Novo istraživanje agencije Reuters otkrilo je da je Kremlj dugo planirao invaziju na Ukrajinu zbog čega je još prošle godine poslao tajne agente, spavače, koji su se infiltrirali u ukrajinski državni sustav, posebno u Službu sigurnosti Ukrajine (SBU). Prema saznanjima Reutersa, jedan od navodnih spavača je i Andrij Naumov, koji je uhićen u Srbiji u lipnju ove godine.
Naumov je u Ukrajini pod istragom zbog sumnje u počinjenje veleizdaje jer je navodno stranoj državi predao tajne Černobila, prenosi Nova.rs.
Naumov je još 2018. godine postavljen za šefa COTIZ-a, državnog poduzeća odgovornog za upravljanje imanjem radioaktivne zone oko bivše nuklearke elektrane u Černobilu. Glavna uloga COTIZ-a bila je promocija "ekstremnog turizma" u zoni isključenja, ali to je poduzeće imalo i ulogu u održavanju sigurnosti lokacije.
Naumov je kasnije postao i šef odjela za unutarnju sigurnost SBU-a, koji istražuje druge časnike osumnjičene za kriminalne aktivnosti. Prošle godine je navedeno pak da je osujećen pokušaj Naumovljeva ubojstva od strane drugih službenika SBU-a, a nakon toga je otpušten, prenosi Reuters.
Neposredno prije rata u Ukrajini je nestao, a onda se u lipnju pojavio u Srbiji. U priopćenju srpske policije od 8. lipnja navodi se da je uhićen ukrajinski državljanin koji je identificiran kao A.N. na granici za Sjevernom Makedonijom. Pretresom BMW-a u kojem se nalazio pronađeno je gotovo 125.000 dolara i 600.000 eura u gotovini te dva smaragda. Policija je istaknula da je riječ o novcu i kristalima koji su steknuti kroz kriminalne djelatnosti. Naumov se još uvijek nalazi u zatvoru u Srbiji.
Da je riječ o bivšem djelatniku SBU-a srpska javnost je formalno saznala od predsjednika Aleksandra Vučića 14. lipnja kada je izjavio da ima informacije o Naumovu, ali više detalja nije iznosio.
Nakon Naumovljeva uhićenja, njegov odvjetnik Andrija Viktor Gostiljac je za Radio Slobodna Europa (RSE) izjavio da je njegov klijent u policiji negirao krivnju.
Naumov se u Srbiji tereti za pranje novca i protiv njega se trenutno vodi istraga zbog tog kaznenog djela.
- Zakonski rok za trajanje istrage je šest mjeseci, koliko može trajati i pritvor u ovoj fazi kaznenog postupka, ustvrdili su iz nadležnog tužiteljstva odgovarajući na upit RSE.
Generalno tužiteljstvo Ukrajine, navodi isti izvor, razmatra da se obrati srpskim vlastima u vezi s Naumovim.
- Nadležni organ Ukrajine trenutno razmatra obraćanje nadležnom organu Republike Srbije sa zahtjevom za međunarodnu pravnu pomoć u ovom kaznenom postupku zbog pribavljanja potrebnih informacija i kopija dokumenata, poručili su.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....