LANA ZERKALJ

Savjetnica ukrajinskog ministra energetike: ‘Rusija fizički ne može prekinuti isporuke plina Europi‘

Europa je glavni potrošač ruskih energenata i u konkretnim, sadašnjim okolnostima, ona je glavni izvor financija za rat, kaže

ilustrativna fotografija

 Maksim Bogodvid/Sputnik/Sputnik via AFP

Ukrajini je sad gorivo potrebno za transport ljudi, robe i vojne opreme širom zemlje. Savjetnica ukrajinskog ministra energetike Lana Zerkalj za Deutsche Welle kaže da zbog raketnog napada na rafineriju trenutno postoji nestašica goriva i da se mora dodatno uvoziti.

- A to je sad teško jer je Odesa, koja je bila naša glavna luka i ulazna vrata za gorivo, sad blokirana ruskim vojnim brodovima. A na sjeveru imamo, naravno, Bjelorusiju. Ovi putevi sad su potpuno onesposobljeni za opskrbu.

Zato Ukrajina sad mora preusmjeriti lance opskrbe i dobiva gorivo od susjeda. I tu također ima niz logističkih problema, kaže Zerkalj.

Predsjednik Volodimir Zelenski i ukrajinski ministar gospodarstva rekli su da će nestašice goriva biti eliminirane za tjedan ili dva. To će se vjerojatno postići, međutim, zbog svega navedenoga - "podizanje cijena je neizbježno jer više nemamo mogućnosti opskrbljivati se iz nacionalne rafinerije. Zato će vlada morati povećati cijene i promijeniti formulu cijene", objašnjava Zerkalj.

Kritike odnosa EU i Rusije

Ukrajinska infrastruktura za opskrbu energijom stalna je meta ruskih udara. Na pitanje kakav je ključni plan da se osiguraju vitalni plinovodi i naftovodi, Zerkalj kaže:

"Znate, ti cjevovodi, posebno plinovodi, to su najsigurnija mjesta u Ukrajini, usprkos ratu i nevjerojatnim gubicima u našoj infrastrukturi. Rusi ne gađaju nikakav konkretan plinovod, posebno ne one koji opskrbljuju Europu. Što se tiče ostatka te naše infrastrukture, to su najopasnija mjesta i mi ne držimo neke posebne količine benzina ili dizela ni u jednom skladištu, jer ih gađaju i uništavaju".

Ukrajinski čelnici jako kritiziraju energetske odnose EU s Rusijom. Lena Zerkalj objašnjava što najviše brine Ukrajinu s tim u vezi: "Europa je glavni potrošač ruskih energenata i u konkretnim, sadašnjim okolnostima, ona je glavni izvor financija za rat. Zato to toliko kritiziramo".

Iranski model

Savjetnica ukrajinskog ministra energetike za DW na kraju kaže da čelnici Ukrajine vjeruju "kako Europa ima šansu zaustaviti te financijske tokove i sav taj novac do daljnjega zadržati u Europi, na posebnom računu".

- I dalje vjerujem da iranski model može funkcionirati i s Rusijom. I zato nastavljamo uvjeravati europske političare - da Rusija neće biti u poziciji prekinuti isporuke plina jer fizički ne može držati svu tu količinu plina u Rusiji. Dakle, oni će nastaviti opskrbljivati Europu, čak i ako bi EU uvela poseban depozitni račun i tamo zadržao sav taj novac - dok se situacija ne normalizira", kaže Lena Zerkalj za Deutsche Welle.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. svibanj 2024 22:08