U vinogradima Bordeauxa, neizrecivo je postalo stvarnost. Stiglo je vino bez alkohola.
Jučerašnja hereza sada je – zahvaljujući znanosti i ekonomskoj krizi – prilika današnjice, piše BBC.
Vinari koji bi radije spalili svoje grožđe nego da se podvrgnu takvoj sramoti, sada otvoreno razmišljaju o proizvodnji boce vina bez alkohola.
Razvojni inženjeri bezalkoholnih vina napreduju divovskim koracima, stvarajući vina koja su namjerno dizajnirana kako bi izvukla najbolje iz procesa dealkoholizacije.
"Kad smo počeli prije nekoliko godina, ono što smo proizvodili bilo je, iskreno, smeće", kaže enolog iz Bordeauxa Frédéric Brochet, koji je pomogao u stvaranju linije bezalkoholnih vina Moderato.
"Ali postigli smo veliki napredak. Danas smo sve bliže našem cilju. Mislim da će ovo biti revolucija u vinskom svijetu", priča za BBC.
U Bordeauxu je upravo otvorena prva vinoteka posvećena isključivo bezalkoholnim vinima, što odražava promjenu u percepciji koja je mnoge u industriji iznenadila.
"Otvorili smo prije četiri tjedna, a već nam dolaze vinogradari iz regije i raspituju se o tržištu bezalkoholnih pića", kaže Alexandre Kettaneh, vlasnik Les Belles Grappes.
"Oni ne znaju ništa o tome kako to učiniti, ali vide da dolazi promjena i žele biti dio toga."
Nekoliko je čimbenika, tvrdi BBC, omogućilo ovaj povijesni trenutak u najpoznatijoj francuskoj vinskoj regiji.
Prvo, francuski vinski svijet prolazi kroz teška vremena. Domaća potrošnja i dalje pada, kinesko tržište više nije ono što je bilo, a novoizabrani američki predsjednik Donald Trump prijeti uvođenjem novih carina. Nadalje, cijenjeni stari vinogradi diljem Francuske se krče.
Drugo, potrošačke navike mijenjaju se, osobito među mladima. Supermarketi daju više prostora pivu nego vinu. Većina dvadesetogodišnjaka nikada nije razvila naviku ispijanja vina.
Bezalkoholni način života sve je popularniji. Trenutno 10% francuskog tržišta piva čini pivo bez alkohola. U Španjolskoj taj postotak iznosi 25%.
Treće, tehnologija je značajno napredovala. U prošlosti metoda je bila jednostavno prokuhavanje alkohola, uz naknadno dodavanje aroma. Rezultat je, osobito kod crnih vina, bio osrednji. Takva pića ne mogu se nazivati vinima, već "napitcima na bazi dealkoholiziranog vina".
Međutim, sada postoje nove metode vakuumske destilacije na niskim temperaturama i "hvatanja" aroma koje se vraćaju u dealkoholizirano vino. Rezultat su vina koja se zakonski mogu nazivati vinima i koja pronalaze put do probirljivih potrošača.
"Ono što ćete dobiti je trenutak pravog vina – buket, tanini, voće, ravnoteža – sve je tu za uživanje", navode proizvođači za BBC.
"Moja obitelj nije htjela razgovarati sa mnom godinu dana zbog takve ‘izdaje‘. I dan-danas dobivam mailove mržnje od vinogradara koji tvrde da uništavam tržište", priča Coralie de Bouard vlasnica poznatog vinskog imanja Clod de Bouard. Kaže da je prvi put uočila priliku kada su je katarski vlasnici nogometnog kluba PSG zamolili da razvije bezalkoholno vino.
"Ali - sada mi otac čestita. U ovim teškim vremenima preživljavamo zahvaljujući okretanju tržištu bez alkohola."
"Stvari se mijenjaju", kaže enolog Brochet. "Jednom davno, bačva je bila inovacija. Pluteni čep bio je inovacija, sorte grožđa bile su inovacija. A sada je ovo nova – koja bi mogla spasiti industriju te prekrasni krajolik i kulturu koji idu uz nju."
"Kao što je [pjesnik] Paul Valéry rekao: Što je tradicija nego inovacija koja je uspjela?", zaključuje BBC.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....