U turskom Hatayu pogođenom potresom tuga se pretvara u strah i srdžbu. Internetom se šire snimke navodnih pljački i nasilja prema navodnim pljačkašima. Kakvo je sigurnosno stanje na područjima pogođenim potresom?
Četiri muškarca leže na zemlji, stariji polugol, ostali u tamnim hlačama i jaknama. Dva policajca ih brutalno udaraju palicama i primitivno ih vrijeđaju. „Ljudi leže pod ruševinama, a vi bastardi ste ukrali tjesteninu? Mi smo vas primili u svoju zemlju, a što vi činite? Kradete?" Jedan policajac papreni sprej prska u lica bespomoćnih muškaraca. Drugi iz pozadine dovikuje: „Polomite im lopovske ruke", opisuje jedan događaj Deutsche Welle.
Sve više ovakvih video snimki pojavljuje se na društvenim mrežama. Dosad je turska Organizacija za ljudska prava IHD registrirala manje od deset slučajeva nasilja. Ali, gotovo svi potječu iz Hataya.
U najjužnijoj turskoj pokrajini potres je puno toga razorio. Reporteri DW-a s lica mjesta javljaju o nezamislivim razmjerima razaranja. Grad izgleda kao da je već godinama poprište ratnih sukoba. Tko može napušta taj grad. Mnogi, čiji su članovi obitelji pod ruševinama, čekaju na uklanjanje ruševina, nadajući se da je netko od njihovih ipak još preživio.
Prema navodima turske Službe za zaštitu u slučaju katastrofa AFAD na cijelom području pogođenom potresom radi više od 12.000 teških strojeva, uklanjaju ruševine. I dalje su jako potrebni šatori prikladni za zimu, grijalice, agregati za struju, voda, hrana i lijekovi. Pokidani vodovodi i nedostatak zahoda ionako još više otežavaju kompliciranu svakodnevicu preživjelih i pomagača. U nekim mjestima se miješaju mirisi pokidanih kanalizacijskih cijevi i raspadanja tijela, kažu stanovnici.
U toj situaciji desni populisti i nacionalisti šire mržnju prije svega prema izbjeglicama i diskriminiranim manjinama. „Jedan Sirijac je opljačkao super-market i ukrao i prezervative", tvrdi se. Širi se fotografija paketa prezervativa.
Turska nije u stanju zbrinuti ni vlastite građane. Neka izbjeglice odlaze, pišu korisnici društvenih mreža. Tuga se pretvara u srdžbu i očaj. I sve češće se i nevine ljude smatra pljačkašima.
‘Pretučeni smo u jednoj tmurnoj ulici‘
U jednom videu dva muškarca iz Hataya pričaju kako ih je pretukla policija. „Vraćali smo se iz apoteke kući", priča stariji. „Zaustavila nas je policija. Imali smo u rukama lijekove za svoje roditelje. Oni su nas smatrali pljačkašima i pretukli su nas. Na kraju su nas jednostavno ostavili da ležimo na ulici." Na njegovom licu se vidi crvena masnica od palice. Oko njegovog desnog oka je modrica. „Molim vas poništite sve videe koji nas prikazuju kao pljačkaše. Mi nismo pljačkaši", moli on korisnike društvenih mreža.
I petorica mladih Kurda iz Diyarbakira su navodno doživjeli sličnu stvar. Aktivisti za ljudska prava izvješćuju da su mladi Kurdi otišli na područje pogođeno potresom kao pomagači. Prije odlaska su zatražili i dobili dopuštenje gradskih vlasti. Pa ipak su nakon prve akcije pomaganja u pokrajini Adiyaman odvedeni u policiju. Tamo su ih pretukli i nakon toga gole ostavili u drugom gradu.
