Mariupolj je napadnut istog dana kada je započeo rat u Ukrajini. Grad je opkoljen 2. ožujka, tjedan dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu. Pao je, međutim, tek 20. svibnja. Ukrajinci su ga uspješno branili dva mjeseca, tri tjedna i pet dana.
Kako doznaje portal The Drive, ukrajinske su snage toliko dugo izdržale jer su im njihovi suborci helikopterima Mil Mi-8 praktički kontinuirano dostavljali potrepštine i odmorne vojnike.
Šef Glavne obavještajne uprave Ministarstva obrane Ukrajine brigadni general Kirilo Budanov rekao je za The Drive da je u spomenutim akcijama sudjelovalo 16 helikoptera, od kojih su dva uništena. Budanov je rekao da je još jedan helikopter uništen kada je pokušao pomoći jednom od srušenih i uništenih.
- Specijalnu operaciju isplanirala je Glavna obavještajna uprava Ministarstva obrane Ukrajine - rekao je Budanov te potom otkrio dosad nepoznate detalje tih opasnih zadataka.
Kako je rekao, izvedeno je ukupno sedam misija, no nije htio reći kada su izvedene. Helikopteri su trupama koje su se zabarikadirale u čeličani Azovstalj donijele oružje, municiju, lijekove, hranu i 72 dodatna borca iz bojne Azov.
- Sve su dostave izvedene uspješno - rekao je Budanov.
Međutim, dva su helikoptera srušena tijekom 5. i 7. misije. Treći je helikopter uništen nakon što je poslan da jednom od srušenih priskoči u pomoć. Budanov nije rekao koliko je osoba stradalo u tim misijama.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski prošlog se tjedna tijekom jednog govora u kojem je pozvao da se ponovno proizvede zrakoplov Antonov An-225 Mrija referirao na hrabrost posada koje su sudjelovale u spomenutim misijama.
- Koliko je pilota dalo svoje živote kako bi tamo donijeli sve što je trebalo, od oružja do vode. Koliko su samo ozlijeđenih otamo odveli. Velik broj tih ljudi poginuo je na herojski način - rekao je Zelenski.
- Želja da se (zrakoplov Antonov An-225) Mrija izgradi u njihovu čast ispravna je politika države - dodao je ukrajinski predsjednik.
Kineska televizijska postaja CGTN 31. je ožujka objavila snimku helikoptera Mil Mi-8 koji je srušen kod Mariupolja. Nije jasno radi li se o jednom od spomenutih 16 helikoptera koji su logistički podupirali obranu Mariupolja.
Oleksij Hromov, zamjenik šefa Glavne operativne direkcije Glavnog stožera Oružanih snage Ukrajine, rekao je da je ukrajinska vojska u Mariupolj stalno donosila municiju, informacije i lijekove. Hromov je, međutim, dodao da su se dostave odvijale sve dok se informacije o tim pothvatima nisu proširile. Rusi su potom pojačali protuzračnu obranu na tom području, što je bitno otežalo dostavljanje potrepština u Mariupolj. Hromov je rekao da su Ukrajinci ljudske i materijalne gubitke pretrpjeli upravo zato što su Rusi doznali za dostave.
The Drive navodi da su pripadnici bojne Azov koji su branili čeličanu Azovstalj čak i 9. svibnja tražili da im se pomogne.
- Trebamo da Ukrajinska vlada napadne okupirane teritorije u našem smjeru - rekao je za The Drive Bohdan Krotevič, bojnik u Nacionalnoj gardi Ukrajine te načelnik stožera bojne Azov.
Krotevič je s portalom The Drive razgovarao preko SMS poruka dok je još uvijek bio u Azovstalju.
- Trebamo vojnu pomoć iz cijelog svijeta i da se otvori još jedna fronta protiv Rusije - rekao je tada Krotevič.
Iako je Budanov rekao da su ukrajinske snage izvele sedam uspješnih letačkih misija, to nije bilo dovoljno da se spriječi zauzimanje čeličane od strane Rusa.
Prema tvrdnjama Ministarstva obrane Sjedinjenih Američkih Država, branitelji Azovstalja u jednom su trenutku uspjeli ograničiti kretanje 12 ruskih bataljunskih taktičkih grupa. Da nije bilo helikoptera koji su braniteljima čeličane stalno donosili potrepštine, moguće je da bi opsada Azovstalja i Mariupolja trajala bitno kraće.
Portal The Drive navodi da su njegovi novinar s Krotevičem posljednji puta komunicirali 18. svibnja te da im nakon toga nije odgovorio na poruke koje su mu slali.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....