Bakir Izetbegović i Milorad Dodik, čelnici dviju najvećih stranaka u BiH koje okupljaju Bošnjake i Srbe, razmijenili su psovke, optužbe i uvrede u telefonskom razgovoru čiji je sadržaj postao javno dostupan, čime je ionako preuranjena izborna kampanja dobila novi zamah.
Svađa je potaknuta Izetbegovićevim intervjuom za TV Federacije BiH (FTV) u kojem je rekao da bi Dodika napokon trebalo "maknuti silom" zbog stalnog opstruiranja europskoga puta BiH i prijetnji secesijom.
"Za sve ljude u ovoj zemlji vrijedi zakon, samo za Dodika ne vrijedi. Morat će se, na kraju krajeva, ta stvar nekom silom riješiti. Pravosuđe i međunarodna zajednica morat će primijeniti zakone", kazao je Izetbegović.
Dodiku, koji i dalje upravlja svim bitnim procesima u RS-u kao predsjednik vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), to je bio povod da odmah nazove Izetbegovića, razgovor snimi i potom snimku proslijedi medijima.
"Je l‘ ti to meni prijetiš?", počeo je Dodik razgovor s Izetbegovićem.
Izetbegović je objašnjavao da je pozivao na poštivanje zakona koji vrijede u zemlji, poručivao da se u RS-u provodi sustavni aparthejd "kršćana nad muslimanima", a Dodiku je predbacio da svojim postupcima priječi napredak BiH na putu u EU i NATO-u.
Dodik je na to psovao BiH, kazao da to nije njegova država, a Izetbegovića pitao naručuje li on "mudžahedine" koji su, kako tvrdi, dobili nalog da ga ubiju.
Izetbegović je te tvrdnje nazvao "budalaštinama".
Najveći dio telefonskog razgovora protekao je u nadvikivanju, pri čemu sugovornici očito nisu ni pokušali slušati jedan drugoga, da bi ga Izetbegović zaključio porukom Dodiku da pokuša smršavjeti ne bi li bio u stanju "zavezati vezice na cipelama", a Dodik je, uz pozdrave supruzi Sebiji, poručio Izetbegoviću da on sa svojim manjkom kila ionako nije odgovarajuća kategorija za bilo kakav okršaj.
Dodikov SNSD trenutačno je dio vladajuće koalicije u BiH, uspostavljene nakon izbora 2022. godine, dok je Izetbegovićeva Stranka demokratske akcije (SDA) u oporbi, a nada se da će nakon ovogodišnjih izbora ponovno ući u vlast.
Dodik je uvjeren da će njegova stranka ponovno ostvariti pobjedu na razini RS-a i tako ostati nezaobilazan partner bošnjačkoj i hrvatskoj strani.
Sabina Ćudić, predsjednica Naše stranke (NS), koja je dio trenutačne vlasti, naizgled žustru prepirku Dodika i Izetbegovića vidi kao puku predstavu za javnost, a obojicu je opisala "političkim vampirima".
"Iz razgovora Milorada Dodika i Bakira Izetbegovića jasno je da se radi o ugovorenom performansu dvaju ljudi koji pokušavaju reanimirati svoje posrnule kampanje sadržajem koji postaje svojevrsna politička pornografija. Još jednom su dokazali da imaju previše vremena, a premalo ideja", kazala je Ćudić.
Čelnik Socijaldemokratske partije BiH (SDP) i premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, kazao je da je dobro što javnost može vidjeti na koji način Dodik i Izetbegović zapravo razgovaraju i zaključio da Federacija BiH u svakom slučaju funkcionira bolje otkako SDA nije dio vlasti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....