Naš poznati fizičar i stručnjak za nuklearnu energiju, Tonči Tadić, upozorio je na vijest koja je zbog američkih izbora ‘prošla ispod radara‘. Naime, Kremlj je opet, već po 39. put, zaprijetio Zapadu nuklearnim oružjem.
No ovaj put prijetnja je ozbiljnija.
Kako kaže Tadić u svojoj objavi na Facebooku, ‘Rusija je u utorak 29.10.2024. pokrenula opsežne vježbe svojih nuklearnih snaga koje uključuju probna ispaljivanja projektila u simulaciji uzvratnog nuklearnog napada. Vježbe je provela čitava ‘trijada‘ - dakle obavljena su lansiranja raketa s nuklearnom bojevom glavom s kopna, s podmornica i iz aviona.‘
‘Vježbe su uključivale probno ispaljivanje interkontinentalne balističke rakete (ICBM) Yars s lansirne rampe Plesetsk na poluotok Kamčatka, te drugih ICBM raketa s nuklearnih podmornica Novomoskovsk i Knyaz Oleg. Vojska je također izvela vježba lansiranja krstarećih projektila dugog dometa sa strateških bombardera Tu-95‘, objašnjava Tadić.
Vladimir Putin je, nastavlja dalje Tadić, odluku o početku vježbi pripisao ‘pojavi novih vanjskih prijetnji i rizika‘, dodajući da je ‘važno imati moderne i stalno spremne strateške snage‘.
Vježba je održana nakon što već nekoliko tjedana Rusija signalizira da će Moskva odgovoriti ako Zapad dopusti Ukrajini da upotrijebi njihovo oružje većeg dometa za napade duboko u Rusiji.
Uz svoju objavu, Tadić je podijelio i link na članak Euro Newsa u kojem stoji kako je ministar obrane Rusije Andrej Belousov kazao je da je svrha vježbe uvježbavanje ‘strateških ofenzivnih snaga koje pokreću golemi nuklearni udar kao odgovor na neprijateljski nuklearni napad‘.
Međutim, naglašava Tadić, NATO ne provodi nikakve vojne vježbe svojih nuklearnih snaga.
‘U ovih skoro tri godine rata JEDINO Putin zvecka nuklearnim arsenalom kao mafijaš. Bližimo se eto malom jubileju - 40. Putinovoj nuklearnoj prijetnji NATO-u i Ukrajini‘, kaže Tadić.
Gdje su vježbe provedene?
Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da je interkontinentalni balistički projektil Yars lansiran s kozmodroma Plesetsk, na sjeverozapadu Rusije, na Kamčatku, poluotok na Dalekom istoku. Balističke rakete Sineva i Bulava ispaljene su s podmornica, a krstareće rakete ispaljene su iz strateških bombardera.
Prošlog mjeseca Putin je upozorio da bi slanje dalekometnih raketa Ukrajini i dopuštenje za njihovu upotrebu, značilo da je NATO u ratu s Rusijom.
Također je objavio promjene u nuklearnoj doktrini prema kojoj bi se konvencionalni napad na Rusiju od strane neke ne-nuklearne nacije koju podržava nuklearna sila, smatralo zajedničkim napadom na njegovu zemlju.
Putin je također rekao da revidirani dokument predviđa moguću upotrebu nuklearnog oružja u slučaju masovnog zračnog napada, čime je zapravo sugerirao da bi Rusija mogla odgovoriti nuklearnim oružjem na bilo koji zračni napad. Ta dvosmislenost ima za cilj odvratiti Zapad od bilo kakvog napada.
Inače, zaoštravanje nuklearne retorike veliki je izvor zabrinutosti među ukrajinskim saveznicima.
Tijekom posjeta Pekingu, predsjednik Finske pozvao je Kinu da pomogne u deeskalaciji ruske nuklearne aktivnosti.
‘Naveo sam da je vrlo teško vjerovati predsjedniku Putinu, posebno kada je riječ o nuklearnom oružju, i zato je iznimno važno da velika sila poput Kine nastavi voditi dijalog s Rusijom i pomogne u deeskalaciji sukoba‘, rekao je predsjednik Alexander Stubb nakon sastanka s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.
Manevri u utorak slijede niz drugih vježbi ruskih nuklearnih snaga. Ranije ove godine, ruska je vojska održala zajedničku nuklearnu vježbu sa saveznicom Moskve Bjelorusijom, na čijem tlu je smješten dio ruskog taktičkog nuklearnog naoružanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....