Farmaceutski div Merck i američki laboratorij objavili su u subotu napredak u ispitivanju oralnog lijeka protiv covida-19, antivirusnog preparata koji pozitivno utječe na smanjenje virusnog opterećenja.
"Pošto postoji potreba antivirusnog liječenja SARS-CoV-2, ohrabruju nas ovi preliminarni rezultati", navodi u priopćenju Wendy Painter, dužnosnica u Ridgeback Biotherapeutics.
Merck je krajem siječnja prekinuo rad na dva potencijalna cjepiva protiv covida-19, ali nastavlja istraživanja dva lijeka protiv te bolesti, uključujući molnupiravir, razvijen s američkim tvrtkom Ridgeback Bio.
Lijek je bitno smanjio virusno opterećenje kod pacijenata nakon pet dana liječenja, navela je tvrtka u subotu na sastanku sa stručnjacima za zarazne bolesti.
Druga faza testiranja je provedena na 202 pacijenata koji nisu bili hospitalizirani, a imaju simptome covida-19.
Lijekovi protiv gripe poput oseltamivira (Tamiflu) i zanamivira (Relenza) ponekad se prepisuju protiv sezonske gripe, a sada se pokušava naći lijek protiv covida-19.
Obećavajući su rezultati ovog istraživanja, "posebno brže smanjenje virusnog opterećenja osoba koje imaju covid-19 u početnoj fazi i koji su primili molnupiravis", tvrdi William Fischer, jedan od direktora istraživanja i profesor medicine na Sveučiištu Sjeverne Karoline.
Merck radi i na lijeku MK-711 i prvi rezultati kliničkih ispitivanja pokazuju da se za više od 50 posto smanjio rizik od smrti ili zatajenja dišnog sustava kod hospitaliziranih pacijenata s umjerenim ili teškim oblicima covida-19, ojavila je tvrtka krajem siječnja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....