RUSKA PUKOVNICA

Tajni život superzvijezde u španjolskom raju: ‘Prodala si ime u zamjenu za Putinove darove!‘

Nakon početka rata nije se javno izjasnila o svojem stavu prema ‘specijalnoj vojnoj operaciji‘

Jelena Isinbajeva

 Sergei Karpukhin/Tass/Profimedia/Sergei Karpukhin/tass/profimedia

Poznata ruska atletičarka Jelena Isinbajeva (41), višestruka svjetska i olimpijska prvakinja u skoku s motkom, na udaru je kritičara zbog veza s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a zbog nje se kritizira i Međunarodni olimpijski odbor za koji Isinbajeva radi od 2016. kada je otišla u sportsku mirovinu.

Iako kritičari ruskog predsjednika i istaknute sportašice ističu da je Isinbajeva jedna od onih koji su tijekom godina pomagali Putinu da ostane na vlasti, Međunarodni olimpijski odbor provjerio je njezine veze s Putinom i ratom u Ukrajini te zaključio da "nije bilo prekršaja" u ponašanju Isinbajeve.

Pritom su se vodili dvama kriterijima: da nije bilo aktivne podrške ratu u Ukrajini ni ugovornih obveza prema ruskoj vojsci. Naime, vlasnica svjetskog rekorda od preskočenih 5,06 metara časnica je ruske vojske s činom pukovnice. Međutim, MOO je gledao samo razdoblje nakon 24. veljače i početka invazije na Ukrajinu.

Oni koji kritiziraju sportašicu uvjereni su u suprotno. Smatraju da je tijekom godina "prodala svoje ime" u zamjenu za benefite koje nude veze s Kremljem. Prema videu koji su snimili kako bi "razotkrili Isinbajevu", ona je u vrijeme početka invazije došla na Kanarsko otočje gdje je na Tenerifeu kupila dvije luksuzne vile, ukupne vrijednosti dva milijuna eur te se, dobivši državljanstvo temeljem tog ulaganja, skrasila sa suprugom i dvoje djece. Prije toga je 2018. godine kupila penthouse u Španjolskoj.

image

Jelena Isinbajeva

Andreas Hillergren/Zuma Press/Profimedia

Nakon napisa u medijima Isinbajeva je izjavila da je ona "građanka svijeta" i da "živi tamo gdje radi, jede ono što voli, a komunicira s onima koje cijeni i poštuje". "Uvijek sam vjerovala u dobro u ljudima, pa čak i onih koji se sada na mene nabacuju kamenjem samo zato što je netko prije deset godina objavio neku fotografiju", rekla je Isinbajeva koja nije niti potvrdila, niti demantirala da sada živi u Španjolskoj.

Međutim, ta je sportašica na plaći ruske vojske bila od 2015. godine. Ugovor joj je trajao pet godina, a danas tvrdi da je njezin vojni čin tek nominalan te da je radila kao instruktorica atletike za sportski vojni klub CSKA i nema veze s vojskom kao takvom. Tih godina redovno se pojavljivala na događanjima na kojima je bio ruski politički vrh, s Vladimirom Putinom na čelu, nasmiješeno se s njim fotografirajući. Zahvaljujući tome, postoji mnogo dokaza o bliskim vezama s ruskim predsjednikom.

Tako je 2012. godine svoje ime i slavu povezala s njim na izborima te godine. Potom je 2017. bila dio Ekipe Putin, udruženja ruskih atletičara, a 2013. godine je javno podržala zakon koji zabranjuje "gay propagandu" među djecom. "Stranci moraju poštovati naše zakone. Dopustimo li ovu kulturu, to će biti strašno za Rusiju", rekla je, dodajući ipak da je "protiv bilo kakve diskriminacije homoseksualne zajednice".

Nakon početka rata nije se javno izjasnila o svojem stavu prema "specijalnoj vojnoj operaciji". Otkako je objavljeno da se odselila na Kanare, o njoj se negativno izvještava i u Rusiji. Sergej Melikov, šef Dagestana odakle dolazi njezina obitelj, predložio je da se, s obzirom na njezine izjave, preimenuje stadion nazvan po njoj prije šest godina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 22:10