Kraljevska mornarica i Kraljevsko ratno zrakoplovstvo (RAF) pratili su više ruskih brodova i podmornica kroz La Manche (ili Engleski kanal) kroz tjedan dana u vrijeme pojačanih napetosti između Moskve te Londona i Washingtona, dok visoki zapadni dužnosnici razmatraju ukidanje ograničenja Kijevu u korištenju američkih i britanskih dalekometnih projektila, kako bi Ukrajinci mogli gađati vojne ciljeve duboko unutar teritorija Rusije.
Novi moment u eskalaciji napetosti između Londona i Moskve dogodio se u petak, nakon što je ruska sigurnosna služba FSB objavila da je ukinula akreditacije za šestero britanskih diplomata u Moskvi za koje tvrdi da su bili dio operacija špijunaže i sabotaže.
U međuvremenu, ratni brodovi HMS Iron Duke i HMS Tyne pratili su posljednjih dana četiri ruska plovila kroz vode Velike Britanije, dok su zrakoplovi RAF-a u srijedu presreli ruski strateški bombarder.
Ratni brodovi Kraljevske mornarice nadzirali su rusko napredovanje kako bi "zaštitili nacionalnu sigurnost" dok su četiri ruska broda plovila kroz La Manche i Sjeverno more. Dva Typhoona RAF-a poletjela su iz baze Lossiemouth u srijedu, uz podršku zračnog tankera Voyager, kako bi presreli ruske zrakoplove Tupoljev Tu-142 za pomorsko izviđanje i protupodmorničko ratovanje.
Do ovih događanja došlo je u trenutku dolazi pojačanih napetosti između Rusije i Britanije zbog ruskog rata u Ukrajini i britanske potpore Kijevu, dok su visoki kremaljski dužnosnici ponovno prijetili uništenjem Britanije.
"Otok zvan Britanija vjerojatno će potonuti u idućih nekoliko godina", objavio je bivši ruski predsjednik i jedan od glavnih kremaljskih jastreba Dmitrij Medvedev na svom profilu na društvenim mrežama. "Naše hipersonične rakete pomoći će ako bude potrebno", dodao je.
Operacije na moru i u zraku
Njegove prijetnje Britaniji, kako prenosi Daily Mail, dolaze nakon niza izjava Putinovih propagandista koji zagovaraju nuklearne udare kako bi se Britaniju potopilo tsunamijem izazvanim ruskim hipersoničnim projektilima ili brzim podmorskim dronom Posejdon. I sam Vladimir Putin je upozorio London i druge zapadne saveznike Ukrajine da će se suočiti s najtežim posljedicama ako dopuste Ukrajini da lansira NATO-ove projektile dugog dometa na vojne ciljeve duboko u Rusiji.
Kraljevska mornarica je surađivala sa svojim NATO saveznicima na planu i provedbi praćenja podmornice klase Kilo Novorosijsk i njezinog pratećeg tegljača Jevgenij Čurov kroz Doverski tjesnac i u Atlantik.
Osjetljiva operacija započela je početkom rujna kada je kanadski ratni brod HMCS Shawinigan ispratio rusku podmornicu na dizelski pogon i njezino pomoćno plovilo dok su isplovljavali iz Baltika i krenuli preko Sjevernog mora. Kanadski patrolni brod predao je dužnosti nadzora Kraljevskoj mornarici dok su se ruska plovila približavala prometnom Doverskom tjesnacu.
Tamo je HMS Iron Duke konstantno motrio kretanje i djelovanje dva plovila, koristeći senzore i svoj helikopter Wildcat. Podmornica je bila na površini tijekom cijele operacije. Nakon što su ruska plovila prošla britanske vode, HMS Iron Duke predao je dužnosti praćenja francuskoj mornarici kod sjeverozapadne obale Francuske, gdje je fregata FS Auvergne preuzela misiju.
Britanski brod se potom odmah vratio u Sjeverno more na gotovo identičnu operaciju, ovaj put praćenja korvete Stojki klase Steregušči i tankera MT Yaz dok su se približavao Doveru, preuzimajući dužnosti praćenja od belgijske mornarice, čiji je patrolni brod BNS Castor dežurao do te točke.
RAF je također bio pozvan da prati ruski strateški bombarder Tupoljev Tu-95 koji je letio u blizini Britanije. "RAF-ovi zrakoplovi lansirani su pod zapovjedništvom NATO-a i blisko su surađivali s našim partnerima u nadziranju zrakoplova dok su prolazili kroz međunarodni zračni prostor. Naši borbeni zrakoplovi Typhoon ispratili su zrakoplov iz područja letnih informacija Ujedinjene Kraljevine i ni u jednom trenutku ruski zrakoplov nije ušao u suvereni zračni prostor Ujedinjene Kraljevine", priopćila je Kraljevska mornarica.
Ruske vježbe u Barentsovom moru
Borbeni zrakoplovi Typhoon su dio RAF-ove brze reakcije na upozorenja, prema kojoj su zrakoplovi u Škotskoj i Engleskoj u visokoj pripravnosti 365 dana u godini i spremni za obranu i zaštitu zračnog prostora Britanije. Tijekom oba prolaska pored Ujedinjene Kraljevine, ruske ratne brodove i njihova plovila za podršku pomno su pratile britanske snage kako bi osigurale da djeluju sigurno i bez prijetećeg čina. Ti manevri su dopušteni prema međunarodnom pravu u skladu s pravom neškodljivog prolaza.
"Ovo su bile četvrta i peta takva operacija HMS-a Iron Duke otkako smo završili razdoblje intenzivnih vježbi u srpnju", rekao je zapovjednik broda David Armstrong. "Pomorske sigurnosne operacije ove vrste temeljna su sposobnost Kraljevske mornarice, s ključnim fokusom na zaštiti naših suverenih voda i ključne nacionalne infrastrukture", dodao je.
Rusija je u međuvremenu u Barentsovom moru izvodila vojne vježbe s topništvom u sklopu najveće pomorske vježbe od ‘Hladnog rata‘. U vježbama su sudjelovale snage Sjeverne flote koje su krstarećim projektilima Vulkan i Oniks gađali simuliranog zapadnog protivnika u Arktičkom moru u blizini sjevernih obala Norveške i Rusije.
U tim vježbama sudjelovali su raketna krstarica Maršal Ustinov i protupodmornički zrakoplov Tu-142. Odvojeno od toga, bombarderi Tu-22M3 ‘pogodili su‘ skupinu neprijateljskih brodova. Topničko gađanje morskog cilja izvela je udarna grupa brodova ruske Sjeverne flote, uključujući fregate Admiral Kasatonov i Admiral Golovko. Pomorske vježbe također su se održavale u Kaspijskom jezeru, prenosi Daily Mail.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....