ESKALACIJA SUKOBA

Sastali se Trump i šef NATO-a, u Kursku ranjen sjevernokorejski general, iz Moskve stiže signal o nastavku rata!

NATO i Ukrajina održat će u utorak izvanredni sastanak

Donald Trump i Mark Rutte

 Wojtek Radwanski/Afp

NATO i Ukrajina održat će u utorak izvanredni sastanak zbog eskalacije sukoba. SAD je odobrio Ukrajini da njezinim dalekometnim raketama gađa ciljeve na ruskom teritoriju, pridružila se i Ujedinjena Kraljevina pa je ruski predsjednik Vladimir Putin odmah potpisao novu nuklearnu doktrinu koja snižava razinu prijetnje da se odobri korištenje tog oružja sudnjeg dana da bi zatim hipersoničnom balističkom raketom Orešnik pogodio cilj u Ukrajini.

Eskalacija je posljedica niza procesa koji se mogu dovesti pod zajednički nazivnik dva mjeseca iščekivanja tijekom kojih sve strane žele ojačati poziciju jer se očekuje da će Donald Trump, kad sjedne u Bijelu kuću (iako je tijekom kampanje obećavao da će rat prekinuti i prije), pokrenuti mehanizam koji bi doveo barem do primirja.

Mark Rutte, glavni tajnik našeg obrambenog Saveza, u takvim okolnostima čini što je potrebno: sjeda u petak u zrakoplov i leti na Floridu, u Mar-a-Lago, Trumpovu utvrdu, i razgovara s njim.

Sigurnosni tim

Priopćenje, šturo da ne može biti šturije, kaže da su "raspravili niz tema globalne sigurnosti s kojima se Savez suočava" te da su se Rutte i tim susreli i s Mikeom Waltzom te "timom za nacionalnu sigurnost izabranog predsjednika".

Trump je Waltza izabrao za savjetnika za nacionalnu sigurnost. Rutte je bio nizozemski premijer za prvog Trumpova mandata i smatra se da su imali dobar odnos, što je, iako ne otvoreno, ali svakako imalo utjecaja na njegov izbor za glavnog tajnika.

Na summitu Europske političke zajednice (EU i europske države u procesu pristupanja i Ujedinjena Kraljevina) u Budimpešti 7. studenoga Rutte je dobro definirao logičku podlogu kojom može privući Trumpa da bude skloniji poslušati europske stavove o ruskoj agresiji na Ukrajinu.

"Sve više vidimo da Sjeverna Koreja, Iran, Kina i, naravno, Rusija surađuju u borbi protiv Ukrajine. Rusija to mora platiti, a jedan od modela je isporuka tehnologije Sjevernoj Koreji", rekao je Rutte, dodajući da Pyongyang prijeti "SAD-u i Europi".

Fokusiranje na Demokratsku Narodnu Republiku Koreju (DPRK), sjevernu, i njezinu ulogu u ratu, pomoć Rusiji, što predstavlja prijetnju i Indo-Pacifiku, koji Trump smatra prioritetnom arenom kojoj se SAD mora posvetiti, može biti argument koji će utjecati na buduću administraciju da se prema Putinu postavi oštrije.

Osobito nakon što je Kim Jong Un, debeli diktator iz Pyongyanga, grada mršavih, rekao u četvrtak da su ga razgovori sa SAD-om uvjerili da je politika te zemlje prema DPRK "agresivna i neprijateljska". Razgovarao je s Trumpom na dva summita tijekom njegova prvog mandata.

Istodobno, američki ministar obrane Lloyd Austin poručuje s Filipina u petak: "Na temelju onoga za što su [sjevernokorejski vojnici] obučeni, kako su integrirani u ruske formacije, u potpunosti očekujem da će se uskoro uključiti u borbu."

Istog je dana The Wall Street Journal objavio da je sjevernokorejski general ranjen u jednom od ukrajinskih napada na rusku Kursku oblast.

Snage Kijeva su u kolovozu osvojile dio te oblasti, a Kremlj priprema moćnu silu, oko 50.000 vojnika koji bi trebali izbaciti "terorističke snage", kako ih nazivaju, iz oblasti kako se Rusija ne bi našla u situaciji da mora trgovati teritorijem u očekivanim pregovorima.

Kad je u listopadu Republika Koreja izvijestila da DPRK šalje vojsku Rusiji, Ukrajina je izvijestila da je na njezinu okupiranom teritoriju bilo već vojnih stručnjaka iz te zemlje zaduženih da prate korištenje oružja koje je poslano agresoru. Kijev je tvrdio da su neki ranjeni, a neki i poginuli.

Udar na Gazprombank

Rusija je u četvrtak prihvatila proračun, obrani ide 6,3 posto BDP-a.

Signal je to da Moskva računa na nastavak agresije, ali inflacija je i dalje neumoljiva i ne pada ni pred novom odlukom Banke Rusije, središnje, da podigne referentne kamate na 21 posto.

U četvrtak je SAD pod sankcije stavio Gazprombank uz iznimku projekta vađenja nafte i plina na ruskom Dalekom istoku, što je ustupak Japanu koji ondje nabavlja plin. Preko te banke išla su plaćanja za ruske energente, pa i ona europska.

Kremlj smatra sankcije Gazprombanku pokušajem ometanja preostalih ruskih isporuka plina u Europu i namjerava poduzeti "razmjerne protumjere", rekao je glasnogovornik Dmitrij Peskov.

U petak je rubalj, zbog američkog poteza, pao na najniže razine od ožujka 2022. godine, odmah nakon početka invazije na Ukrajinu: za dolar je potrebno bilo izdvojiti 102,58 rubalja. Mogući nastavak pada vrijednosti ruske monete loše bi djelovao na javnost osobito u velikim gradovima koji ne osjećaju izravno posljedice agresije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 11:44