorius (SPD) poziva na povećanu budnost. „Brzo smo reagirali, blokirali pristup, pooštrili kontrole, pozvali istražne organe i pokrenuli laboratorijske testove. Incidenti pokazuju da moramo i dalje biti na oprezu", rekao je Pistorius za list Der Spiegel.

image

Boris Pistorius

Ezra Acayan/Afp

Ima li uvida u pozadinu?

Još uvijek je nejasno tko stoji iza mogućih akcija. Ministarstvo obrane nije detaljno odgovorilo na pitanja o mogućoj političkoj povezanosti. Međutim, predsjednik Odbora za obranu u Bundestagu Marcus Faber (FDP) sumnja na Rusiju. „Akter koji trenutno ima najveći interes za to je Putin“, rekao je Faber za njemački list Bild.

Sličnu izjavu dao je i predsjednik Odbora za parlamentarnu kontrolu Bundestaga Konstantin von Notz (Zeleni). „Naravno, postoji sumnja da bi ovo mogla biti ruska operacija sabotaže", rekao je za televiziju Welt. No za te sumnje još uvijek nema dokaza.

Stručnjaci za sigurnost više su puta upozoravali da bi vojna infrastruktura također mogla biti meta pokušaja špijunaže ili sabotaže. Prema izvještaju magazina Der Spiegel, vojarna Köln-Wahn igra važnu ulogu u vojnoj podršci Ukrajini. Ukrajinski vojnici obučeni u Njemačkoj redovito putuju odavde preko Poljske natrag u Ukrajinu, piše Deutsche Welle.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 06:57