Srbija je kriva za destabilizaciju stanja u Crnoj Gori, za ugrožavanje mira, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka u toj zemlji, ocijenila je skupina intelektualaca iz regije u pismu koje je medijima uputio Helsinški odbor za ljudska prava.
"Strateg, pokrovitelj, logističar i naredbodavac posljednjeg pokušaja destabilizacije Crne Gore je službeni Beograd, odnosno vlasti Srbije, Srpska pravoslavna crkva i najveće oporbene stranke", istaknuto je u apelu koji potpisuje 88 osoba iz javnog života regije.
Među potpisnicima su nekadašnji predsjednik Predsjedništva SFRJ i bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić, bivši predsjednik Slovenije Milan Kučan, nekadašnji ministar vanjskih poslova SFRJ Budimir Lončar, član nekadašnjeg Predsjedništva SFRJ Bogić Bogićević, te predsjednik tog predsjedništva SFRJ Raif Dizdarević, potom predsjedavajući bivšeg Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i kosovski odvjetnik Azem Vlasi.
Apel su potpisali i povjesničarka Latinka Perović, pisci Vladimir Arsenijević, Svetislav Basara i Filip David, povjesničari Nikola Samardžić i Milivoj Bešlin, kao i predstavnici Liberalno demokratske partije i Lige socijaldemokrata Vojvodine, te brojni novinari iz regije.
Riječ je, kako se navodi, o još jednom pokušaju Beograda da se Crna Gora vrati u državni okvir Srbije i da se spriječi njezino konsolidiranje kao samostalne i suverene države.
Usvajanjem Zakona o vjerskim zajednicama, koji je pripremljen u suradnji s Venecijanskom komisijom, Crna Gora je izmijenila zakon od prije pola stoljeća i poništila dekret tadašnjeg regenta Aleksandra Karađorđevića iz 1920. kojim je "ukinuta autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva".
Time se, kako je ocijenjeno u apelu, u potpunosti zaokružuje državnopravni okvir Crne Gore.
"Otuda napadi velikosrpskih nacionalista na zakon koji je povod za novi pokušaj državnog udara", navedeno je u apelu.
Upozoreno je da bi izravna posljedica "novog pokušaja destabiliziranja Crne Gore... mogao biti oružani sukob, gubitak ljudskih života i materijalna razaranja".
Potpisnici apela ukazuju i da su mehanizmi destabiliziranja Crne Gore jednaki onima osmišljenim '90-ih godina, te da je zadržavanje te zemlje "pod beogradskim velikodržavnim patronatom najsigurniji način očuvanja ideje Velike Srbije".
Potpisnici naglašavaju da je nedopustiva pasivnost europskih institucija i vlada demokratskih zemalja u osudi pokušaja destabiliziranja Crne Gore "na principima politike Slobodana Miloševića" i pozivaju sve političke čimbenike međunarodne zajednice i regije da osude destabiliziranje Crne Gore i regije "koju kreira i potiče službeni Beograd".
Premijer Marković poslao "posljednje upozorenje" mitropolitu da ne poziva na nerede
Crnogorski premijer Duško Marković poslao je u ponedjeljak, kako je rekao „posljednje upozorenje“ mitropolitu Srpske Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori Amfilohiju, da ne potiče nerede zbog usvajanja zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Širom Crne Gore od petka, kada je usvojen zakon kojemu se protive prosrpske političke stranke i Srpska Pravoslavna Crkva, održavaju se molitve nakon kojih se organiziraju prosvjedne šetnje građana koje nerijetko rezultiraju incidentima.
"Pozivam svećenstvo Srpske Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori da se vrati u crkve i hramove, da pozovu vjernike da služe i da borave u hramovima, da ih ne pozivaju na pružanje otpora vlastima u odnosu na ovaj zakon", kazao je istaknuvši da se u crkvama planiraju neredi, napadi na policijske službenike, građane i imovinu.
"Poziv za dijalog je otvoren, a mitropolitu savjetujem da ne potiče nezadovoljstvo i nerede. Ovo je posljednja opomena u tom smislu", poručio je premijer.
Marković je istaknuo da u Crnoj Gori neće biti sukoba, ali i da država neće dozvoliti izazivanje nereda i napade na državne službenike i policiju.
"Ovdje neće biti nikakvog sukoba. Ovdje nije nikome tijesno - ni Srbima, ni Crnogorcima, ni Albancima, ni muslimanima – Bošnjacima, ni Hrvatima ni bilo kome drugom. Crna Gora je dom za sve. Ali u Crnoj Gori će se poštovati crnogorski zakoni, a ne nečija drugi. Ne brinite za svoju sigurnost. Država je tu da štiti vašu sigurnost i sigurnost vaših porodica", rekao je Marković.
Prije toga je čelnik crnogorske Uprave policije Veselin Veljović rekao da su "očigledni pokušaji sa strane da se radikalizira sigurnosna situacija u Crnoj Gori". Upozorio je da će na svaki oblik nasilja biti učinkovito odgovoreno.
Usvajanjem Zakona o vjerskim zajednicama, koji je pripremljen u suradnji s Venecijanskom komisijom, Crna Gora je izmijenila zakon od prije pola stoljeća i poništila dekret tadašnjeg regenta Aleksandra Karađorđevića iz 1920. kojim je "ukinuta autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva". (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....