ČEKA SE ODLUKA

SAD bi u slučaju napada na Iran mogao koristiti i baze blizu Hrvatske. Talijanski ministar: ‘NATO se mora prilagoditi ili više neće postojati‘

Moguće američko uključivanje u novi sukob na Bliskom istoku ponovno je otvorilo pitanje o ulozi američkih baza na talijanskom tlu

F-16 iznad italije, ilustrativna fotografija

 Us Air Force Photo/alamy/profimedia
Moguće američko uključivanje u novi sukob na Bliskom istoku ponovno je otvorilo pitanje o ulozi američkih baza na talijanskom tlu

Ako Sjedinjene Države uđu u rat protiv Irana, hoće li pritom koristiti i svoje vojne baze smještene u Italiji, pitaju se talijanski mediji.

Naime, talijanski ministar obrane Guido Crosetto podsjetio je na sporazum potpisan 1951. godine, kojim se regulira prisutnost američkih vojnih baza na talijanskom tlu, te je naglasio kako iz Washingtona do sada nije stigao nikakav zahtjev za korištenje baza u "okolnostima koje bi se razlikovale od uobičajenih", prenosi Sky tg24.

"Besmisleno je govoriti o nečemu što još ne postoji. Ali svaki put kad Parlament zatraži izvješće, ono se i dostavi. To nije praksa, već obaveza", dodao je.

Trump: Odluka o Iranu za dva tjedna

I dalje nije jasno hoće li SAD uopće krenuti u rat s Teheranom. Bijela kuća je potvrdila da je predsjednik Donald Trump ...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. lipanj 2026 07:59