Američko središnje zapovjedništvo (CENTCOM) objavilo je da je večeras izvelo nove napade na Iran kao odgovor na njihov napad na komercijalni brod koji je prolazio kroz Hormuški tjesnac.
Napadnuta su iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske lokacije, objavila je američka vojska.
"Napad američkih zrakoplova uslijedio je nakon što je Iran 25. lipnja pogodio M/V Ever Lovely dronom za jednosmjerni napad. Teretni brod pod singapurskom zastavom izlazio je iz Hormuškog tjesnaca uz omansku obalu u vrijeme iranskog napada", priopćili su.
U izjavi CENTCOM-a na vodi se da je "neopravdana agresija iranskih snaga na komercijalno brodarstvo jasno prekršila primirje".
"Opasno ponašanje Irana potkopalo je slobodu plovidbe jer trgovina sve više teče kroz vitalni međunarodni trgovinski koridor", stoji u priopćenju.
Ranije danas je američki predsjednik Donald Trump na Truth Socialu objavio da je Iran prekršio primirje "na glup način".
Trump je rekao da je Iran ispalio četiri drona na brodove u Hormuškom tjesnacu te da je jedan od dronova pogodio gornju palubu "velikog i vrlo skupog teretnog broda", koji je unatoč šteti nastavio svoj put. Rekao je i da je američka vojska odmah odgovorila na napad.
"Srušili smo još tri njihova drona. Očito je da je ovo glupo kršenje našeg sporazuma o prekidu vatre", napisao je Trump.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....