I KABUL PRED PADOM

Talibanski režim terora: ‘Idu od vrata do vrata, curice uzimaju kao svoj seksualni ratni plijen‘

Prema posljednjim procjenama, talibani bi mogli ovladati cijelim Afganistanom daleko prije nego se ranije mislilo
Talibanski borci
 AFP

U velikoj ljetnoj ofenzivi koju su, nakon povlačenja američkih i ostalih snaga NATO-a iz Afganistana, pokrenuli taliban, za samo nekoliko dana osvojili su čak devet središta (od 34) tamošnjih provincija te, prema procjenama vojnih analitičara, već kontroliraju oko 65 posto teritorija.

U SAD-u su sve skeptičniji prema snazi provladinih snaga u Kabulu (američka avijacija napada položaje talibana, ali to ih ne zaustavlja, nego možda samo usporava u napredovanju) te predviđaju da bi talibani mogli ovladati cijelom zemljom i ući u Kabul već za 90 dana odnosno možda već početkom studenoga. Neki analitičari pak tvrde da bi se to moglo dogoditi već i u rujnu, dakle unutar sljedećih mjesec dana.

image
Afganistanska obitelj koja je pobjegla iz Kunduza
Wakil Kohsar/AFP

Pokreti otpora

Naime, u prvim se procjenama govorilo da bi se prozapadne snage mogle održati još najmanje 12, ako ne i više mjeseci, ali s brzinom kojom talibani prodiru i s kakvom lakoćom zauzimaju područja, sve više kopni optimizam o snazi legitimnih vlasti, pogotovo jer se izvještava o stalnim povlačenjima provladinih snaga, a u nekim sredinama cijele postrojbe prelaze na stranu talibana, kao u gradu Ajbarku, gdje su se branitelji grada pobili međusobno, kada su neke jedinice stale na stranu talibana.

No, unatoč teškoj situaciji te očekivanjima da talibani ponovno preuzmu vlast u Afganistanu, američki predsjednik Joe Biden kaže kako ni trenutak nije zažalio što je donio odluku o povlačenju američkih trupa. - U posljednjih 20 godina potrošili smo oko bilijun dolara u Afganistanu, nekoliko tisuća naših vojnika poginulo je ili ubijeno u Afganistanu, a obučili smo armiju od 300 tisuća vojnika - kaže američki predsjednik i poziva kabulsku vladu da se odupre talibanima i bori do kraja za sebe i svoju zemlju.

image
Izbjegla afganistanska obitelj
Wakil Kohsar/AFP

Predsjednik Afganistana Ašraf Gani pozvao je stanovništvo da brani demokraciju i slobodu. Poziva i na osnivanje dragovoljačkih odreda i osnivanje pokreta otpora, a uputio je i apel snagama koje su se sve ove godine borile protiv vlade, ali ne podržavaju ni talibane, da se ujedine u borbi protiv zajedničkog neprijatelja.

Prema zadnjim informacijama, koje su doduše često kontradiktorne, talibani su zauzeli administrativno središte provincije Badahšan Faizabad te grad Puli-Humru, središte provincije Baglan, te napreduju prema sljedećem svom cilju, gradu Mazar i Šarifu, gdje se inače nalazi glavno svetište afganistanskih šiita Plava džamija. Ako to uspiju, zatvorit će praktički potpuno prilaze Kabulu sa sjevera i time zapriječiti pomoć glavnom gradu.

Građanski rat

Trenutno je područje devet pokrajina pod gotovo apsolutnom njihovom kontrolom - Nimzor, Džauzdžan, Sari-Pul, Kunduz, Tahar, Samangan, Fahar, Baglan i Badahšan. Britanski general Richard Barrons za BBC kaže da je odluka o povlačenju SAD-a i NATO-a iz Afganistana velika pogreška jer dolaskom talibana ta će zemlja, kaže on, postati međunarodno terorističko središte iz kojeg će se ugrožavati Europa i SAD.

General Barrons kaže kako po njemu postoje tri varijante afganistanskih događaja. Prema jednoj, on predviđa čak i raspad zemlje. Prema drugoj varijanti, on predviđa "beskonačni" građanski rat, a treće misli da ni talibani, unatoč trenutnom stanju na bojištu i brzom napredovanju, neće moći potpuno kontrolirati vlast te će biti primorani na pregovore s vladom u Kabulu, a u tim pregovorima mogli bi sudjelovati SAD, EU, Rusija, Iran, Pakistan, a možda i Kina.

S povratkom talibana vraća se i teror

Talibanski borci idu od vrata do vrata i tjeraju 12-godišnje djevojčice na prisilnu udaju i seksualno ropstvo, dok istovremeno zauzimaju sve veće dijelove Afganistana, piše Daily Mail.

