KONTROVERZA U ANKARI

Sultan-promet: Erdoğan se vozi u najskupljem Jumbo-jetu u povijesti, pogledajte taj luksuz

Erdogan je zrakoplov navodno dobio na poklon od katarskog emira, koji ga je uredio po svom ukusu
 Profimedia

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan potpisao je ugovore vrijedne 50 milijardi dolara s Ujedinjenim Arapskim Emiratima tijekom svog posljednjeg posjeta Abu Dhabiju.

Dvije zemlje složile su se uspostaviti Zajedničko povjerenstvo za promicanje gospodarske i trgovinske suradnje, a ugovori također pokrivaju investicije, svemirski i obrambeni razvoj te energetske i projekte prirodnih resursa, javila je državna novinska agencija WAM. Abu Dhabi je bio Erdoğanova posljednja stanica na turneji po Zaljevu koja se fokusirala na oživljavanje turske ekonomije koja se bori s oslabljenom lirom, velikim deficitom i kroničnom inflacijom.

image
Facebook

Prostrane kabine

Bolji odnosi s bogatim, ali i donedavno za Tursku neprijateljskim zaljevskim državama smatraju se odlučujućima za saniranje gospodarstva, a time i za učvršćenje Erdoğanove vlasti. Prije UAE, Erdoğan je posjetio Saudijsku Arabiju i Katar.

Pri dolasku u arapske zemlje turski je predsjednik plijenio pozornost svojim prijevoznim sredstvom. Naime, putovao je luksuznim zrakoplovom u vrijednosti od 500 milijuna dolara. Turski predsjednik tvrdi da je avion Boeing 747-8 dobio na poklon od katarskog emira Tamima bin Hamada Al Thanija prije pet godina.

image
Facebook

No, turska opozicija tvrdi da je zrakoplov platila vlada, odnosno da je plaćen novcem poreznih obveznika. Pitanje financiranja zrakoplova ponovno je došlo pod lupu javnosti dok se Turska nosi s valutnom krizom. Boeing 747-8 dizajniran je za prijevoz 94 osobe, odnosno 76 putnika i 18 članova posade, a u njemu se nalaze različite i prostrane kabine, dvorane za sastanke, pa čak i bolnica. Zrakoplov je prije koristio Qatar Amiri Flight, privatna aviokompanija koja prevozi članove kraljevske obitelji i visoke državne dužnosnike. Zbog nevjerojatnog luksuza avion je prozvan "letećom palačom".

image
Facebook

Kad je u rujnu 2018. pušten u prodaju, portal The Drive je Boeing 747-8 opisao kao "najveći i najskuplji privatni zrakoplov na svijetu". Zrakoplov poklonjen Turskoj bio je jedan od četiri Boeinga koje su na raspolaganju imali Al Thani i dužnosnici katarske vlade. Avion je prethodno bio registriran na Bermudima kao VQ-BSK, ali je nakon dolaska u Tursku promijenio registraciju i postao TC-TRK. Nakon što je dobio novog vlasnika, zrakoplov je promijenio i dizajn - iz kestenjaste je prebojan u jarko crvenu s bijelim polumjesecom i zvijezdom, odnosno u boje turske zastave.

Avion je s Boeingove proizvodne trake u Everettu sišao 2012., a potom je opremljen VIP interijerom. U službi katarske obitelji bio je službeno od 2015. godine. Avioni Boeing 747-8 mogu primiti više od 400 putnika, ali je unutrašnjost ovoga posebno dizajnirana za samo 76 putnika kako bi svaki od njih imao mnogo veću razinu luksuza.

image

dfh dfhdf

Facebook

Nakon što je "kraljica neba" stigla u Tursku u rujnu 2018., dopremljena je u pogon za održavanje u međunarodnoj zračnoj luci Sabiha Gökçen u Istanbulu radi servisiranja i nadogradnje. Nije poznato što je turska vlada točno promijenila nakon preuzimanja aviona, ali je sigurno zadržala barem nešto od luksuza u kojem je katarski emir uživao, poput velikih spavaćih soba, kupaonica, prostranih kabina i salona. Još jedna vrlo zanimljiva značajka zrakoplova je prisutnost vrhunsko opremljene medicinske ustanove sa žiro-stabilizirajućim kirurškim krevetom.

image
Profimedia

Prvi let

Zrakoplov je obavio svoj prvi let u turskoj službi 5. listopada 2018. od Istanbula do Antalyje, a zatim u Izmir prije nego što je poletio za glavni grad Ankaru.

image
Facebook

Pretpostavlja se da je katarski emir poklonio zrakoplov Erdoğanu nakon što je Turska podržala Dohu u trenutku kad je nekoliko arapskih zemalja prekinulo diplomatske odnose i nametnulo blokadu Kataru u lipnju 2017. Kao odgovor na blokadu, Turska je poslala 197 teretnih zrakoplova punih hrane i druge robe u Dohu u prvom mjesecu blokade i povećala vojni garnizon u Kataru. Turska potpora Dohi tijekom ranih dana krize bila je od vitalnog značaja za održavanje opskrbe zemlje s dovoljno hrane i drugih ključnih zaliha.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 09:50