SPOR OKO GRANICE

Slovenska pravnica predlaže kompromisno rješenje za Hrvatsku i Sloveniju glede arbitražne presude

Andrej Plenković i Miro Cerar
 Boris Kovacev / CROPIX

Slovenska stručnjakinja za međunarodno pravo izrazila je u utorak mišljenje kako je moguće pomiriti suprotstavljena stajališta Slovenije i Hrvatske glede arbitražne presude u sporu oko granice jednostavno ugradnjom presude u bilateralni sporazum čime bi obje strane sačuvale političko dostojanstvo.

Vlada slovenskog premijera Mire Cerara inzistira na tome da su bilateralni razgovori predsjednika vlada mogući samo o "provedbi" arbitražne presude, dok hrvatska strana zbog toga što je Slovenija kompromitirala arbitražni proces ustraje na bilateralnom rješenju graničnog spora, no te bi se dvije pozicije moglo pomiriti, rekla je u razgovoru za Slovenski radio profesorica međunarodnog prava na sveučilištu u Ljubljani Vasilka Sancin, savjetnica za arbitražu u vrijeme vlade Boruta Pahora.

Rješenje bi se, navela je, mogla sastojati u tome da se sadržaj arbitražne presude ukomponira u bilateralni sporazum, pri čemu bi obje strane mogle reći da nisu odustale od svojih pozicija, navela je Sancin.

Hrvatska bi na taj način svojoj javnosti takvo rješenje mogla "prodati" kao svoj uspjeh, a taj bi način zadovoljio i Sloveniju, ako bi se bilateralno dogovorile neke korekcije na kopnenoj granici, kako bi ona u odnosu na rješenje koje su donijeli arbitri bila "životnija" i bolje odgovarala pograničnom stanovništvu, kazala je Sancin.

Profesor pomorskog prava i bivši ministar prometa Marko Pavliha kazao je za Slovenski radio da je dobro što pravna struka u cijelosti u Sloveniji daje za pravo Ceraru, što se potvrdilo i odlukom parlamenta koji je u ponedjeljak prihvatio paket "provedbenih" zakona, smatrajući da će i Hrvatska "prije ili kasnije morati pristati na provedbu" arbitraže.

On je lošim ocijenio to što se dio oporbenih političara, među njima i bivši premijer Janez Janša, protive provedbi presude jer smatraju da su arbitri donijeli za Sloveniju loše rješenje, po kojemu ona nije dobila teritorijalni kontakt s otvorenim morem koji je očekivala.

- Takvi politički stavovi slabe slovensku poziciju u Europi i svijetu - kazao je Pavliha.

Ukoliko Hrvatska ipak ne bi pristala na primjenu arbitražnog rješenja, Slovenija bi se najprije mogla obratiti Europskoj komisiji, s tezom da Hrvatska tako krši ugovorne obveze Europske unije i njen pravni poredak. Tek nakon toga, Slovenija bi i formalno mogla Hrvatsku tužiti sudu EU-a u Luxembourgu ako intervencija Europske komisije ne bi bila uspješna, a Hrvatska i dalje inzistirala na odbijanju arbitraže, naveo je Pavliha za Slovenski radio.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 05:26