Džihadistički zapovjednici su imamima u područjima koja su zauzeli naredili da im dostave popis neudanih žena u dobi od 12 do 45 godina kako bi ih njihovi vojnici mogli oženiti jer ih smatraju 'ratnim plijenom' koji se dijeli među pobjednicima.

Talibanski borci zatim su išli od kuće do kuće i tražili svoju 'nagradu', a čak su pregledavali i ormare u kućama kako bi ustanovili koliko su stare djevojčice koje tamo žive, nakon čega bi ih oteli i prisilili na seksualno ropstvo.

Brutalno postupanje prema ženama i djevojčicama samo je posljednji znak kolapsa afganistanske vojske, koji je potaknuo afganistanskog predsjednika Ganija da smijeni svog načelnika glavnog stožera.

Jedna novinarka opisala je svoj bijeg iz grada na sjeveru Afganistana, koji nije imenovala, a nakon čega se skrivala kod svog ujaka iz straha da će je islamisti uhvatiti i pogubiti.

Ova 22-godišnjakinja ispričala je kako je naoružanim talibanima pobjegla pred nosom te da se maskirala burkom i otišla u susjedno selo. No, bila je prisiljena ponovno pobjeći nakon što su doušnici rekli militantima da se tamo skriva.

Trenutno se skriva na udaljenoj lokaciji na sjeveru zemlje, a kaže i kako se boji za svoj život i sigurnost svoje obitelji. - Hoću li ikada otići kući? Hoću li ponovno vidjeti svoje roditelje? Kamo ću otići? Kako ću preživjeti?, pita.

I prestravljeni stanovnici koji su pobjegli iz grada Kunduza, koji su prošlog tjedna zauzeli talibani, ispričali su o napadima koji su izveli talibanski borci. Uhvatili su sve za koje su smatrali da su povezani s vladom i odrubili im glave ili ih pogubili na drugi način.

Talibani su sada zauzeli devet od 34 afganistanskih provincija te su većinu najvećih gradova u zemlji stavili pod svoj nadzor.

Novinarka, koja je anonimno istupila iz straha da će je talibani pronaći, rekla je za The Guardian da joj se život potpuno preokrenuo u dva dana dok su se talibani prošlog tjedna približavali njezinoj kući na sjeveru zemlje.

Opisala je bijeg pred nosom talibanskih boraca koji su grad napali raketama i puškama. U pratnji ujaka pobjegla je u obližnje selo, ali je ubrzo dobila dojavu da su mještani upozorili talibane da se tamo nalazi te da će svi biti ubijeni u slučaju da je pronađu.

Novinarka i njezin ujak opet su pobjegli, ovaj put pješačeći dva sata do još udaljenije lokacije na kojoj se i sada nalazi. Od kada je pobjegla, nije imala nikakav kontakt sa svojim roditeljima, nakon što su prekinute sve telefonske linije u gradu.

S obzirom na to da su američke snage sada gotovo nestale, džihadisti su u ekspresnom roku pregazili ruralna područja i osvojili slabo branjena vladina uporišta.

Predsjednik Gani u početku je umanjivao prijetnju, govoreći kako je namjerno trupe povukao u gradove koje je lakše obraniti. No, čini se da se ta taktika nije pokazala uspješnom budući da je devet prijestolnica palo u manje od tjedan dana.

U područjima koja su islamisti zauzeli ženama je zabranjeno da idu u školu, rade ili napuštaju svoje domove bez dozvole, upozorili su aktivisti.

Prošlog mjeseca pojavili su se izvještaji da su talibanski borci naredili imamima i starješinama plemena da pripreme popise svih žena u dobi od 15 do 45 godina, koje su bile neudate ili udovice, kako bi se mogle udati za njihove borce. No, u tekstu za Bloomberg, kolumnistica Ruth Pollard napisala je kako se to sada proširilo i na djevojčice od 12 godina.

- Talibani sada u nekim područjima idu od vrata do vrata, sastavljajući popis žena i djevojaka u dobi između 12 i 45 godina kako bi ih njihovi borci prisilno oženili, napisala je.

Talibanskim borcima to je dopušteno pod doslovnim tumačenjem islama koje žene smatra 'robom', rekao je Omar Sadr, profesor na američkom sveučilištu u Afganistanu.

To znači da se nakon bitke žene tretiraju kao 'ratni plijen' koji treba podijeliti među pobjednicima.

- Ne moraju ih ni oženiti, to je oblik seksualnog ropstva, rekao je Sadr, dodavši kako to također predstavlja oblik 'etničkog čišćenja' jer se druge kulture prisilno asimiliraju u talibansku paštunsku skupinu, piše Daily Mail.

image
Izbjegle djevojčice u Afganistanu
Haroon Sabawoon/AFP
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 02:34