Slovenija će ubuduće od Hrvatske tražiti popis migranata koje transportira u susjednu zemlju i podatke o njima, a ukoliko to ne dobije neće ih primati, izjavio je u utorak državni tajnik u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic.
Šefic, zadužen za migrantsko pitanje, je rekao da je uvođenje kontrola na nekim unutarnjim granicama Schengena privremene naravi, ali je upozorio da je Slovenija spremna uvesti dodatne mjere kontrole na svojoj granici s Hrvatskom ako se migrantska kriza ne smiri.
Slovenija je ovih dana zatražila sastanak s hrvatskim vlastima na razini visokih policijskih dužnosnika, kako bi pojasnila svoje prijedloge o dodatnoj kontroli migranata koji prolaze balkanskom rutom u cilju njihove identifikacije, kazao je Šefic na konferenciji za novinare.
Jedan od glavnih zahtjeva je da hrvatska policija ubuduće prilikom najave svakog vlaka upućenog za Dobovu dostavi popis migranata s njihovim osobnim podatcima, a u slučaju da se takvi popisi ne dostave, Slovenija će odbijati primiti migrante, najavio je Šefic.
Pismo u kojemu je predložila takav sastanak slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gyoerkoes Žnidar poslala je hrvatskom tehničkom ministru unutarnjih poslova Ranku Ostojiću, kazao je Šefic.
Da je Slovenija ovih dana uvela dodatan nadzor identiteta migranata potvrdio je u utorak i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, ali je zanijekao navode nekih medija kako je Slovenija među migrantima otkrila i osumnjičenike za terorizam.
Erjavec je naveo da je točna samo informacija kako je policija provjeravala vojni status migranata, odnosno je li netko od njih aktivno sudjelovao u borbama u Siriji, ali da ni kod jednog od ispitanih sumnja nije bila potvrđena.
Šefic je rekao da slovenske vlasti od Italije nisu dobile nikakvu obavijest o navodnom ponovnom uspostavljanju granične kontrole i provjere dokumenata na slovensko-talijanskoj granici zbog prelazaka migranata iz Slovenije u Italiju, o čemu je pozivajući se na izvore u talijanskoj vladi pisao milanski dnevnik Corriere della sera, te je doveo u sumnju vjerodostojnost te informacije.
Slovenska je policija početkom tjedna raspisala natječaj kojim traži više prevoditelja za arapski jezik koje namjerava koristiti u identifikaciji migranata i zemalja odakle dolaze, kako bi utvrdila dolaze li iz Sirije ili nekih drugih zemalja u kojima ne postoji ratna opasnost kako je to prošli tjedan već napravila Austrija.
U Sloveniju je od sredine lanjskog listopada ušlo nešto više od 392.000 migranata, od čega 12.884 u prvih pet dana 2016., na putu prema bogatijim zemljama zapadne Europe.
Pahora strah blokade granica unutar Schengena
Slovenski predsjednik Borut Pahor izrazio je u utorak zabrinutost mjerama ponovne kontrole na nekim granicama unutar schengenskog područja, dok je ministar vanjskih poslova Karl Erjavec objasnio strože granične kontrole na granici s Hrvatskom provjerom vojnog statusa izbjeglica i migranata.
"Postupci nisu usmjereni protiv osoba koje ispunjavaju sve uvjete i žele međunarodnu zaštitu nego se vrši provjera onih za koje se sumnja da su sudjelovali u sukobima u Siriji", kazao je slovenski šef diplomacije novinarima na margini godišnjeg savjetovanja slovenskih diplomata na Brdu kod Kranja.
Slične postupke po njegovim riječima vode i druge države Europske unije, a ne samo Slovenija, a pri provjeri identiteta i mogućeg djelovanja migranata kao vojnih osoba u sirijskom konfliktu postoji komunikacija s drugim obavještajnim službama", kazao je Erjavec, ali je dodao da do sada kod migranata i izbjeglica koji u Sloveniju ulaze iz Hrvatske još nije zabilježen nijedan takav slučaj.
Na najave da pojedine europske zemlje iz Schengenskog područja namjeravaju ponovo uspostaviti graničnu kontrolu zbog izbjeglica, te nepotvrđene vijesti da Italija ima plan uvesti kontrolu dokumenata svih koji prelaze u Italiju iz Slovenije jer se povećava broj migranata koji u Italiji traže azil reagirao je slovenski predsjednik Borut Pahor, zauzevši se za sveeuropsko rješenje kako se ne bi ugrozila budućnost Schengenskog prostora bez granične kontrole putnika i roba.
"Uvođenje kontrole na granicama ne znači ništa dobro za Schengen, ali to nije definitivni kraj Schengena", kazao je Pahor, a prenosi Slovenska tiskovna agencija STA.
Slovenski je predsjednik rekao kako misli da je ponovno uvođenje graničnih kontrola unutar schengenskog prostora samo privremena mjera zbog velikog izbjegličkog vala, ali da većina europskih lidera kao i on sam smatra kako je potrebno što prije uspostaviti zajendičku europsku azilantsku i imigracijsku politiku, kako se Schengen kao jedno od najvećih postignuća u razvoju europskih integracija ne bi ugrozio.
"Slobodno prelaženje granica ljudi shvaćaju kao veliku slobodu i tekovinu. Ako bi sada, zato što ne postoji zajednička europska politika, pojedine nacionalne vlade u Europskoj uniji samovoljno donosile svoje posebne mjere i ograničavale tu slobodu, onda bi došlo do opasnosti da se promijeni opći europski mentalitet, a nadu i vjeru koja je bila karakteristična prilikom velikog proširenja EU-a zamijenili bi strahovi i malodušnost", kazao je slovenski predsjednik Borut Pahor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....