Jedan slučaj, na koji upozorava Progresivno društvo odvjetnika CHD, završio je smrću jednog uhićenika. Žandarmerija u općini Altinözü u Hatayu uhitila je dva navodna pljačkaša. Jedan je umro u pritvoru, otac je idućeg dana morao identificirati svoga mrtvog sina. Društvo odvjetnika CHD je izvijestio da su njegovom sinu bila slomljena rebra i nos. Njegov sin je umro od ugruška krvi, kaže otac. Drugi sin se još nalazi u bolnici, i njega su mučili.
Linč izbjeglica
U videu na Twitteru vidi se tri muškarca, navodno izbjeglice, kako nepomično leže na ulici pored bijelog automobila. „Pljačkaši su dobili što su zaslužili", čuje se iz pozadine. Oči jednog mrtvog muškarca, kojemu je krv policu, nepomično bulje prema nebu. Video je tek u ponedjeljak navečer uklonjen s Twittera.
Turska Udruga za ljudska prava IHD naglašava da je mučenje zločin protiv čovječnosti i da ne zastarijeva. Udruga poziva turske vlasti da počinitelje odmah identificiraju i pozovu na odgovornost. Vlada mora jasno i nedvosmisleno reći da nasilje neće ostati nekažnjeno i da je mučenje i uzimanje pravde u svoje ruke zabranjeno, kaže ova udruga.
Turski ministar pravosuđa Bekir Bozdag je prošlog vikenda naveo da je bilo 75 slučajeva pljačke na području pogođenom potresom. S tim u vezi je uhićeno 57 osumnjičenika. Vrijeme koliko se te osumnjičenike može zadržati u pritvoru produženo je na četiri dana, inače su to 24 sata.
Napeto sigurnosno stanje
Ministar unutarnjih poslova Süleyman Soylu u nedjelju je ustvrdio da uopće nema pljačke u njegovoj zemlji. Da je zajamčena sigurnost. Te da je jedini problem trenutno širenje laži. Austrijskom timu za spašavanje, koji je prošlog vikenda prekinuo svoj rad zbog sigurnosnih razloga, Soylu je predbacio da širi laži i dezinformacije o Turskoj. Glasnogovornik austrijskog ministarstva obrane Michael Bauer je, pak, na Twitteru napisao da spasilačke ekipe austrijske savezne vojske nastavljaju svoj rad pod zaštitom turskih vojnika.
Njemačke spasilačke ekipe, koje su također djelovale u Hatayu, također su obustavile svoj rad do daljnjega. Iz sigurnosnih razloga oni su od vikenda uglavnom ostali u svojoj bazi, koju su napuštali samo zbog konkretnih akcija spašavanja, rekao je jedan glasnogovornik organizacije Technisches Hilfswerk na upit DW-a.
Od ponedjeljka sve više stranih spasilačkih timova se povlače i vraćaju u svoje domovine, jer gotovo da više nema nade da pod ruševinama mogu pronaći preživjele. I neki od njemačkih pomagača su se već vratili u domovinu.
Jesu li njemački timovi bili ugroženi? Tehnisches Hilfswerk je na upit DW-a napisao da za vrijeme akcija spašavanja nitko nije prijetio njemačkim ekipama i oni sami nisu doživjeli nikakvu opasnost.
Paravojne skupine u Hatayu?
Po navodima turske Udruge za ljudska prava u Hatayu su bez zaštite osobito žene, djeca i izbjeglice. Paravojne skupine, koje kruže pojedinim četvrtima, doprinose nesigurnosti, kaže ova udruga.
Hatay je najjužnija pokrajina u Turskoj na granici prema Siriji. Ona je zapravo više od 200 kilometara od epicentra potresa koji je granično područje Turske i Sirije pogodio 6. veljače. No, i tamo je puno zgrada razoreno.
U Hatayu je uništena zračna luka, brojne bolnice i zgrada turske Službe za zaštitu u slučaju katastrofa AFAD. To još više otežava pružanje pomoći. Zračna luka je ponovno uspostavila letove tek ovog ponedjeljka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....